E enjte, 30 Maj, 2024

Erdogan pret në takim Kovaçevskin

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan priti në një takim kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski.

Në takimin e mbyllur për mediat në zyrën presidenciale në Pallatin Dolmabahçe në Stamboll morën pjesë edhe ministri i Mbrojtjes, Hulusi Akar, ministri i Brendshëm, Suleyman Soylu, dhe ministri i Tregtisë, Mehmet Mus.

Ndërsa nga Maqedonia e Veriut prezent ishin ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ai i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski dhe ministrja e Mbrojtjes Sllavjanka Petrovska.

Në takimin me presidentin turk Erdogan, kryeministri Kovaçevski shprehu kënaqësinë për ndarjen e synimeve të njëjta për sigurinë dhe stabilitetin në rajon, për të cilat faktorë kyç janë marrëdhëniet e mira fqinjësore dhe bashkëpunimi rajonal, me fokus bashkëpunimin ekonomik dhe përmirësimin e ndërlidhjes infrastrukturore.

Marrëdhëniet mes dy vendeve, thanë në takim Kovaçevski dhe Erdogan, janë të shkëlqyera në fushën e bashkëpunimit ekonomik.

Tregtia me Turqinë është vazhdimisht në rritje dhe nga vendi i 8-të në vitin 2020, në tre muajt e parë të vitit 2022 ky vend zuri vendin e 6-të në listën e partnerëve më të rëndësishëm tregtarë të Maqedonisë së Veriut.

Në takim u theksua se pritshmëritë janë shkëmbimi tregtar vjetor prej 900 milionë dollarësh, të arrijë në një miliardë dollarë dhe të ofrojë thellim të bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve. Sipas totalit të investimeve nga Turqia në vendin tonë, ajo është në pesë vendet e para pas fluksit total të investimeve të huaja.

Kryeministri Kovaçevski falënderoi Presidentin Erdogan për mbështetjen e tij në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO, i cili në kushtet e situatës gjeopolitike aktuale me agresionin ushtarak rus në Ukrainë rezultoi të jetë një pasuri e çmuar për sigurinë dhe sigurinë e vendit. dhe rajonit./Telegrafi

Të fundit