E mërkurë, 12 Qershor, 2024

DEKLARATË “BOMBË” E BORRELLIT: IZRAELI FINANCON HAMASIN!

Kryediplomati i BE-së Josep Borrell të premten akuzoi hapur Izraelin se kishte financuar grupin militant palestinez Hamas, përcjell KDP.

“Hamasi u financua nga qeveria izraelite në një përpjekje për të dobësuar Autoritetin Palestinez”, citohet të ketë thënë Borrell nga gazeta spanjolle El País. Borrell po fliste në Universitetin e Valladolidit të Spanjës, ku politikanit spanjoll iu dha një doktoratë nderi.

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu ka mohuar akuza të tilla në të kaluarën.

Në fjalimin e tij të premten, Borrell – i cili është përgjegjës për politikën e jashtme të BE-së – theksoi gjithashtu se krijimi i një shteti palestinez është i nevojshëm për të zgjidhur konfliktin në vazhdim.

“E vetmja zgjidhje është krijimi i dy shteteve që ndajnë tokën për të cilën ata kanë vdekur për 100 vjet”, citohet të ketë thënë Borrell. Ai shtoi se një zgjidhje e tillë duhet të “imponohet nga jashtë”.

Qeveria izraelite demantoi ashpër akuzat e Borrellit.

“Zoti Borrell e ka gabim. Larg përpjekjes për të forcuar Hamasin, siç pretendoi shefi i politikës së jashtme të BE-së, kryeministri Benjamin Netanyahu goditi fort Hamasin në tre operacione ushtarake në shkallë të gjerë; në 2012, 2014 dhe 2021”, tha në një deklaratë Ophir Falk, këshilltari kryesor i Netanyahut për politikën e jashtme. “Pas masakrës së 7 tetorit të mbi 1000 izraelitëve dhe mbi 250 pengjeve, kabineti i luftës i zotit Netanyahu udhëzoi ushtrinë izraelite të shkatërronte Hamasin”.

Komentet e Borrell erdhën vetëm disa ditë përpara se ministrat e jashtëm të BE-së të planifikohen të mbajnë disa takime me homologët e tyre nga Izraeli, Autoriteti Palestinez dhe vendet kryesore arabe në Bruksel. Ministrat do të diskutojnë të hënën konfliktin Izrael-Hamas në Gaza, ku trupat izraelite kanë kryer një fushatë të pamëshirshme bombardimesh dhe sulmesh tokësore prej muajsh, dhe perspektivat për një zgjidhje të ardhshme paqeje.

Në të njëjtën kohë, BE-ja do të shpallë sanksione të reja ndaj Hamasit të hënën, të dizajnuara për të goditur burimet e financimit të grupit militant, thanë tre diplomatë të BE-së për POLITICO.

Të enjten, Parlamenti Evropian miratoi një rezolutë që bën thirrje për një armëpushim të përhershëm në Gaza – me kusht që Hamasi të shpërbëhet dhe të gjithë pengjet të lirohen. Rezoluta erdhi vetëm disa ditë pasi Netanyahu i Izraelit hodhi poshtë idenë e shtetësisë së pavarur palestineze, duke hedhur poshtë një shtytje për një shtet palestinez nga Shtetet e Bashkuara dhe BE.

Pretendimet se qeveria e Netanyahut ka lejuar financimin e Hamasit, duke përfshirë lejimin e financimit të Gazës nga Katari, janë bërë më parë nga opozita izraelite, si dhe nga analistë dhe media, përfshirë New York Times. Zyrtarët izraelitë thonë se kjo ishte pjesë e një politike që shumica e politikanëve kryesorë izraelitë e pajtuan si një mënyrë e mundshme për të moderuar Hamasin me supozimin themelor se grupi militant do të zbuste entuziazmin e tij ideologjik dhe do ta inkurajonte atë të fokusohej në qeverisje.

“Izraeli ka lejuar që valixhet që mbajnë miliona para të Katarit të hyjnë në Gaza përmes vendkalimeve të saj që nga viti 2018, në mënyrë që të ruajë armëpushimin e brishtë me sundimtarët e Rripit të Hamasit”, pretendohet në një artikull në Times of Israel më 8 tetor, një ditë pasi Hamasi kreu sulme të dhunshme kundër Izraelit.

Netanyahu ka mohuar fuqimisht se ka lejuar Katarin të financojë Hamasin në mënyrë që të ndajë palestinezët në kampe rivale politike. Por udhëheqësi izraelit tha në 2019 në një konferencë të partisë Likud: “Kushdo që dëshiron të parandalojë krijimin e një shteti palestinez duhet të mbështesë forcimin e Hamasit”.

Ndërkohë, zyrtarët izraelitë të shtunën kundërshtuan deklaratat e Presidentit të SHBA Joe Biden të bëra orë më parë se një zgjidhje me dy shtete mund të jetë ende e mundur edhe kur Netanyahu është në pushtet. Të dy udhëheqësit folën për herë të parë në një muaj, mes zhgënjimeve në rritje midis administratës Biden dhe Izraelit, dhe pas telefonatës që Biden u tha gazetarëve disa “lloje” të zgjidhjes me dy shtete mund të jenë të pranueshme për kryeministrin izraelit.

 

Të fundit