E martë, 21 Maj, 2024

STOLTENBERG ALARMON: KY ËSHTË MOMENTI MË I RREZIKSHËM NË EVROPË PËR NJË GJENERATË

Aleatët e NATOs dënuan vendimin e Rusisë për të njohur Republikat Popullore të vetëshpallura të Donetskut dhe Luhanskut, si dhe inkursionin e mëtejshëm të Rusisë në Ukrainë, përcjell KDP.

Komisioni NATO-Ukrainë u takua në Bruksel të martën (22 shkurt 2022) për një takim të jashtëzakonshëm për të trajtuar situatën e sigurisë në dhe rreth Ukrainës.

Duke e quajtur këtë një “përshkallëzim serioz nga Rusia”, sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se Moska kishte kaluar nga përpjekjet e fshehta për të destabilizuar Ukrainën në veprime të hapura ushtarake, me shumë njësi ruse të dislokuara përpara në formacione luftarake dhe “të gatshme për të goditur”.

Sekretari i Përgjithshëm përgëzoi Ukrainën për përmbajtjen e saj në mospërgjigjjen ndaj provokimeve të përsëritura të Rusisë.

“Ne qëndrojmë në solidaritet me popullin ukrainas dhe qeverinë e tij,” tha ai.

Stoltenberg theksoi se aleatët janë të bashkuar në mbështetjen e tyre të plotë për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht dhe vazhdojnë të ofrojnë mbështetje të fortë politike dhe pajisje ushtarake për Ukrainën.

Sekretari i Përgjithshëm nënvizoi se NATO do të bëjë gjithçka që është e nevojshme për të mbrojtur aleatët nga agresioni.

Në javët e fundit, vuri në dukje ai, aleatët kanë vendosur mijëra trupa të tjera në pjesën lindore të Aleancës dhe kanë vendosur më shumë në gatishmëri.

“Ne kemi mbi 100 avionë në gatishmëri të lartë dhe ka më shumë se 120 anije aleate në det, nga Veriu i Lartë deri në Mesdhe,” tha ai.

Sekretari i Përgjithshëm përshëndeti gjithashtu sanksionet ekonomike të shpallura nga shumë aleatë të NATO-s dhe vendimin e qeverisë gjermane që nuk mund të certifikojë gazsjellësin Nord Stream 2.

Në të njëjtën kohë, ai vuri në dukje se aleatët vazhdojnë t’i kërkojnë Rusisë, në termat më të fortë të mundshëm, që të zgjedhë rrugën e diplomacisë.

Duke e quajtur këtë “momentin më të rrezikshëm në sigurinë evropiane për një brez”, Sekretari i Përgjithshëm tha se Evropa dhe Amerika e Veriut vazhdojnë të qëndrojnë të fortë së bashku në NATO, të përkushtuara për të mbrojtur dhe mbrojtur njëra-tjetrën.

Të fundit