E enjte, 20 Qershor, 2024

NË MOSHËN 60-VJEÇARE VDES MARADONA

Ka vdekur legjenda e futbollit argjentinas, Diego Maradona. Agjencia Reuters raporton se ai ka vdekur pas një sulmi në zemër në moshën 60 vjeçare, përcjell KDP.

Ish-mesfushori dhe menaxheri sulmues i Argjentinës kishte një operacion të suksesshëm pas një mpiksje gjaku në tru në fillim të nëntorit.

Pastaj u njoftua se ai do të trajtohej për varësi nga alkooli.

Një nga lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave, Maradona ishte kapiten kur Argjentina fitoi Kupën e Botës më 1986.

Gjatë karrierës së tij ai ka luajtur për Barcelonën dhe Napolin, duke fituar dy tituj në Serie A me skuadrën italiane.

Maradona ishte kapiten kur Argjentina fitoi Kupën e Botës 1986, duke prodhuar një seri shfaqjesh individuale sublime për ta çuar ekipin e tij drejt lavdisë.

Në një deklaratë në Twitter, Shoqata e Futbollit Argjentinas shprehu “pikëllimin e saj më të thellë për vdekjen e legjendës sonë”, duke shtuar: “Ju do të jeni gjithmonë në zemrat tona”.

Maradona ka luajtur për Barcelona dhe Napoli gjatë karrierës së tij në klub, duke fituar dy tituj në Serie A me ekipin italian.

Maradona shënoi 34 gola në 91 paraqitje për Argjentinën, duke i përfaqësuar ata në katër Kupa Botërore.

Ai e drejtoi vendin e tij në finalen e vitit 1990 në Itali, ku ata u mundën nga Gjermania Perëndimore, përpara se t’i kapte përsëri në Shtetet e Bashkuara në 1994, por u dërgua në shtëpi pasi dështoi në një test të ilaçeve për efedrinë.

Gjatë gjysmës së dytë të karrierës së tij, Maradona luftoi me varësinë nga kokaina dhe u ndalua për 15 muaj pasi doli pozitiv për drogën në 1991.

Ai u tërhoq nga futbolli profesionist në 1997, në ditëlindjen e tij të 37-të, gjatë periudhës së tij të dytë në gjigandët argjentinas Boca Juniors.

Pasi kishte menaxhuar për pak kohë dy skuadra në Argjentinë gjatë karrierës së tij duke luajtur, Maradona u emërua trajner i ekipit kombëtar në 2008 dhe u largua pas Kupës së Botës 2010, ku skuadra e tij u mund nga Gjermania në çerekfinale.

Ai më pas drejtoi skuadra në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Meksikë dhe ishte në krye të Gimnasia y Esgrima në fluturimin e lartë të Argjentinës në kohën e vdekjes së tij.

Të fundit