E martë, 21 Maj, 2024

Në Civita, ku kultura arbëreshe po rigjallërohet

Çdo vit, të martën pas Pashkëve, në Civita të Kalabrisë mbahet festa e arbëreshëve, komuniteteve të shqiptarëve të Italisë, të cilët takohen, këndojnë e kërcejnë me kostumet e tyre tradicionale. Përvjetori është një fitore e rëndësishme, që u zhvillua të martën pas Pashkëve të vitit 1467, nga udhëheqësi dhe patrioti shqiptar, Giorgio Castriota Scanderbeg – Gjergj Kastrioti Skënderbeu, kundër ushtrive turko-osmane që kishin pushtuar Shqipërinë.

Festa nuk ka emër: përmendet shpesh duke iu referuar valles, valleve tipike të grupit arbëresh, me të cilat lidhen shumë zakone që e ngjallin atë fitore. Me pak fjalë, është një mundësi për të kujtuar origjinën e dikujt dhe për të afirmuar identitetin kulturor. Në fakt, Skënderbeu konsiderohet heroi kombëtar shqiptar, dhe është simbol i lirisë dhe pavarësisë së vendit. Historia arbëreshe lidhet me figurën e tij, e cila filloi në gjysmën e dytë të shekullit të pesëmbëdhjetë, kur udhëheqësi mbërriti në Itali me një ushtri mercenarësh shqiptarë për të mbështetur mbretin Alfonso I të Aragonit gjatë luftës së pasardhësve të Mbretërisë së Napolit. Në fund të luftës, ata ushtarë u vendosën në disa zona të pabanuara të Italisë jugore, duke themeluar kolonitë e para shqiptare në vend – shkruan Il Post.

 

Në shekujt në vijim kolonitë vazhduan të populloheshin dhe u themeluan të reja, kryesisht për shkak të diasporës së shqiptarëve nga Gadishulli Ballkanik, i shkaktuar nga pushtimi turko-osman kundër të cilit kishte luftuar Skënderbeu. Sot ka rreth njëqind lokalitete italiane me themel të konstatuar shqiptar, megjithëse disa kanë humbur një pjesë të trashëgimisë së tyre kulturore dhe vetëm 50 prej tyre flasin ende gjuhën (pak ndryshe nga ajo që flitet në Shqipëri).

50 lokalitetet italo-shqiptare përbëjnë Arbërinë: një grup prej 41 komunash dhe 9 fshatrash të shpërndara në nëntë rajone italiane dhe të përqendruara kryesisht në Kalabri, në provincën e Kozencës, me një popullsi totale prej rreth 100,000 banorë. Ndër këto është Civita, “Çifti” në arbëresh, një fshat 450 metra mbi nivelin e detit në zonën e mbrojtur të rezervatit natyror Gole del Raganello (në fakt provinca e Kozencës), ku ka mbërritur udhëtimi i Rrugëve Blu. Është një nga vendet italiane ku kultura arbëreshe është më e rrënjosur dhe ku e marta e Pashkëve festohet me përkushtim dhe iniciativa më të mëdha. Normalisht, për këtë rast, qindra njerëz nga komunitete të tjera italo-shqiptare mbërrijnë në Civita: këtë vit, pas anashkalimit të edicioneve për shkak të pandemisë në 2020 dhe 2021, pjesëmarrja ishte pak më pak e konsiderueshme se zakonisht. Pikërisht sepse kishte kaluar shumë kohë nga hera e fundit, por ishte edhe një edicion veçanërisht i përzemërt, aq sa mori pjesë edhe Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta.

Një qytet i vogël

Në Civita jetojnë 811 persona. Është në një zonë mes maleve, brenda Parkut Kombëtar Pollino, por nga larg mund të shihni detin Jon. Ndodhet në majë të grykave të gdhendura nga përroi i Raganello-s, të cilat formojnë një kanion shumë sugjestionues 17 km të gjatë. Është një destinacion popullor turistik. Trashëgimia e përzier kulturore e tij nuk e bën plotësisht të qartë origjinën e emrit: nëse do të ishte latinisht do të vinte me siguri nga civitas, “qytet”, ndërsa emri shqip Çifti do të thotë “çift”, por mund të vinte edhe nga qifti, “Shqiponja”, simbol shqiptar.

Civita është një nga qytetet e vogla italiane në brendësi që po përballet me fenomenin e shpopullimit: në fillim të shekullit të njëzetë ajo kishte pothuajse 3 mijë banorë, në fillimin e viteve tetëdhjetë rreth 1500, në 2011 kishte 956. Nga bashkimi i Italisë e në vazhdim pesha demografike e bashkive me më pak se 10 mijë banorë ka rënë pothuajse vazhdimisht, ndërsa ajo e më të populluarve është rritur. Civita ka të gjitha karakteristikat e fshatrave italianë që kanë pësuar këto migrime: është në jug, nuk është në bregdet dhe ndodhet në një kodër. Është gjithashtu një nga vendet ku ne kemi kërkuar shenja të një kthese, me iniciativën e disa qyteteve të saj. “Civita është ndryshe nga qytetet e tjera arbëreshe”, thotë Antonella Vincenzi, një grua arbëreshe nga Civita, e cila pas një kohe të gjatë dhe përvojave nëpër botë, u kthye këtu tetë vjet më parë për të hapur biznesin e saj. Sipas Vincenzi “në Civita po zhvillohet një aftësi sipërmarrëse, nga femrat, e cila lejon që kultura dhe përkatësia historike të rigjenerohet”.

Në Civita ka “midis 25 dhe 30 ‘bed and breakfast’, të gjitha të drejtuara nga gra, duke përfshirë “La Magara” të Antonella Vincenzi-t. “Kur arrini këtu ndaloni”, thuhet në sloganin në faqen e B&B në Instagram. Ajo dhe sipërmarrëse të tjera e kanë bërë vendin një model mikpritjeje dhe rritjeje të traditës vendëse, me përkushtimin e tyre për t’u treguar atyre që vijnë për kulturën arbëreshe, përmes historisë së tyre dhe asaj të vendit. “Të tregosh do të thotë të prezantosh gjakun e jetës”, thotë ajo.

“Kalabria dhe Italia e brendshme e qyteteve të vogla kanë qenë gjithmonë një problem, i cili nuk është adresuar kurrë nga politika kombëtare: megjithatë, sot, revolucione të vogla mund të krijohen nga margjinalizimi. Praktika të vogla të mira që mund të bëjnë ndryshim”.

Kur vizitorët mbërrijnë në Magara, Antonella Vincenzi i merr ata në një turne në qytet dhe për të parë vendet piktoreske përreth. Ajo shpjegon gjithçka në detaje dhe gjithashtu flet për historinë e saj: “Ishte e gjitha në ngjitje, – thotë ajo, – unë arrita këtu me hapa të vegjël dhe ishte një udhëtim mjaft i gjatë dhe i vështirë. Unë në mënyrë metaforike bëj të njëjtën ngjitje te të ftuarit që mbërrijnë këtu”.

Shëtisni nëpër Civita

“Aty ku është Magara ka qenë shtëpia e gjyshes, ku babai im ka jetuar fëmijërinë e tij”, shpjegon Vincenzi, “sot është një shtëpi për turistët: mirëpres të huajt, italianët, njerëzit që duan të jetojnë një eksperiencë zhytëse në një vend ku ka nuk ka zhurmë makinerie dhe ju mund të dëgjoni tingujt e natyrës”.

Edhe pse sot me këtë pasion flet për vendlindjen e saj, Vincenzi e la fare të vogël, kur ishte 18 vjeç, për “nevojën për të eksploruar vende të tjera”. Ajo jetoi në vende të ndryshme nëpër botë dhe më pas u kthye, jo për një kompromis, por për një zgjedhje të saktë, të cilën ajo pretendon: “Dallimi midis këtu dhe një vendi tjetër, që mund t’ju duket më i bukur, është se këtu keni lirinë, për të krijuar një histori të re për këtë vend. Vërtet ndihem i lirë të shpik çdo gjë, të jem protagoniste e rilindjes sonë”.

Pra, ajo shpiku një punë: sigurisht, është një sipërmarrëse e vogël, ajo zotëron B&B, pastaj një pjesë e madhe e biznesit të saj është edhe të bëjë të njohur Civita-n, të bindë njerëzit të kthehen ose të blejnë një shtëpi për pushime; kur dikush duket veçanërisht i përshtatshëm për ritmet e vendit, ajo gjithashtu gjen arsye për ta bindur atë të jetojë atje gjatë gjithë vitit. Ajo ndërmjetëson mes njerëzve që duan të shesin dhe njerëzve që duan të blejnë një shtëpi. Është referencë për kompanitë që operojnë në zonë, veçanërisht për ato që përdorin materiale natyrore dhe teknika ndërtimi të përshtatshme për reduktimin e ndikimit të energjisë në rinovimet e ndërtesave. Për punën e saj më thjesht thotë: “Unë ofroj mikpritje”.

“Çdo i ftuar më lë diçka të bukur, më jep forcën dhe dëshirën për të qëndruar pa lëvizur dhe për të vazhduar”, thotë Vincenzi, e cila ndër vite ka krijuar shumë marrëdhënie me njerëzit që janë rikthyer.

“Qëllimi i parë është të jetoj jetën time të përditshme jo gjithmonë në vetmi”. Kur Vincenzi u kthye në Civita tetë vjet më parë, izolimi i pjesshëm ishte fillimisht një problem: “Por duhet ta përballosh dhe ta kapërcesh: nëse nuk e bën, nuk mund të jetosh në një vend si ky. Në fillim dilja çdo natë, e mbushja kohën ndoshta me aperitivë, por kthehesha në shtëpi e pakënaqur”, tregon ajo. “Më pas fillova të bëj atë që bëj tani, dhe fakti që kam qenë në shumë vende të shkëlqyera, luajti një rol. Për shembull, unë kam qenë gjithashtu në një ishull të shkretë, prandaj e di se është një bollëk vdekjeprurës dhe kjo është arsyeja pse puna e mikpritjes është kaq e rëndësishme”.

Grykat e Raganello-s

Tërheqja kryesore natyrore e zonës janë Grykat Raganello, muret shkëmbore të të cilave bëhen më të ulëta pranë Civita. Megjithatë, qyteti e sheh atë nga lart, në një nga pikat më spektakolare për t’u vëzhguar dhe e paarritshme për alpinistët, e cila shihet qartë nga Ura e Djallit, rreth 36 metra e lartë. Në gusht 2018, pak më pak se 4 vjet më parë, një përmbytje e përroit shkaktoi vdekjen e 10 personave që ishin pjesë e dy grupeve të ecjes që vizitonin kanionin. “Që nga ajo ditë Civita ka ndryshuar”, shpjegon Vincenzi, si për shkak të traumës së përjetuar nga i gjithë komuniteti, ashtu edhe sepse u bë e qartë se shumica e njerëzve që mbërritën në ato anë e bënë këtë për të bërë ekskursione në Raganello: që atëherë vizitat pjesërisht kanë filluar të ulen.

 

Megjithatë, ishte gjithashtu një moment për të parë përreth dhe për të rizbuluar vendin në aspektet e tjera të tij: të mos e bësh këtë do të kishte qenë një dënim për shpopullimin, ndërkohë që qytete si Civita duhet të bëhen të njohur për ta kthyer atë prirje.

“Për fat të mirë, Civita ka edhe shumë më tepër: komunitetin, fshatin dhe këtë e kemi zbuluar sidomos më pas, sepse të mbijetosh do të thotë edhe kërkim i burimeve të reja”, thotë Antonella Vincenzi.

Bëj diçka që mungon

Ndër “të tjerat” e Civitës janë shtëpitë Kodra, të quajtura edhe antropomorfe sepse kujtojnë fytyrën e një personi. Emri i takon piktorit shqiptar Ibrahim Kodra, i cili në një nga pikturat e tij kishte vizatuar një shtëpi me sy e gojë: “Një miku im që po ecte me mua para këtyre shtëpive tha se dukeshin si ato të Kodrës dhe ne filluam t’i quajmë kështu”, thotë Vincenzi. Duke shëtitur nëpër fshat do të ndesheni me tabelat dhe pllakat në gjuhën arbëreshe: “Bashki do të thotë bashki”, “aty është e shkruar shatërvan”. Gjuha arbëreshe është ndryshe nga shqipja, shpjegon ajo, dhe vetë arbëreshët nuk flasin domosdoshmërisht edhe shqip. Në çdo rast, është një vlerë që askush nuk dëshiron ta humbasë: “Në çdo punë që bëjmë, qoftë edhe e lidhur me turizmin, objektivi i parë është ruajtja e gjuhës”.

Kultura arbëreshe lindi me ikjen e shumë njerëzve nga Shqipëria, ndaj dhe tema e shkëputjes nga vendlindja është shumë e fortë në traditë. Këngët popullore janë pothuajse të gjitha melankolike: dashuria e humbur, dashuria e lënë, toka e braktisur. Ata që festojnë bëmat e Skënderbeut janë një përjashtim.

Pavarësisht një historie të këtij lloji pas tyre, shumë qytetarë arbëreshë vazhdojnë të largohen nga vendi i tyre. “Problemi i tyre është se nuk i kushtojnë aq shumë rëndësi asaj që mund të jetë Civita në pak vite, mundësive që mund t’u japin të rinjve. Kështu ata shesin shtëpinë e tyre me të gjitha suveniret e tyre”, thotë Vincenzi. “E vetmja zgjidhje është rishitja e këtyre shtëpive për banorët e rinj: të huaj, italianë, kushdo që mund të shtojë elementë të rinj duke respektuar kulturën që ekziston. Unë jam kundër shitjes së shtëpive me një euro, siç kanë bërë diku”. Ajo e sheh misionin e saj në këtë: të mbushë shtëpitë bosh, një nga një.

Fjala që përdor më shpesh për ta përshkruar këtë proces është “rigjenerim”, me të cilën ajo aludon për nevojën për të rinovuar vazhdimisht traditën, nëse nuk doni ta humbisni atë.

“Një banor i ri është një udhëtim i gjatë”, shpjegon ajo. Fillimisht bie në dashuri me vendin, pastaj zakonisht dekurajohet pak. Një djalë izraelit u kthye dy vjet pas vizitës së tij të parë në Civita dhe vendosi të blinte tri shtëpi. Antonella Vincenzi e përfshin atë në aktivitetet e përditshme dhe i propozoi një projekt: të hapte një bujtinë izraelite me produkte kalabreze.

Të gjithë ata që vijnë e kuptojnë se duhet të angazhohen në aktivitete që nevojiten, të mbushin boshllëqet në komunitet. “Ne që jetojmë në Civita e dimë se çfarë mungon – vazhdon ajo, – por atëherë duhet t’u themi të vërtetën: ju nuk vini këtu për të fituar shumë para, por vini për të përqafuar stilin e jetës së natyrës dhe heshtjes. Ata që vijnë këtu duhet të kenë dëshirë për ndryshim, nuk mjafton dashuria për një grua, nuk mjafton bukuria e detit”.

Çfarë duhet bërë më pas

Në pesë vjet, Vincenzi e sheh Civita-n “të ribanuar nga ata që tani vendosin të blejnë një shtëpi” dhe tani po rinovon. “Disa prej tyre do të jenë zhvendosur këtu me familjen e tyre, me siguri do të ketë më shumë jetë. Do të doja të ndërtoja një hotel të përhapur në qendrën historike – thotë Vincenzi – për të krijuar vende pune për vajzat apo gratë e reja që duan të shprehen, ndoshta të hapin një kooperativë sociale. Do të doja të hapeshin edhe vende të vogla për komunitetin, ku mund të takohemi dhe të bisedojmë, ndoshta një librari të vogël me një kafe dhe mundësi për t’u lidhur me internetin”. Janë projekte ambicioze, por jo edhe aq abstrakte./ Konica.al

Të fundit