E martë, 23 Prill, 2024

PRINCESHA E UELLSIT NË KIMIOTERAPI: JAM DUKE LUFTUAR ME KANCERIN

Princesha e Uellsit thotë se është në fazat e hershme të trajtimit pas një diagnoze të kancerit, raporton BBC, përcjell KDP.

Në një deklaratë video, Catherine thotë se ishte një “shok i madh” pas “dy muajve tepër të vështira”.

Por ajo dërgoi një mesazh pozitiv, duke thënë: “Jam mirë dhe po forcohem çdo ditë e më shumë”.

Detajet e kancerit nuk janë bërë të ditura, por Kensington Palace thotë se ka besim se princesha do të shërohet plotësisht.

Deklarata me video nga Catherine shpjegon se kur ajo bëri një operacion abdominal në janar, nuk dihej që kishte ndonjë kancer.

“Sidoqoftë, testet pas operacionit zbuluan se kanceri ishte i pranishëm. Prandaj ekipi im mjekësor më këshilloi që duhet t’i nënshtrohej një kursi të kimioterapisë parandaluese dhe tani jam në fazat e hershme të këtij trajtimi,” tha princesha.

Trajtimi me kimioterapi filloi në fund të shkurtit. Pallati thotë se nuk do të ndajë asnjë informacion të mëtejshëm mjekësor privat, përfshirë llojin e kancerit.

Princesha, 42 vjeçe, tha se po mendonte për të gjithë ata që janë prekur nga kanceri, duke shtuar: “Për të gjithë ata që përballen me këtë sëmundje, në çfarëdo forme, ju lutemi mos e humbni besimin apo shpresën. Ju nuk jeni vetëm”.

Catherine tha se rikuperimi nga operacioni i saj në janar, për një gjendje që nuk është zbuluar, kishte marrë kohë dhe prioriteti tani ishte të qetësonte familjen e saj.

“William dhe unë kemi bërë gjithçka që mundemi për ta përpunuar dhe menaxhuar këtë privatisht për hir të familjes sonë të re.”

Princesha shtoi: “Na ka marrë kohë për t’i shpjeguar gjithçka George, Charlotte dhe Louis në një mënyrë që është e përshtatshme për ta dhe për t’i siguruar ata se do të jem mirë.”

Ajo tha se familja tani ka nevojë për “disa kohë, hapësirë dhe privatësi”.

Mbreti dhe mbretëresha ishin informuar për lajmet në lidhje me shëndetin e princeshës përpara njoftimit të së premtes – dhe vetë mbreti Charles ka qenë gjithashtu duke iu nënshtruar trajtimit për kancer.

Mbreti Charles dhe Katerina u trajtuan për një kohë të shkurtër në spitalin privat të Klinikës së Londrës në të njëjtën kohë – Katerina bëri një operacion abdominal atje dhe Mbreti u pranua për një “procedurë korrigjuese” për një prostatë të zmadhuar.

Një zëdhënës i Pallatit të Buckingham tha se Mbreti ishte “aq krenar për Katerinën për guximin e saj për të folur ashtu siç foli”.

Pas qëndrimit në spital së bashku, ai “ka mbetur në kontaktin më të ngushtë me nusen e tij të dashur gjatë javëve të fundit”.

Princi Harry dhe Meghan dërguan një mesazh duke thënë: “Ne dëshirojmë shëndet dhe shërim për Kate dhe familjen, dhe shpresojmë që ata të jenë në gjendje ta bëjnë këtë privatisht dhe në paqe”.

Catherine dhe Princi William tani nuk pritet të shfaqen me familjen mbretërore të dielën e Pashkëve dhe nuk do të ketë ndonjë kthim të hershëm në detyrat zyrtare për princeshën.

Çifti është përballur me spekulime të forta publike dhe një furi në rrjetet sociale për shëndetin e saj, që nga operacioni i saj në janar. Ajo nuk ka marrë pjesë në asnjë ngjarje zyrtare që nga Krishtlindjet.

Në deklaratën e saj në video, ajo foli për mbështetjen e familjes së saj: “Të kesh William pranë meje është gjithashtu një burim i madh ngushëllimi dhe sigurie.”

“Siç është dashuria, mbështetja dhe mirësia që është treguar nga shumë prej jush. Kjo do të thotë shumë për ne të dy.”

Kensington Palace tha se videoja e princeshës u filmua të mërkurën nga BBC Studios, krahu i prodhimit të BBC.

Në një deklaratë, BBC News tha: “Së bashku me mediat e tjera, BBC News u informua nga Kensington Palace mbi njoftimin këtë pasdite.”

Ka pasur thirrje për privatësi nga pallati pas javësh spekulimesh dhe teorish konspirative për çiftin mbretëror.

Kjo ishte intensifikuar pas tërheqjes nga agjencitë fotografike të një fotografie të princeshës për Ditën e Nënës, më 10 Mars, për shkak të shqetësimeve për ndryshimet dixhitale, për të cilat më pas princesha kërkoi falje.

Kishte gjithashtu teori të mediave sociale mbi pamjet video që tregonin Princin William dhe Catherine duke bërë blerje në Windsor në fillim të kësaj jave.

Të fundit