E diel, 23 Qershor, 2024

Thirrja e parë e fituesit – Decision Desk HQ: Joe Biden, Presidenti i 46-të në SHBA

Vjen thirrja e parë e rezultatit, se kush fitoi garën presidenciale në SHBA.

Faqja e njohur “Decision Desk HQ”, e cila ofron rezultate të shpejta dhe të sakta të zgjedhjeve, të dhëna e lajme dhe analiza jo-partiake të procesit deklaron se Joe Biden është Presidenti i 46-të i SHBA-ve.

Kujtojmë se thirrjen e finale për rezultatin në SHBA e ka agjensia e lajmeve Associated Press.

Statusi në Twitter nga Decision Desk HQ:

“JoeBiden ka fituar Pensilvaninë dhe 20 votat e tij të kolegjit elektoral duke arritur në një total prej 273 votash elektorale. Joe Biden është Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës” shkruan faqja e njohur amerikane.

 

Të fundit