E shtunë, 22 Qershor, 2024

KREU I BIONTECH, UGUR SHAHIN: VAKSINA QË ZBULUAM DO T’I JAPË FUND PANDEMISË

Shkencëtari që zbuloi vaksinën e parë antiCovid thotë se është i bindur se produkti i tij mund të “heqë virusin” dhe t’i japë fund pandemisë që ka mbajtur peng botën në vitin 2020, përcjell KDP.

Kompania gjermane BioNTech dhe gjiganti farmaceutik amerikan Pfizer njoftuan përmes një kumtese për shtyp të hënën se vaksina e zhvilluar së bashku kishte tejkaluar pritjet në fazat vendimtare të provave 3, duke u treguar  mbi 90% efektive në mbrojtjen e njerëzve nga sëmundja.

Sidoqoftë, mungesa e grupeve të plota të të dhënave nga provat e vazhdueshme ka lënë pa përgjigje pyetjen nëse vaksina është gjithashtu efektive për ata me infeksione asimptomatike.

Në intervistën e tij të parë me një gazetë britanike, shefi ekzekutiv i BioNTech, Ugur Shahin, i tha The Guardian se ishte optimist.

“Nëse pyetja është nëse mund ta ndalojmë këtë pandemi me këtë vaksinë, atëherë përgjigjja ime është: po, sepse unë besoj se edhe mbrojtja vetëm nga infeksionet simptomatike do të ketë një efekt dramatik,” tha Shahin në një intervistë në Zoom nga shtëpia e tij në Mainz .

Derisa u zbuluan rezultatet e provave të së hënës, tha shkencëtari, ai nuk ishte i sigurt nëse vaksina e tij do të shkaktonte një reagim mjaft të fortë nga sistemi imunitar i njeriut.

“Ishte e mundur që virusi nuk është në shënjestër të vërtetë nga vaksina, gjen rrugën e tij në qeliza dhe vazhdon t’i bëjë njerëzit të sëmurë. Tani e dimë që vaksinat mund ta mposhtin këtë virus ”.

BioNTech, një kompani e themeluar në vitin 2008 nga shkencëtarët gjermanë dhe çifti i martuar Shahin dhe Ozlem Türeci, si dhe onkologu austriak Christoph Huber, zhvilluan vaksinën me ARNi.

Ndërsa vaksinat konvencionale marrin informacion gjenetik nga një virus dhe e kultivojnë atë në një qelizë njerëzore, metoda mARN thjesht kërkon kodin gjenetik të virusit, duke shkurtuar kështu procesin e prodhimit me gati tre muaj.

Ekspertiza e Pfizer me vaksinat e tregut masiv dhe veprimi i shpejtë nga autoritetet rregullatore ndihmuan në përshpejtimin e procesit të zhvillimit në 10 muaj sesa në vite, tha Shahin. “Praktikisht nuk kishte kohë për pritje. Imagjinoni që doni të shkoni nga një skaj i Londrës në tjetrin dhe ka bllokime trafiku kudo. Do të të duhej gjysmë dite. Për projektin tonë, rrugët ishin bosh ”.

Vaksina e kompanisë, tha Shahin, sulmoi koronavirusin “në më shumë se një mënyrë”.

“Vaksina pengon Covid-19 të fitojë qasje në qelizat tona. Por edhe nëse virusi arrin të gjejë një rrugëdalje, atëherë qelizat T e godasin atë mbi kokë dhe e eliminojnë atë. Ne e kemi trajnuar shumë mirë sistemin imunitar për të përsosur këto dy lëvizje mbrojtëse. Tani e dimë që virusi nuk mund të veprojë kundër këtyre mekanizmave. ”

Disa pyetje thelbësore në lidhje me efikasitetin e vaksinës do të përgjigjen vetëm në javët dhe muajt e ardhshëm, tha Shahin. Përcaktimi i sigurt nëse mund të ndalojë gjithashtu infeksionet asimptomatike mund të zgjasë deri në një vit.

Vështrim i mëtejshëm nëse vaksina ofron nivele të ndryshme mbrojtjeje për grupe të ndryshme moshe, tha ai, pritej në rreth tre javë. Provat e ndërmjetme gjithashtu nuk kanë vërtetuar plotësisht nëse vaksina funksionon ndryshe tek njerëzit nga grupe të ndryshme etnike.

Shahin tha se ai shpresonte që ata që morën vaksinën, të administruar përmes dy injeksioneve në krah tre javë larg, do të ishin të imunizuar nga koronavirusi për të paktën një vit.

“Ne kemi vetëm të dhëna indirekte deri më tani [në lidhje me kohëzgjatjen e imunitetit]. Studimet e pacientëve me Covid-19 kanë treguar se ata me një përgjigje të fortë imune ende e kanë atë përgjigje pas gjashtë muajsh. Mund ta imagjinoj se mund të jemi të sigurt për të paktën një vit.” Ai tha se nuk mund të përjashtonte skenarin që vaksinat antiCovid-19 të duhet të “plotësohen” çdo vit.

Koha e njoftimit të së hënës nga BioNTech dhe Pfizer ka shkaktuar kritika, si nga presidenti i SHBA, Donald Trump, duke akuzuar kompanitë për mbajtjen e lajmit të mirë deri pas zgjedhjeve amerikane “sepse ata nuk kishin guximin ta bënin më parë”.

Shahin tha se ai u njoftua për rezultatin e testimeve të ndërmjetme në 8 pasdite të dielën në një telefonatë nga shefi ekzekutiv i Pfizer, Albert Bourla, i cili vetë ishte informuar vetëm tre minuta më parë nga bordi i pavarur i monitorimit.

“Kërkimi farmaceutik nuk duhet të politizohet kurrë. Është një çështje integriteti. Mbajtja e informacionit do të ishte joetike. Ajo që është e rëndësishme për ne është që ne jemi duke zhvilluar një vaksinë dhe nuk bëjmë politikë ”.

Aksionet e BioNTech u rritën pas njoftimit të së hënës, me vlerën totale të aksioneve të saj tani 21,9 miliardë dollarë (16,6 miliardë funte). Por Shahin tha se shuma të tilla ishin thjesht “numra në copa letre” tani për tani.

“Do të vijë një moment kur ne mund të mendojmë se çfarë të bëjmë me paratë tona,” tha ai. “Zakonisht njerëzit që kanë krijuar diçka të re janë të interesuar të krijojnë diçka të re përsëri. Ne duhet të punojmë për veten tonë se çfarë është kjo, qoftë ai një fondacion apo një projekt specifik. ”

I pyetur nëse ai kishte ndonjë pasion apo hobi privat që do të kënaqej sapo vaksina të vinte në treg, Shahin tha: “Ne jemi shkencëtarë të racës së mirë. Ne e duam punën tonë dhe na pëlqen të flasim për të. Puna nuk është kurrë stres për ne, diçka nga e cila përpiqemi të shkëputemi.”

Ai tha se nuk kishte “asnjë mënyrë” që të zëvendësonte biçikletën që ai ka përdorur për udhëtimet e tij ditore për 15 vitet e fundit.

Pas thirrjes telefonike të së Dielës mbrëma, Shahin dhe Türeci, zyrtari kryesor mjekësor i BioNTech, “festuan pak”.

“Gruaja ime dhe unë u ulëm, biseduam me njëri-tjetrin dhe bëmë gota çaji. Ishte një ndjenjë shumë e mirë. ”

Çifti, i cili u takua në universitet dhe janë martuar që nga viti 2002, të dy janë fëmijë të migrantëve turq që u transferuan në Gjermani në fund të viteve 1960. Por shkencëtari nxori sugjerimin se ai ose partneri i tij mund të bëhen model për një brez të gjermanëve me prejardhje migrante.

“Nuk jam i sigurt se vërtet e dua atë. Unë mendoj se kemi nevojë për një vizion global që u jep të gjithëve një shans të barabartë. Inteligjenca shpërndahet në mënyrë të barabartë në të gjitha etnitë, kjo është ajo që tregojnë të gjitha studimet. Si shoqëri duhet të pyesim veten se si mund t’i japim të gjithëve një shans për të kontribuar në shoqëri. Unë jam një shembull aksidental i dikujt me një sfond migrimi. Unë mund të kisha qenë njëlloj gjerman ose spanjoll “.

Të fundit