E enjte, 20 Qershor, 2024

POLICI VRET GRUAN SHQIPTARE, DY DJEMTË DHE VETËVRITET

Një rreshter policie, gruaja e tij dhe dy djemtë e tyre – 10 dhe 12 vjeç – u gjetën të vdekur në një shtëpi periferike në Nju Jork, në atë që policia tha se ishte një vrasje e trefishtë-vetëvrasje, përcjell KDP.

Sipas The Guardian, Watson Morgan, 49 vjeç, një rreshter në departamentin e policisë në Bronxville, qëlloi për vdekje gruan e tij, Ornela Morgan, 43 vjeç, dhe djemtë e tyre përpara se të vetëvritet, tha policia. Ornela është me prejardhje nga Korça e Shqipërisë ndërsa Rori ishte mbiemri i saj i vajzërisë. Ata u zbuluan vetëm pas mesnatës të së shtunës në shtëpinë e familjes në Clarkstown – 18 milje në veri të Manhattan – pasi Morgan nuk u paraqit në punë në departamentin e policisë në Bronxville aty pranë.

“Në këtë fazë të hetimit, besohet se Watson vrau gruan dhe dy fëmijët e tij, përpara se të vriste veten me një plagë të vetëshkaktuar me armë zjarri,” tha në një deklaratë Departamenti i policisë në Clarkstown.

Të katër anëtarët e familjes kishin plagë me armë zjarri, tha policia dhe të gjithë u shpallën të vdekur në vendngjarje. Hetuesit gjetën një pistoletë në shtëpi.

Shefi i policisë në Bronxville, Christopher Satriale, tha se vrasjet e lanë departamentin me “zemra thellësisht të thyera nga humbja e pakuptimtë e jetëve të pafajshme”.

Një fqinj, i cili nuk pranoi të identifikohej, i tha New York Post se familja ishte “libër shkollor, amerikan i përsosur”.

“Unë kurrë në një milion vjet nuk do të prisja që ai të bënte diçka të tillë,” shtoi fqinji. “Fëmijët ishin gjithmonë këtu duke luajtur jashtë, dhe nëna e tyre ishte thjesht personi më i ëmbël që keni takuar ndonjëherë.”

Megjithëse policia e përshkroi vrasjen e gruas së tij dhe fëmijëve të Morganit si një vrasje-vetëvrasje, krime të tilla që nga vitet 1980 janë njohur si asgjësime familjare.

Komunitetet shpesh i shohin krime të tilla si tragjedi të izoluara, veçanërisht në SHBA. Por një hetim i Indianapolis Star zbuloi se kishte pasur mesatarisht një asgjësim të familjes në SHBA çdo pesë ditë që nga viti 2020.

Në 94% të atyre rasteve, asgjësuesi i familjes ishte mashkull dhe armët përdoreshin në 86% të rasteve, sipas hetimit të gazetës.

Asgjësuesit e familjes gjithashtu shpesh vdesin nga vetëvrasja dhe faktorët e zakonshëm të rrezikut përfshijnë dhunën e mëparshme në familje, abuzimin me substancat si dhe aksesin në armë.

Të fundit