E shtunë, 25 Maj, 2024

Ukraina raporton për mbi 50 viktima në ditën e parë të sulmit rus

Ministri i Shëndetësisë së Ukrainës, Oleh Lyashko, tha se 57 persona janë vrarë dhe 169 të tjerë janë plagosur të enjten, pasi Rusia nisi sulm në shkallë të gjerë ndaj Ukrainës.

Ndërkaq, nga Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës kanë thënë se ka grantime të rënda në lindje të vendit, përkatësisht në rajonin Donjeck.

OKB: Afro 100,000 persona janë zhvendosur nga konflikti në Ukrainë

Agjencia për refugjatë e Kombeve të Bashkuara tha se afro 100,000 persona në Ukrainë janë larguar nga shtëpitë e tyre, që prej se Rusia nisi operacionin ushtarak ndaj këtij shteti në mëngjesin e 24 shkurtit.

Ndërkaq, mijëra persona të tjerë janë larguar nga Ukraina.

“Ne besojmë se afro 100,000 persona janë larguar nga shtëpitë e tyre dhe janë zhvendosur brenda shtetit. Ndërkaq, dhjetëra-mijëra të tjerë kanë kaluar kufijtë ndërkombëtar”, tha për AFP, zëdhënësja e UNHCR, Shabia Mantoo.

Të fundit