E mërkurë, 12 Qershor, 2024

TURQIA ARRESTON FUTBOLLISTIN IZRAELIT QË SHPREHU MBËSHTETJE PËR PENGJET NË GAZË

Autoritetet turke kanë arreston futbollistin izraelit Sagiv Jehezkel, të klubit të futbollit, Antalyaspor. Jehezkel, sipas autoriteteve, pasi shënoi gol në ndeshjen e djeshme, ndau një mesazh solidariteti me Izraelin duke ngritur dorën e tij të fashuar, në të cilën kishte mbishkrim lidhur me konfliktin në Gaza.

Lojtari izraelit, Sagiv Jehezkel, u arrestua dhe përjashtua nga skuadra e Antalyaspor-it për shkak të veprimit të tij pas shënimit të golit në ndeshjen kundër Trabzonsporin, raporton Anadolu.

Ministri i Drejtësisë, Yilmaz Tunc, tha të dielën në mbrëmje se shtetasi izraelit po hetohet lidhur me akuzat e mundshme për “nxitje të hapur të publikut për urrejtje dhe armiqësi”. Përmes një postimi në X – që më herët njihej si Twitter – Tunc tha se Jehezkel ishte përfshirë “në një gjest të shëmtuar në mbështetje të masakrës izraelite në Gazë”.

Pasi shënoi golin e barazimit kundër klubit Trabzonspor, futbollisti 28-vjeçar shfaqi një fashë të lidhur në kyçin e dorës ku shkruhej se janë bërë 100 ditë që kur pengjet u rrëmbyen më 7 tetor.

Ky gjest u vlerësua si provokues në Turq, ku ka një kundërshtim të madh të publikut me veprimet ushtarake të Izraelit në Gazë dhe ku ka mbështetje të madhe për palestinezët.

Klubi Antalyaspor e ka pezulluar Jehezkelin nga ekipi dhe njoftoi se po bisedohet me avokatët e klubit për të shkëputur kontratën me futbollistin izraelit.

Federate turke e Futbollit dënoi atë që e cilësoi si gjest që “turbulloi ndërgjegjen” e publikut turk.

Arrestimi i Jehezkelit ka nxitur zemërim në Izrael.

“Turp për Qeverinë turke”, ka shkruar në X, ish-kryeministri izraelit, Naftali Bennet.

Turqia ka kritikuar Izraelin për ofensivë e tij në Rripin e Gazës. Lufta mes Izraelit dhe Hamasit nisi pasi më 7 tetor kur Hamasi – grupi palestinez i shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian sulmuan jugun e Izraelit duke vrarë 1.200 persona dhe duke rrëmbyer 240 të tjerë. Izraeli u kundërpërgjigj përmes një ofensive tokësore, ajrore dhe detare, duke vrarë mbi 23.000 palestinezë.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se Hamasi nuk është organizatë terroriste, por një grup luftues për çlirimin dhe mbrojtjen e tokave palestineze.

Të fundit