E diel, 23 Qershor, 2024

NIS VAKSINIMI: PACIENTI I PARË MORI VAKSINËN E PFIZER/BIONTECH

Një grua 90-vjeçare nga Irlanda e Veriut është bërë personi i parë në botë që ka marrë vaksinën Pfizer / BioNTech jashtë kushteve të provës – duke shënuar fillimin e programit të vaksinimit masiv të Britani, njofton BBC, përcjell KDP.

Margaret Keenan, nga Enniskillen, tha se ndihej “aq e privilegjuar” për të marrë vaksinën në Spitalin Universitar, Coventry.

Qendrat në Mbretërinë e Bashkuar do të vaksinojnë personat mbi 80 vjeç dhe disa personel shëndetësor dhe të kujdesit.

Programi synon të mbrojë më të prekshmit dhe të kthejë jetën në normalitet.

Zonja Keenan tha: “Ndihem kaq e privilegjuar që jam personi i parë i vaksinuar kundër Covid-19, është dhurata më e mirë për ditëlindjen e hershme që mund të uroj sepse do të thotë që më në fund mund të pres të kaloj kohë me familjen dhe miqtë e mi në Vitin e Ri pasi isha vetë për pjesën më të madhe të vitit “.

“Nuk mund të mos e falënderoj May dhe stafin e NHS që më kanë shikuar jashtëzakonisht shumë, dhe këshilla ime për këdo që ofron vaksinën është ta marrë – nëse e mora unë në të 90at atëherë edhe ti mund ta bësh këtë.”

Të fundit