E mërkurë, 12 Qershor, 2024

GAZETARI AMERIKAN SHKON NË RUSI PËR INTERVISTË ME PUTININ

Ish-prezantuesi i Fox News, Tucker Carlson, thotë se “së shpejti” do të intervistojë presidentin rus Vladimir Putin në Moskë, raportojnë mediat ndërkombëtare, përcjell KDP.

Në një video të postuar në X, dikur Twitter, Carlson tha se donte të bënte intervistën sepse “amerikanët kanë të drejtë të dinë gjithçka që munden për një luftë në të cilën janë të përfshirë”.

Kjo do të ishte intervista e parë kokë më kokë e Putinit me një gazetar perëndimor që kur nisi pushtimin e tij të plotë të Ukrainës në shkurt 2022.

Vizita e 54-vjeçarit në Moskë është raportuar në mënyrë bombastike në mediat shtetërore ruse, me mbulim pothuajse të vazhdueshëm të çdo lëvizjeje të tij.

“Ka rreziqe gjatë bërjes së një intervistë si kjo, padyshim, kështu që ne kemi menduar për këtë gjatë shumë muajsh,” tha Carlson në videon e tij të njoftimit.

Carlson shtoi se ai e pagoi vetë udhëtimin në Rusi dhe donte të bënte intervistën sepse “shumica e amerikanëve nuk janë të informuar” për konfliktin që “po riformon botën” – duke fajësuar mediat kryesore.

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, tha ai, gazetarët perëndimorë kanë intervistuar shumë herë presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky – të cilin ai e ka quajtur më parë “diktator”.

Por ato janë “sesione të përgjakshme” që synojnë të përforcojnë kërkesën e Zelenskit për të përfshirë SHBA-në gjithnjë e më shumë në luftë, këmbënguli Carlson. “Kjo nuk është gazetari – është propagandë e qeverisë.”

Ndërkohë, “asnjë gazetar i vetëm perëndimor nuk ka marrë mundimin të intervistojë” Vladimir Putin, tha Carlson.

Steve Rosenberg, redaktori i BBC-së për Rusinë, postoi se BBC “ka paraqitur disa kërkesa në Kremlin në 18 muajt e fundit. Gjithmonë një ‘jo’ për ne”.

Pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë ka shkatërruar vendin dhe popullin e tij.

Kombet e Bashkuara kanë thënë se forcat ruse janë përgjegjëse për përdhunimet, torturat “të përhapura” dhe vrasjet në Ukrainë.

Rusia gjithashtu ka aneksuar katër rajone të tjera të Ukrainës, pas marrjes së paligjshme të Krimesë në vitin 2014.

Dhe Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) ka lëshuar një urdhër arresti për Vladimir Putin, duke e akuzuar atë për krime lufte dhe deportim të paligjshëm të fëmijëve nga Ukraina në Rusi.

Brenda Rusisë, gazetarët janë nën kufizime ekstreme të raportimit – mediave u ndalohet ta quajnë atë “luftë”: është menduar të quhet “operacion ushtarak special”.

Tucker Carlson ka qenë një mbrojtës i hapur i Putinit që nga fillimi i luftës. Pak para pushtimit të Rusisë, ai pretendoi se “urrejtja e Putinit është bërë qëllimi qendror i politikës së jashtme të Amerikës”, por u kërkoi shikuesve të tij të pyesnin veten pse.

“A më ka quajtur ndonjëherë Putini racist? A ka kërcënuar se do të më shkarkojë për shkak të mosmarrëveshjes me të?”, tha Carlson ndërsa trupat ruse filluan të grumbulloheshin në kufirin e Ukrainës. “Këto janë pyetje të drejta dhe përgjigja për të gjitha është: Jo. Vladimir Putin nuk bëri asgjë nga këto.”

Pasi Rusia e kishte pushtuar, ai ndryshoi pak tonin e tij gjatë një emisioni tjetër, duke thënë “Vladimir Putin e filloi këtë luftë… Ai është fajtor për atë që po shohim sonte në Ukrainë”.

Nuk dihet saktësisht se kur do të zhvillohet intervista, por Carlson tha se do të ngarkohet drejtpërdrejt dhe e pa redaktuar në llogarinë e tij X. Elon Musk, i cili zotëron platformën, ka “premtuar se nuk do të ndalë apo bllokojë intervistën”.

Tucker Carlson ishte një nga prezantuesit më të njohur televizivë në Amerikë – por ai u largua papritur nga Fox News vitin e kaluar.

Ndërsa ishte në rrjetin amerikan, shfaqjet e tij shpesh vendosin axhendën për konservatorët dhe, si rrjedhojë, për partinë republikane.

Ai ishte jashtëzakonisht me ndikim si spikeri i një talk show politik të natës vonë midis 2016 dhe 2023. Më pas emisionet e tij shfaqjen në X.

Të fundit