E diel, 19 Maj, 2024

BORIS JOHNSON: NUK ËSHTË KOHA PËR TË HEQUR DORË NGA UKRAINA

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson do të premtojë mbështetje të mëtejshme financiare për Ukrainën ndërsa takohet me liderët botërorë në një seri samitesh.

Ai pritet të nxisë aleatët që të vazhdojnë të mbështesin Kievin kundër barbarizmit të Moskës, duke thënë se tani nuk është koha për të hequr dorë nga Ukraina.

Johnson është do të premtojë 429 milion paud në garanci për huadhënien e Bankës Botërore, raporton BBC.

Ai po merr pjesë në samitin e G7 në Gjermani dhe takimin e NATO-s në Madrid sot, ndërsa Ukraina do të jetë në krye të agjendës për të dyja organizatat.

Përpara këtyre takimeve, Johnson tha: “Brezat e ardhshëm do të mahniten dhe do të frymëzohen nga rezistenca vërtet heroike e Ukrainës përballë barbarizmit të Putinit.

“Ukraina mund të fitojë dhe do të fitojë. Por ata kanë nevojë për mbështetjen tonë për ta bërë këtë. Tani nuk është koha për të hequr dorë nga Ukraina.”

Kryeministri britanik paralajmëroi se ukrainasit nuk duhet të inkurajohen dhe theksoi se nuk dihet të heqin heqin dorë nga pjesë të territorit të tyre në këmbim të një armëpushimi në luftën kundër Rusisë./ Lpasi.al

Të fundit