E diel, 16 Qershor, 2024

10 VENDE MË TË RREZIKSHME NË BOTË

Edhe pse shquhen për bukurinë e tyre dhe për trashëgiminë e pasur kulturore, këto qytetet hyjnë në kategorinë e qyteteve të rrezikshme. Mes tjerash aty jepen edhe arsyet për secilin qytet pse është i kategorizuar si i rrezikshëm. 

Përgatiti: Agon Neziri

 

  1. Firenca, Itali

Firenca është një nga destinacionet më të njohura të Evropës për art dhe kulturë. Ky qytet italian ka galeri të famshme që përmbajnë disa nga koleksionet më të rëndësishme të artit në botë, ndërkohë që është edhe katedralja e mrekullueshme Duomo që tërheq vizitorë nga larg e gjerë.

Krimi i dhunshëm nuk është i zakonshëm në qytet, por turistët ende duhet të kenë zgjuarsi për to. Krimet që njerëzit në Firence duhet të kenë parasysh përfshijnë mashtrimet, vjedhjen e kartave të kreditit dhe vjedhjen e xhepave. Firence ka një shkallë krimi prej 38.49

  1. Grozny, Rusi

Grozny është kryeqyteti i Çeçenisë, një republikë përbërëse e Rusisë. Qyteti ka qenë në epiqendrën e dy luftërave relativisht të fundit dhe së fundmi është ndërtuar sërish pas dëmeve të shumta nga shpërthimet dhe sulmet me raketa.

Edhe pse luftërat tani janë qetësuar, qyteti është ende i pasigurt dhe shumë qeveri këshillojnë qytetarët e tyre të mos udhëtojnë në rajon. Shkalla e krimit është mesatarisht 37.91, por kjo mund të jetë pjesërisht për shkak të patrullimeve të rregullta në rrugë. Megjithatë, krimet e rënda si rrëmbimi dhe terrorizmi janë rreziqe serioze.

  1. Shkodër, Shqipëri

Shkodra, kryeqyteti tradicional i Shqipërisë, është një nga pikat turistike më të njohura të Shqipërisë dhe është qyteti i katërt më i populluar i vendit. I zhytur në histori dhe i rrethuar nga një fshat i bukur, qyteti ka shumë për të ofruar për vizitorët dhe shqiptarët vendas.

Fatkeqësisht, krimi është i përhapur, duke përfshirë krime të rënda si trafikimi i qenieve njerëzore, zhvatja dhe kontrabanda e drogës. Qyteti ka një shkallë vrasjesh prej rreth 36 për 100,000 njerëz. Raportet kanë sugjeruar se ka të paktën katër organizata kriminale veprojnë në qytet, duke kontribuar në shkallën e lartë të krimit prej 76.56. 

  1. Marsejë, Francë

Marseja është një nga portet më të rëndësishme tregtare të Evropës dhe qyteti i dytë më i madh në Francë. Marseja është gjithashtu qyteti më i vjetër në Francë, kështu që ju mund të prisni të gjeni shumë histori këtu dhe turistët do të gjejnë mjaft për t’i mbajtur ata të pushtuar.

Megjithatë, Marseja ka një problem të rëndë krimi, pjesërisht për shkak të emigrantëve që përballen me gjendjen e varfërisë. Një tregti e lulëzuar droge ekziston në qytet, me organizata të ndryshme kriminale që kontribuojnë në një shkallë krimi prej 61.50. Shumica e krimeve këtu përfshijnë grabitje, vjedhje të kartave të kreditit dhe vjedhje xhepash, megjithëse krimet e dhunshme janë gjithashtu një problem me vrasjet me kontratë

 

  1. Birmingham, MB(UK)

Birmingham është zona e dytë metropolitane më e madhe në MB dhe është një qendër e rëndësishme kulturore, sociale dhe financiare. Qyteti gjithashtu ka shumë për t’i mbajtur vizitorët të argëtohen me muze, galeri, argëtim dhe një sërë atraksionesh të tjera.

Megjithatë, studimet kanë treguar se rreth 42% e banorëve të Birmingham ndihen të rrezikuar në qytet, pjesërisht për shkak të problemeve të krimit me thikë të qytetit dhe një indeks të lartë krimi prej 61.26. Shumica e vizitorëve do të jenë të sigurt me kusht që të shmangin zona të caktuara, por sigurisht që është e mençur të jesh i kujdesshëm.

  1. Milan, Itali

Milano është një nga qendrat kulturore më të rëndësishme në tokë dhe është shtëpia e disa prej muzeve më të rëndësishme në botë dhe vendeve të tjera historike. Ashtu si kryeqyteti i Italisë Roma, Milani është gjithashtu një nga qytetet më të rëndësishme në botën e modës, me shumë prej etiketave më të mëdha të lindura këtu.

Megjithëse zonat kryesore turistike janë kryesisht të sigurta, turistët duhet të shmangin devijimin në periferi përreth. Është ende e mençur të jesh vigjilent në zonat turistike sepse krimet si vjedhja e xhepave, vjedhja dhe vjedhja kontribuojnë në një shkallë krimi prej 44.12

7.Sarajevë, Bosnjë dhe Hercegovinë

Sarajeva është kryeqyteti i Bosnjës dhe Hercegovinës. Qyteti njihet si “Jerusalemi i Evropës” për shkak të rëndësisë së tij fetare. Qyteti ishte i rrethuar në vitet 1990 dhe u mbajt i rrethuar gjatë luftës në Bosnje, por që atëherë është rimëkëmbur fuqishëm.

E kaluara e trazuar politike e Sarajevës është tashmë histori dhe normaliteti është kthyer në qytet. Megjithatë, ka vjedhje xhepash dhe vjedhje të tjera të vogla, siç do të gjeni në shumicën e destinacioneve të tjera turistike. Ndërsa shumica e turistëve nuk kanë gjasa të përjetojnë probleme në qytet, shkalla e krimit është në 45.03 dhe në rritje.

 

8.Stamboll, Turqi

I vendosur pikërisht në kufirin midis Evropës dhe Azisë, Stambolli ka qenë prej kohësh një destinacion popullor për turistët në mbarë botën. Edhe pse qyteti ka shumë për t’i mbajtur vizitorët të emocionuar, ata nuk duhet të lënë vigjilent.

Shumica e turistëve këtu nuk do të kenë probleme reale, megjithëse duhet të jenë vigjilentë ndaj hajdutëve të xhepave. Megjithatë, qyteti mund të bëhet më i rrezikshëm për njerëzit që janë larguar nga qendrat turistike. Qyteti kishte një normë vrasjesh prej 2.6 për 100,000 njerëz në 2017 dhe një normë krimi aktual prej 47.8

  1. Londër, Angli

Si për Mbretëreshën e Anglisë dhe një nga qendrat kulturore më të vlefshme të planetit, Londra nuk është një qytet që shumica nuk do ta konsideronin të rrezikshëm. Megjithatë, qyteti ka probleme me krimin e dhunshëm, përfshirë vitet e fundit.

Ekrani i madh ka përjetësuar disa gangsterë londinez dhe ka ende disa aktivitete bandash në qytet, por nuk ka gjasa të prekë njeriun mesatar. Megjithatë, krimi i rëndë me thikë është një problem tjetër në qytet, ndërsa rreth 30% e banorëve të Londrës janë grabitur ose sulmuar të paktën një herë. Londra ka një shkallë krimi prej 53.36.

  1. Paris, Francë

Parisi është një nga qytetet më të famshme në botë dhe një qendër globale e artit dhe kulturës. Miliona njerëz udhëtojnë këtu çdo vit nga e gjithë bota për të parë disa nga monumentet më të famshme në planet.

Megjithatë, vizitorët duhet të jenë të kujdesshëm, pasi hajdutët e xhepave dhe kriminelët e vegjël janë aktivë. Qyteti dhe qyteti ka një shkallë krimi relativisht të lartë prej 55.13 dhe ka qenë një objektiv i sulmeve terroriste në të kaluarën.

 

 

Të fundit