E mërkurë, 12 Qershor, 2024

SHBA ZBULON QËLLIMET E TMERRSHME TË RUSISË

Kremlini hodhi poshtë të enjten një paralajmërim nga Shtetet e Bashkuara për aftësitë e reja bërthamore të Moskës në hapësirë, duke e quajtur atë një “fabrikim dashakeq” dhe një mashtrim nga Shtëpia e Bardhë që synon të detyrojë ligjvënësit amerikanë të miratojnë më shumë para për të kundërshtuar Rusinë, përcjell KDP.

Shtetet e Bashkuara i kanë thënë Kongresit dhe aleatëve në Evropë për inteligjencën e re në lidhje me aftësitë bërthamore ruse që mund të përbëjnë një kërcënim ndërkombëtar. Zyrtarët amerikanë thanë se çështja ishte një armë kundër satelitore ruse që ishte në zhvillim, jo ​​një kërcënim i menjëhershëm.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se ai nuk do të komentonte mbi thelbin e raporteve derisa detajet të zbuloheshin nga Shtëpia e Bardhë. Por ai tha se paralajmërimi i Uashingtonit ishte qartësisht një përpjekje për të detyruar Kongresin të miratonte më shumë para.

“Është e qartë se Shtëpia e Bardhë po përpiqet, me grep ose me mashtrues, të inkurajojë Kongresin që të votojë një projekt-ligj për ndarjen e parave; kjo është e qartë,” u tha ai gazetarëve.

“Ne do të shohim se çfarë truke do të përdorë Shtëpia e Bardhë.”

Zëvendësministri i Jashtëm Sergei Ryabkov, njeriu kryesor i Moskës për kontrollin e armëve, akuzoi Shtetet e Bashkuara për “fabrikim me qëllim të keq”, raportoi TASS.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u tha gazetarëve gjatë një vizite në Tiranë, Shqipëri, të enjten se Uashingtoni po bisedonte me aleatët dhe partnerët për këtë çështje.

“Kjo nuk është një aftësi aktive, por është një potencial që ne po e marrim shumë, shumë seriozisht. Dhe pres të kemi më shumë për të thënë së shpejti, në fakt shumë shpejt, kështu që qëndroni të interesuar për këtë.” tha ai.

Të fundit