E enjte, 25 Korrik, 2024

SCHOLZ REFUZON DËRGIMIN E RAKETAVE “TAURUS” UKRAINËS

Ukraina nuk mund të mbështetet ende në sistemin gjerman Taurus në mbrojtjen kundër Rusisë. Kancelari Scholz refuzon përsëri një furnizim me to të Kievit. Rreziku i pjesëmarrjes gjermane në luftë është shumë i madh.

Kancelari gjerman Olaf Scholz (SPD) ka refuzuar qartë dërgimin e raketave Taurus në Ukrainë në këtë kohë, duke e justifikuar vendimin e tij me rrezikun e përfshirjes së Gjermanisë në luftë. “Ne në asnjë mënyrë nuk duhet të lidhemi me qëllimet e arritura nga ky sistem,” tha Scholz të hënën në konferencën e redaktorëve të agjencisë gjermane të shtypit dpa.

Ai shtoi se për këtë arsye kjo nuk ishte pika tjetër në rendin e ditës. “Kjo qartësi është gjithashtu e nevojshme. Unë jam i habitur që disa nuk janë të prekur, që as nuk mendojnë për pyetjen nëse kjo që po bëjmë mund të çojë në pjesëmarrje në luftë,” vazhdoi kancelari.”

Avion Tornado me raketa Taurus
Avion Tornado me raketa Taurus Fotografi: Andrea Bienert/Bundeswehr/dpa/picture alliance

“Është një armë me rreze shumë të gjatë veprimi. Dhe ajo që bëhet nga britanikët dhe francezët në drejtim të pilotimit dhe mbështetjes së pilotimit nuk mund të bëhet në Gjermani. Të gjithë ata që e kanë parë këtë sistem e dinë këtë”. Scholz u shpreh i habitur që kjo pyetje vazhdon të shtrohet. Ai është “shumë i irrituar” nga “mungesa e ekuilibrit” midis asaj që realisht nevojitet tani dhe debatit mbi këtë sistem të vetëm. “Ajo që i mungon Ukrainës është municioni i të gjitha gjatësive dhe distancave të mundshme, por vendosmërisht jo kjo gjë nga Gjermania,” tha ai në përgjigje të pyetjeve rreth Taurusit.

Raketa Taurus
Raketa Taurus Fotografi: Sven Eckelkamp/IMAGO

Scholz shpjegoi më tej se “diskursi” se ka hezitim është një problem në Gjermani. “Shumë njerëz shikojnë TV në mbrëmje dhe shpresojnë se kancelari do t’i mbajë nervat,” tha Scholz. Taurus është një nga raketat më moderne të Forcave Ajrore gjermane. Armët e gjejnë objektivin e tyre edhe në lartësi të mëdha dhe distanca të gjata dhe mund, për shembull, të shkatërrojnë bunkerë.

Kancelari Scholz kishte vendosur që në fillim të tetorit të mos dorëzonte raketa Taurus në Ukrainë. Ky vendim u motivua nga frika se nga këto armë precize me rreze veprimi prej 500 kilometrash do të goditej edhe territori rus. / dpa

Të fundit