E mërkurë, 27 Shtator, 2023

PSE DUKET SE ANGLEZËT JANË TË PADËSHIRUAR JASHTË VENDIT TË TYRE?

Kur Anglia luajti Italinë në finalen e futbollit Euros 2020 më 11 korrik, imazhet shkuan nëpër botë.

Jo vetëm të ekipit italian – i cili përfundimisht fitoi ndeshjen me penallti – dhe jo vetëm të ekipit të shkatërruar të Anglisë. Por edhe imazhet nga skenat në Wembley, në Londër, ku po mbahej loja.

Zemërimi global ishte i dukshëm – tifozët e Anglisë u sollën tmerrshëm për shkak se fitoi Italia.

Është një version ekstrem i së njëjtës histori që shfaqet kudo që anglezët shkojnë masivisht me pushime.

Ndërsa imazhi i “amerikanit të shëmtuar” është i njohur në të gjithë botën, shumë vende, veçanërisht në Evropë, përjetojnë barrën e “Britanikut të alkoolizuar”.

Personi stereotip i anglezit jashtë vendit flet anglisht – ngadalë, me zë të lartë dhe qëllimisht – në vend që të mësojë gjuhën lokale, kërkojnë restorantet angleze pasi nuk i besojnë “ushqimit të huaj” dhe e shkatërrojnë veten me pije alkoolike deri pasdite.

Në mbrëmje, sjellja e tyre e egër është në shfaqje të plotë.

Por a janë vërtet kaq të këqij? Apo njerëzit thjesht duan të urrejnë anglezët?

Tom Jenkins – i cili dëshiron të specifikojë se është Uellsian – mendon se është pak nga të dy.

“Ekziston një lloj miti i turistit anglez që është atje, dhe do të thotë që njerëzit kanë një fantazi të turistit perfekt”, thotë CEO i Organizatës Evropiane të Turizmit (ETOA), organi tregtar për turizmin hyrës në Evropë.

“Turisti perfekt [fantazia] anglez është ndoshta një kryqëzim midis Frederick Hervey, Earl i katërt i Bristol dhe David Niven në ‘Rreth Botës në 80 Ditë’. Ajo që marrin kurrë nuk përputhet me këtë ideal. ”

Sidoqoftë, nuk mund të mohohet që anglezët kanë probleme jashtë vendit.

Çdo verë, histori të sjelljes së keqe – zakonisht të lidhura me pirjen e alkoolit, grindjet dhe marrëzitë e përgjithshme të paligjshme – ka me bollëk.

Magaluf, në ishullin spanjoll të Mallorca, është mbiquajtur “Shagaluf” falë tendencës së britanikëve të rinj për të fluturuar për një javë shthurje.

Gjërat mund të shkojnë aq keq atje, saqë në vitin 2018 autoritetet lokale u desh të fillonin një fushatë duke u lutur që të mos zhvisheshin ose të bënin jashtëqitje në publik.

Ndërkohë Benidorm, në Costa Blanca të Spanjës, është zemra e një lloji tjetër të turizmit anglez.

Burimi CNN

Përshtati: KDP 

Storjen e plotë e lexoni KËTU!

Të fundit