E enjte, 20 Qershor, 2024

NATO FILLON STËRVITJEN MË TË MADHE, DËRGON 90 MIJË TRUPA NË KUFI ME RUSINË

Me synimin për të treguar aftësitë e aleancës për të mbrojtur të gjithë territorin e saj deri në kufirin e saj me Rusinë, NATO njoftoi të nisë stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake në dekada javën e ardhshme me rreth 90,000 personel të vendosur për të marrë pjesë në simulime luftarake disamujore, përcjell KDP.

Stërvitja, e përbërë nga një seri stërvitjesh individuale më të vogla, do të shtrihet nga Amerika e Veriut e deri në krahun lindor të NATO-s, afër kufirit rus. Ajo do të përfshijë 50 anije detare, 80 avionë dhe mbi 1100 automjete luftarake.

Stërvitja – më e madhja që nga stërvitja Reforger e vitit 1988 gjatë Luftës së Ftohtë – vjen ndërsa NATO riparon mbrojtjen e saj përballë luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

NATO si organizatë nuk është e përfshirë drejtpërdrejt në konflikt, përveç furnizimit të Kievit me mbështetje, megjithëse shumë vende anëtare dërgojnë armë dhe municione individualisht ose në grup dhe ofrojnë trajnime ushtarake.

Aleanca e udhëhequr nga SHBA ka dërguar mijëra trupa në krahun e saj lindor dhe ka hartuar planet e saj më të gjera që nga rënia e Bashkimit Sovjetik për të mbrojtur veten nga një sulm rus.

Në muajt para se Presidenti Vladimir Putin të urdhëronte trupat ruse në Ukrainë në shkurt 2022, NATO filloi të forcojë sigurinë në krahun e saj lindor me Rusinë dhe Ukrainën. ËËshtë stërvitja më e madh e aleancës që nga Lufta e Ftohtë.

Stërvitjet – të quajtura Steadfast Defender 24 – “do të tregojnë se NATO mund të kryejë dhe të mbajë operacione komplekse me shumë domene për disa muaj, në mijëra kilometra (milje), nga Veriu i Lartë në Evropën Qendrore dhe Lindore, dhe në çdo kusht”. tha organizata 31-vendeshe.

Trupat do të lëvizin drejt dhe përmes Evropës deri në fund të majit në atë që NATO e përshkruan si “një skenar i simuluar konflikti në zhvillim me një kundërshtar të afërt”. Sipas planeve të reja të mbrojtjes të NATO-s, kundërshtarët kryesorë të saj janë Rusia dhe organizatat terroriste.

“Aleanca do të demonstrojë aftësinë e saj për të përforcuar zonën euro-atlantike përmes lëvizjes transatlantike të forcave nga Amerika e Veriut,” u tha gazetarëve Komandanti Suprem i Aleatëve të NATO-s, gjenerali i SHBA-së Christopher Cavoli.

Të fundit