E shtunë, 13 Korrik, 2024

NJË MISTER I AKULLT NË ARKTIK-KANADA

I njohur si “Syri i Kristaltë” për Inuitët, Krateri Pingualuit dikur ishte destinacioni për kërkuesit e  diamanteve. Por, thesari i vërtetë janë historitë që mund të tregojnë ujërat e saj të thellë.

Përgatiti: Agon Neziri

Avioni u ul në të djathtë, fort. Ndërsa bëmë një spastrim të parë në pistë – ose, më mirë, në pjesën e shkurtër të tokës me gunga në tundrën e Arktikut që do të shërbente si një e tillë , u dëgjua një alarm, dritat mbi daljet e emergjencës vezulluan të kuqe dhe zhurma e motorëve të avionit që gjëmonte përsëri në veprim mbushi kabinën kryesore. Barku im u rrëmbye.

Ishte një hyrje emocionuese në veriun e largët të Quebec-ut, në një rajon të njohur si Nunavik. Përbëhet nga e treta e lartë e provincës kanadeze (më e madhe se shteti amerikan i Kalifornisë dhe dyfishi i madhësisë së Britanisë së Madhe) e rrethuar nga skajet e prishura të një gadishulli të njohur si Ungava, shumica e njerëzve as që e dinë se ekziston. Por nuk ishte gjithmonë kështu.

Në vitin 1950, kjo zonë u shpërnda nëpër gazeta globale dhe u cilësua si mrekullia e tetë e botës. Jo për shkak të shkretëtirës, ​​dhe jo për shkak të ndonjë strukture të krijuar nga njeriu, por për shkak të veçorisë së veçantë të tokës. Tani po fluturoja mbi rrugë për të bërë një tjetër shkrepje në pistë: Kraterin Pingualuit.

“Emri është Inuktitut për njollat ​​e lëkurës ose puçrrat e shkaktuara nga moti shumë i ftohtë,” shpjegoi Isabelle Dubois, koordinatore e projektit për Nunavik Tourism, e cila më parë kishte vizituar kraterin vetëm në dimër kur peizazhi ishte i mbuluar me borë.

Shikova nga dritarja për të shpërqendruar veten nga përpjekja jonë e dytë për ulje dhe mendova se sa një emërtim i përshtatshëm ishte. Tundra këtu është e mbushur me çarje, çarje dhe gropa të mbushura me xhepa të vegjël uji. Megjithatë, mes një morie gërvishtjesh, krateri me të njëjtin emër u dallua ndjeshëm.

Me një diametër prej afro 3.5 km dhe një perimetër mbi 10 km, nuk ishte vetëm madhësia e tij që e dallonte atë, por edhe simetria. Pothuajse krejtësisht rrethor dhe i mbushur me ujë, krateri dukej sikur një gjigant kishte hedhur një pasqyrë kompakte në tokë, në të cilën avioni ynë i vogël Twin Otter ishte pasqyruar tani, duke u shfaqur jo më shumë se një grimcë e vogël pluhuri.

Me disa përplasje, më shumë alarme paralajmëruese dhe një ndalesë të papritur dhe dramatike, ne zbritëm, vetëm disa kilometra nga skaji i këtij kurioziteti. Do të qëndronim në kampin Manarsulik, një grup prej pesë kabinash me energji diellore dhe kampi bazë zyrtar i kujtdo që hyn në Parkun Kombëtar Pingualuit, një nga parqet kombëtare më të largëta në vend.

Ndërsa shpaketuam aeroplanin (këtu nuk ka portierë apo staf) dhe u vendosëm brenda kabinave të ngrohta, bisedova me Pierre Philie, një gjeograf kulturor francez me një interes të madh për antropologjinë dhe banor i Kangiqsujuaq (vendbanimi dhe porta më veriore e Nunavikut,  për këtë mrekulli gjeografike). Ai u dërgua me paqartësi në detyrë në këtë pjesë të Kebekut 40 vjet më parë, ra në dashuri me të dhe një grua vendase dhe nuk u largua kurrë.

Filie më tregoi një kopje të një fotografie ajrore bardh e zi të Pingualuit. Ajo u mor më 20 qershor 1943 nga një nga oficerët e Forcave Ajrore të Ushtrisë Amerikane që e pa atë. Ndërsa pyesja veten se çfarë duhet të kishte bërë oficeri në atë kohë, Filie filloi të shpjegonte pak më shumë për kraterin.

“Ai u njoh për herë të parë për këdo nga bota perëndimore atë vit, gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur pilotët luftarakë e vunë re dhe e përdorën atë si një ndihmë lundrimi. Por ata nuk e ndanë atë me pjesën tjetër të botës derisa lufta mbaroi ”, tha ai.

Kur e bënë, në vitin 1950, një nga njerëzit e parë që u magjeps nga ai ishte një kërkues nga Ontario i quajtur Fred W Chubb. Ai ishte i bindur se pikë referimi ishte shkaktuar nga një vullkan, që ka të ngjarë të nënkuptojë se brenda tij ndodheshin diamante. Ai kërkoi këshillën e drejtorit të atëhershëm të Muzeut të Ontarios, Dr Meen, i cili, po aq i mahnitur, udhëtoi atje me të për të hetuar (është arsyeja që për një kohë të shkurtër Pingualuit njihej si Chubb Crater) – por teoria e vullkanit ishte pushuar përfundimisht.

“Tani ne e dimë pa dyshim se është një krater meteori,” tha Philie, ndërsa dielli filloi të perëndonte mbi liqenin Manarsulik, që ndodhet rreth 2.5 km nga Pingualuit, duke lënë skajin e kraterit të zbehtë si një filigran në horizontin verbues rozë. . “Nesër do ta shohim.”

Dita tjetër filloi në lindjen e diellit me një shëtitje mes copave të mëdha të rrëpirës shkëmbore. Disa, shpjegoi Filie, ishin copa të mëdha graniti dhe gurë të thyer (relike nga akullnajat gjatë Epokës së fundit të Akullnajave); të tjerët ishin shembuj të impaktitit, të formuar si rezultat i shkrirjes gjatë goditjes. Këto të fundit ishin me bojë të zezë dhe të mbuluar me vrima të vogla, dëshmi nga koha kur mineralet brenda u lëngësuan dhe flluskuan gjatë nxehtësisë dhe presionit të përplasjes.

Ndikimi i saj vlerësohet të ketë qenë 8500 herë më i fortë se bomba A e hedhur në Hiroshima

“Ndikimi ndodhi 1.4 milion vjet më parë,” konfirmoi Philie, ndërsa ngjitëm buzën e buzës. “Duke parë gjerësinë dhe thellësinë e kraterit [rreth 400 m], ndikimi i tij vlerësohet të ketë qenë 8,500 herë më i fortë se bomba A e hedhur në Hiroshima.”

Ky fakt ishte i jashtëzakonshëm. Por më në fund arritja në skaj dhe shikimi poshtë në vrimën e hapur të Pingualuit, ku liqeni brenda shkëlqente me akull që mbulonte dy të tretat e tij – pavarësisht se ishte korriku – ishte edhe më befasuese.

 

Të fundit