E mërkurë, 12 Qershor, 2024

GARË MIDIS NOVAVAX, PFIZER DHE ASTRAZENECA: KUSH E LËSHON VAKSINËN NË FUND TË MUAJIT?

Pas kompanisë AstraZeneca, Pfizer dhe Novavax kanë paralajmëruar se së shpejti do të lëshojnë në përdorim vaksinën kundër COVID-19, për t’i dhënë fund kështu pandemisë më të rrezikshme në shekullin e fundit, njofton KDP.

Novavax Inc tha të hënën se ishte në rrugën e duhur për të filluar një studim të vonuar me bazë në ShBA të vaksinës eksperimentale të koronavirusit më vonë këtë muaj, shkruan Reuters. Kompania gjithashtu tha se vaksina, NVX-CoV2373, kishte fituar statusin “e shpejtë” të Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave dhe se të dhënat e pritshme nga prova mund të mbështesnin autorizimin dhe miratimin e SHBA.

Novavax, E cili po teston ilaçin në një studim të fazës së vonë në Mbretërinë e Bashkuar, muajin e kaluar shtyu fillimin e testimit në SHBA me afërsisht një muaj, për shkak të vonesave në shkallëzimin e procesit të prodhimit. Një numër i vogël i kompanive po testojnë fotografitë e tyre eksperimentale të koronavirusit në studimet e fazës së vonë, dhe Pfizer Inc tha të hënën vaksina eksperimentale COVID-19 e saj ishte më shumë se 90% efektive, duke cituar të dhëna të hershme nga një provë klinike në shkallë të gjerë.

Novavax është planifikuar të raportojë rezultatet e saj tremujore më vonë të hënën.

Aksionet e kompanisë u rritën gati 8% me 97 dollarë para ziles, duke u kthyer nga një rënie më herët.

Novavax Inc said on Monday it was on track to begin a delayed U.S.-based late-stage study of its experimental coronavirus vaccine later this month.

Posted by Reuters on Monday, November 9, 2020

 

VAKSINA E PFIZER DHE BIONTECH 

Kompania farmaceutike amerikane Pfizer njoftoi të hënën se vaksina e saj eksperimentale kundër COVID-19-s ka dëshmuar një nivel efektiviteti me të lartë se 90 për qind, njoftojnë mediat amerikane. Ky zhvillim shihet si një fitore e madhe në luftën kundër një pandemie që ka shkaktuar vdekjen e më shumë se një milion njerëzve në mbarë botën, krahas dëmtimit të ekonomisë e shkatërrimit të jetës së përditshme.

Presidenti në largim, Donald Trump ka postuar në rrjetet sociale se kjo është një gjetje e madhe.

STOCK MARKET UP BIG, VACCINE COMING SOON. REPORT 90% EFFECTIVE. SUCH GREAT NEWS!

Posted by Donald J. Trump on Monday, November 9, 2020

 

Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech janë të parat që shpallin të dhëna të suksesshme nga provat klinike në shkallë të gjerë të një vaksine kundër koronavirusit. Kompanitë thanë se deri më tani nuk kanë ndeshur shqetësime serioze mbi sigurinë dhe presin që të kërkojnë autorizimin e autoriteteve amerikane për përdorimin emergjent të vaksinës, këtë muaj.

Nëse merret autorizimi, numri i dozave do të jetë fillimisht i kufizuar. Megjithatë ende nuk dihet se për sa kohë do të sigurojë mbrojtje vaksina. Sidoqoftë lajmi është shpresëdhënës se edhe vaksinat e tjera kundër COVID-19 për të cilat po punohet, mund të jenë gjithashtu efektive.

“Sot është një ditë e shkëlqyer për shkencën dhe njerëzimin”, tha Albert Bourla, shefi ekzekutiv i kompanisë Pfizer. “Ne mbërritëm në këtë moment të rëndësishëm në programin tonë të zhvillimit të vaksinave në një kohë kur bota ka më shumë nevojë për të, për shkak të nivele rekord të infeksioneve të reja, spitaleve që po tejkalojnë kapacitetet për shkak të numrit të pacientëve si dhe ekonomisë që po përpiqet të rihapet”.

Pfizer-i pritet të kërkojë autorizim nga autoritetet amerikane për përdorim emergjent të vaksinës për grupmoshat nga 16 deri 85 vjeç. Që të miratohet kërkesa, do të duhen dy muaj të dhëna të sigurta nga rreth gjysma e 44 mijë pjesëmarrësve në një studim, të dhëna që pritet të dalin në fund të këtij muaji.

Pfizer dhe BioNTech kanë lidhur një kontratë prej 1.95 miliardë dollarësh me qeverinë amerikane për shpërndarjen e 100 milionë dozave të vaksinës, duke nisur nga ky vit. Ato kanë arritur gjithashtu marrëveshje me Bashkimin Evropian, Mbretërinë e Bashkuar, Kanadanë dhe Japoninë.

Për të kursyer kohë, kompanitë kishin nisur me prodhimin e vaksinës përpara se të mësonin se ajo do të ishte efektive. Ato presin të prodhojnë këtë vit deri në 50 milionë doza, të mjaftueshme për të mbrojtur 25 milionë njerëz.

Kompania Pfizer tha se pret të prodhojë deri në 1.3 miliardë doza të vaksinës në vitin 2021.

EDHE ASTRAZENECA LËSHON VAKSINËN

Vaksina kundër koronavirusit, e prodhuar nga AstraZeneca, mund të jetë gati për përdorim në shkallë të gjerë që nga ky vit, tha kryeshefi ekzekutiv Pascal Soriot, duke hedhur poshtë raportet e vonesave dhe zvarritjeve të prodhimit, përcjell KDP raportimet e mediave britanike.

Pas një ndalimi gjatë verës, për shkak të efekteve anësore te një vullnetar i vaksinuar, prodhuesi i ilaçeve në Mbretërinë e Bashkuar është gati të zbulojë rezultatet e testit të vaksinës deri në fund të vitit.

Astra dhe Universiteti i Oksfordit po e mbajnë vaksinën në një gjendje të ngrirë për të ruajtur afatin e saj të përdorimit ndërsa presin rezultatet përfundimtare të testimeve masive.

“Në fund të ditës, ne ende nuk e dimë nëse vaksina funksionon,” tha Soriot në një intervistë të Televizionit Bloomberg, duke shtuar se mbeten shumë pyetje, të tilla si nëse do të tregojë rezultate për të gjithë dhe për sa kohë. “Ne do të shpresojmë që vaksinimet në shkallë të gjerë do të jenë të mundshme duke filluar në janar të vitit të ardhshëm – ndoshta edhe në dhjetor.”

Vërejtjet e Soriot vijnë një ditë pasi Kate Bingham, kryetare e Taskforcës së Vaksinave të Mbretërisë së Bashkuar, tha se vetëm 4 milion doza të vaksinës do të ishin në dispozicion deri në fund të vitit, shumë më pak se 30 milion që do të ishin gati deri në shtator. AstraZeneca tha se ka besim se mund të fillojë të furnizojë qindra miliona doza sapo të marrin leje.

Prodhuesi i ilaçeve në Mbretërinë e Bashkuar ka qenë në krye të përpjekjeve për të luftuar pandeminë dhe qëllimi i saj eksperimental mund të jetë një nga të parët që do të miratohet globalisht nëse është i suksesshëm. Astra dhe prodhuesit e ilaçeve Pfizer Inc. dhe Moderna Inc. të gjithë po kërkojnë të japin rezultatet thelbësore të testit në një vaksinë në javët e ardhshme, me mundësi para fundit të vitit.

Soriot tha se bota ka nevojë për disa vaksina dhe se studimet e Astra-s të kryera në Britani të Madhe dhe Brazil vazhduan të përparonin mirë edhe kur SH.B.A. pësoi një ndalesë. Është e mundur që Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave do të dëshirojë të presë për rezultatet e provës lokale përpara se të rishikojë produktin, tha ai.

FDA “mund të dëshirojë të presë për rezultatet e studimit të SHBA ose ata mund të rishikojnë programin tonë ndërkombëtar dhe të na japin një aprovim emergjent mbi atë bazë”, tha Soriot. “Do të varet nga rregullatorët në vendet individuale që të vendosin.”

 

 

Të fundit