E diel, 23 Qershor, 2024

ÇFARË U THA NË PARLAMENT GJATË SHKARKIMIT TË MINISTRAVE MEXHITI DHE ALIU?

Me 62 vota “pro” dhe asnjë votë “kundër”, dje rreth mesnatës Kuvendi ka shkarkuar dy ministrat Fatmir Mexhiti dhe Azir Aliu. Gjatë votimit, deputetët e VMRO-DPMNE-së u larguan nga salla, njoftoi REL, përcjell KDP.

Para orës 15 filloi seanca maratonë në të cilën pika kryesore e rendit të ditës për diskutim ishte shkarkimi i ministrave. Për të folur u regjistruan 36 deputetë, ndërsa gjatë debatit parlamentar pati dy pushime. Pushimi i tretë dhe i fundit prej rreth 20 minutash ishte që deputetët të mblidheshin në sallë dhe të votonin për shkarkimin e ministrave.

Në kuadër të seancës së 143-të, e cila do të vazhdojë të hënën, Kuvendi duhet të vendosë për ministrat e rinj në portofolet e Shoqërisë Informatike e Administratës dhe Shëndetësisë – Naim Bajrami dhe Ilir Demiri. Seanca është caktuar për 12 shkurt në ora 11:00.

Para fillimit të seancës së sotme, koordinatori i Grupit Parlamentar të Aleancës për Shqiptarët, Adnan Neziri, ka prezantuar kandidatët e rinj për ministra, duke thënë se Këshilli Drejtues i partisë ka marrë vendim unanim për shkarkimin e Mexhitit dhe Aliut nga postet e tyre për shkak të sjelljes së tyre “në kundërshtim me orientimin properëndimor të partisë”.

Këshilli drejtues i Aleancës për Shqiptarët njëzëri vendosi që Ilir Demiri – drejtor aktual i Klinikës në Tetovë – të propozohet për ministër të Shëndetësisë dhe Naim Bajrami – Master i Shkencave Politike për Ministër të Shoqërisë Informative dhe Administratës”, tha Neziri.

Vetëm dhjetë ditë pas zgjedhjes së qeverisë teknike me mandat organizimin e zgjedhjeve, është duke u zhvilluar një proces për riformësimin e saj.

Kryeministri teknik Talat Xhaferi, duke sqaruar para deputetëve kërkesën e dorëzuar për shkarkimin e dy ministrave nga Aleanca për Shqiptarët, ka treguar se nuk e konteston ekspertizën dhe profesionalizmin e tyre.

“Sipas ligjit nuk mund të ketë dy subjekte opozitare në Qeveri dhe kjo është arsyeja kryesore pse u propozua shkarkimi i ministrave”, tha Xhaferi.

Nga foltorja e Kuvendit ka folur edhe ministri i Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti, i cili ka folur për punën e tij në 11 muajt e fundit dhe projektet që ka realizuar.

Mexhiti iu referua reformës në shëndetësinë parësore, prokurimit të barit trikafta për 68 pacientë, dyfishimit të buxhetit për prokurimin e pajisjeve, përmirësimit të kushteve në 13 objekte shëndetësore. Por edhe pengesat që ka marrë në punën e tij.

“Më vjen keq që doli që jo të gjithë kanë të njëjtin synim si unë në këtë qeveri. Doli se BDI dhe ministrat e tyre vendosën të politizojnë dhe bllokojnë deri në fund. Të shkojë deri në fund kundër interesit të qytetarëve për të mbrojtur interesin e tij partiak. Qytetarët janë ata që do ta dënojnë në zgjedhje pas pak muajsh. BDI konsideron se politika është mjet për realizimin e interesave të tyre. Dua t’u drejtohem të gjithë zyrtarëve të LSDM-së. Mendoni se sa poshtëruese është për ju dhe përkrahësit tuaj të jeni vëzhgues të heshtur të asaj që BDI u bën qytetarëve. Nderi im është i pastër, e di për çfarë qëndroj dhe për çfarë luftoj”, ka thënë Mexhiti.

Deputeti nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Antonio Milloshoski, propozimin e sotëm për shkarkimin e dy ministrave e quajti hipokrizi, duke thënë se fronti evropian i shumicës në pushtet është kthyer në karikaturë politike. Siç tha Milloshoski, para 10 ditësh fronti evropian i vlerësoi dy ministrat si më të mirët, ndërsa sot po i shkarkon si më të këqijtë.

“Pavarësisht se sa ju pëlqen apo jo ministri i Shëndetësisë, ne ju thamë një vit më parë se kjo do të ndodhte. Se as kjo qeveri e as ky ministër nuk ka kapacitet të jetë në atë pozitë. Por ju kolegët e LSDM-së nuk na bindët se ishte zgjedhja më e mirë. Kështu që sot kemi 10 drejtorë të klinikave në Qendrën Klinike të cilët do të jenë në pushim të rrejshëm mjekësor për disa ditë sepse kanë frikë se përballja politike në Aleancë dhe BDI të mos reflektohet në drejtoritë e tyre”, tha Milloshoski nga foltorja.

Për deputetin e LSDM-së, Martin Kostovski, ndarjet në Aleancën për Shqiptarët janë çështje e brendshme e vetë partisë, për të cilën pret zgjidhje përmes vendimeve të organeve dhe organeve të tyre.

“Fakti është që kemi ardhur në këtë situatë pasi disa nga ministra të Aleancës për Shqiptarët duan të dalin në opozitë, mendojmë se është jashtëzakonisht e pavend, politikisht jokorrekte ndaj qytetarëve nëse dikush mendon se nuk duhet të mbështesë qeverinë, lëre atë. Qëndrimi ynë është i qartë – hyrja e Aleancës për Shqiptarët në qeveri ka qenë e bazuar në marrëveshje dhe parime politike dhe pëlqim reciprok. “Me ndarjen e një pjese të kësaj partie është normale që do të vazhdojmë të punojmë me ata që duan të qëndrojnë në qeveri, nuk duam të përfshihemi në keqkuptimet në Aleancë, kjo është çështje e brendshme e partia”, tha Kostovski.

Seanca për shkarkimin e Mexhitit dhe Aliut vjen pas një konfrontimi të ashpër mes kreut aktual partiak të Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari dhe paraardhësit të tij, Ziadin Sela, për mënyrën se si duhet të pozicionohet partia për zgjedhjet e ardhshme parlamentare të 8 majit.

Aleanca për Shqiptarët është partneri aktual në Qeveri, por lideri aktual Taravari tani po avokon që partia t’i bashkohet bllokut opozitar. Qëndrimi i Selës është që partia të marrë pjesë e pavarur në zgjedhje. Ditët e fundit ka pasur përplasje fizike mes dy kampeve dhe Taravari ka marrë një mesazh me një plumb të pashkëputur jashtë shtëpisë së tij.

Taravari është kundër kampit të Selës, për të cilin thotë se “mendojnë se ndryshimet bëhen me BDI-në, dhe ne mendojmë se ndryshimet bëhen përmes Aleancës për Shqiptarët dhe me disa parti të tjera shqiptare”, tha ai më 8 shkurt nga Kumanova, nga ku ka bërë të ditur se ka qenë në një takim me anëtarët e Kuvendit Qendror të partisë.

Pas takimit në Kumanovë, Taravari tha se ka marrë mbështetje nga shumica e anëtarëve për t’iu bashkuar opozitës Lidhja Evropiane për Ndryshim (LEN).

“Delegatët votuan pro propozimin tim. Faleminderit nga zemra për besimin tuaj! Aleanca për Shqiptarët ka vendosur zyrtarisht t’i bashkohet opozitës. 8 maji është më afër se kurrë. Ndryshimi ka filluar”, ka shkruar Taravari në Facebook.

Të fundit