E diel, 16 Qershor, 2024

POLONIA NË GATISHMËRI LUFTE, RAKETA RUSE PREKU HAPËSIRËN E NATO-S

Kryeqyteti i Ukrainës i Kievit dhe rajoni perëndimor i Lvivit janë nën një sulm ajror “masiv” rus, kanë thënë zyrtarët, dhe forcat polake janë vendosur gjithashtu në gatishmëri të shtuar, përcjell KDP.

Rusia dhe Ukraina janë përfshirë në një seri sulmesh ajrore vdekjeprurëse, me sulmet e mëngjesit të së dielës që erdhën një ditë pasi ushtria ruse tha se kishte pushtuar fshatin ukrainas të Ivanivske në perëndim të Bakhmut.

Një sulm militant në një sallë koncertesh në Moskë të premten, që vrau të paktën 133 njerëz, është bërë gjithashtu një pikë e re ndezjeje mes dy rivalëve të mëdhenj, me presidentin Vladimir Putin që kërkon të lidhë Kievin me sulmin; Ukraina ka mohuar përfshirjen dhe Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, akuzoi të shtunën Putinin se po kërkonte “ta zhvendoste fajin” tek Kievi për sulmin në sallën e koncerteve.

“Ajo që ndodhi dje në Moskë është e qartë: Putini dhe banditë të tjerë thjesht po përpiqen t’ia hedhin fajin dikujt tjetër,” tha Zelenskiy në përgjigje të pohimit të Putinit se të dyshuarit kishin ikur drejt Ukrainës.

“Ata kanë sjellë qindra mijëra terroristë të tyre këtu, në tokën ukrainase, për të luftuar kundër nesh dhe nuk u intereson çfarë po ndodh brenda vendit të tyre”, shtoi Zelenskiy.

“Ai, Putin,  në vend që të merrej me qytetarët e tij rusë, duke iu drejtuar atyre, heshti për plot 24 orë, duke menduar se si ta lidhte këtë me Ukrainën,” tha ai. “Është e gjitha absolutisht e parashikueshme.”

Zyrtarët në Ukrainë thanë se Rusia kishte nisur sulmin e saj të tretë para agimit në Ukrainë në katër ditët e fundit, dhe i dyti që synonte kryeqytetin e Kievit.

“Shpërthime në kryeqytet”, postoi kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, të dielën në Telegram. “Mbrojtja ajrore po funksionon. Mos i lini strehimoret.”

Guvernatori i rajonit Lviv, Maksym Kozytskyi, tha se rrethi Stryi, në jug të qytetit të Lviv, afër kufirit polak, u sulmua gjithashtu.

Ukraina ishte vendosur më herët nën një alarm ajror mbarëkombëtar që paralajmëronte për lëshimin e raketave të lundrimit nga bombarduesit strategjikë rusë Tu-95MS. Alarmi u hoq rreth dy orë më vonë.

Sergiy Popko, kreu i administratës ushtarake të qytetit të Kievit, tha se raketat u qëlluan në kryeqytet “në grupe”.

Raportet paraprake sugjeruan se nuk kishte viktima apo dëme, tha ai, dhe mbrojtja ajrore e qytetit kishte goditur “një duzinë” raketash.

“Armiku vazhdon terrorin masiv me raketa kundër Ukrainës”, tha Popko në Telegram. “Ajo nuk heq dorë nga qëllimi i saj për të shkatërruar Kievin me çdo kusht.”

Në Lviv, kryetari i bashkisë, Andriy Sadovy, tha se rreth 20 raketa dhe shtatë drone Shahed të prodhuar nga Irani qëlluan rajonin. “Ata synuan objektet kritike të infrastrukturës.”

Komanda Operative e Forcave të Armatosura Polake (RSZ) tha se forcat e saj ishin në një gjendje gatishmërie të shtuar për shkak të “aktivitetit intensiv të aviacionit me rreze të gjatë të Federatës Ruse sonte” dhe sulmeve me raketa në Ukrainë.

“Aeroplanët polakë dhe aleatë janë aktivizuar, gjë që mund të rezultojë në rritje të niveleve të zhurmës, veçanërisht në pjesën juglindore të vendit,” tha ai.

Më vonë tha se Rusia kishte shkelur hapësirën ajrore të Polonisë me një raketë lundrimi e cila “hyri në hapësirën polake pranë qytetit të Oserdow (Vojvoda e Lublinit) dhe qëndroi atje për 39 sekonda”.

“Gjatë gjithë fluturimit, ai u vëzhgua nga sistemet e radarëve ushtarakë”, shtoi ai.

Polonia tha të dielën se do të kërkonte një shpjegim nga Moska për raketën, e cila shkoi 2 km në hapësirën ajrore polake, duke lëvizur me një shpejtësi prej gati 800 km/orë.

Rusia dhe Ukraina kanë shtuar sulmet e tyre ajrore në javët e fundit.

Të fundit