E diel, 23 Qershor, 2024

STOLTENBERG: KOMENTET E TRUMPIT – RREZIK PËR SHBA DHE BE

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se çdo sulmues i Aleancës ushtarake perëndimore do të përballej me një “përgjigje të bashkuar dhe të fuqishme”, pasi Donald Trump ftoi Rusinë të sulmonte vendet anëtare që ai i perceptonte se nuk përmbushnin detyrimet e tyre financiare, përcjell KDP.

“Çdo sugjerim që aleatët nuk do të mbrojnë njëri-tjetrin minon të gjithë sigurinë tonë, përfshirë atë të SHBA-së, dhe i vë ushtarët amerikanë dhe evropianë në rrezik të shtuar. Unë pres që pavarësisht se kush do të fitojë zgjedhjet presidenciale, SHBA-ja do të mbetet një aleat i fortë dhe i përkushtuar i NATO-s.”, tha Stoltenberg.

Ai tha se NATO mbetet “e gatshme dhe e aftë për të mbrojtur të gjithë aleatët”.

Trump tha në një tubim të fushatës në Karolinën e Jugut të shtunën mbrëma se ai do të “inkurajonte” Rusinë të sulmonte cilindo nga aleatët e NATO-s të SHBA-së që ai mendonte se nuk po paguanin pjesën e tyre të financimit.

Shtëpia e Bardhë i përshkroi vërejtjet si “të tmerrshme dhe të pamohueshme”.

Ish-presidenti ka shprehur dyshime për ndihmën për Ukrainën, ndërsa ajo mbron veten nga pushtimi i nisur nga Rusia në shkurt 2022 – si dhe për ekzistencën e NATO-s, aleancës prej 31 vendesh që SHBA-ja është zotuar ta mbrojë kur është e nevojshme.

Të shtunën, Trump pohoi se gjatë një takimi të papërcaktuar të NATO-s ai i kishte thënë një kreu të shtetit se SHBA nën udhëheqjen e tij nuk do të mbronte asnjë vend që ishte “delikuent” dhe nuk paguante anëtarësimin në NATO. .

Të fundit