E diel, 14 Prill, 2024

SI E REKRUTOI ISIS DJALIN E KARDIOKIRURGUT MAQEDONAS ZHAN MITREV?

“Ai nuk është djali im”, ka thënë për portalin A1on Zhan Mitrev, kardiokirurgu më i njohur maqedonas, duke hequr dorë nga atësia mbi Filan Mitrev, pjesë e ISIS. Ndërkohë, mediat gjermane njoftojnë fillimin e një procesi gjyqësor kundër Filan, i cili thuhet të ketë planifikuar sulme me bomba të bëra vetë dhe mitraloza. Procesi filloi para gjykatës rajonale në Frankfurt, njofton KDP.

Më poshtë ju sjellim në tërësi tekstin e FrankfurterRundschau:

Filan Mitrev hyn në dhomën e sigurisë së lartë të gjykatës rajonale të mërkurën në mëngjes në kodin e veshjes Salafiste. Ai vesh një xhaketë gri me një këmishë të bardhë, mjekra e plotë hedh çdo maskë mbrojtëse, pantallonat e zeza me prerje të lartë ofrojnë një pamje të një përzierje shumë shpërthyese, çorape me vija dhe këpucë lëkure kafe, një orë dhe pranga në argjend metalik plotësojnë tablonë e përgjithshme.

Mitrev mund ta përballojë atë financiarisht sepse babai i tij zotëron një klinikë të kardiokirurgjisë.

Akuza është: përgatitja e një akti të rëndë dhune që rrezikon shtetin, shkelja e Aktit të Armëve të Luftës dhe dëmtimi trupor. 25-vjeçari akuzohet për përgatitjen e një sulmi vetëvrasës në një pub në Sachsenhausen dhe për marrjen e peroksidit të hidrogjenit, acetonit, baterisë dhe acidit sulfurik, si dhe elektronikë të ndryshëm të bombave për këtë qëllim.

Sulmi dështoi sepse para se të kryhej, Mitrev kishte bërë njoftime të vjetruara në rrjetet sociale. Thuhet gjithashtu se ai ishte përpjekur të blinte një mitraloz dhe municion në internet.
Kjo gjithashtu dështoi sepse Mitrev transferoi Bitcoin-in, të cilin më parë e kishte shkëmbyer me para të vërteta me një normë të mjerueshme, në një kompani mashtrimi.

Përveç kësaj, ai thuhet se së pari kishte rrëzuar dhe më pas kishte shkelmuar një burrë në Offenbach, si dhe duke goditur një të burgosur tjetër në dhomën e dushit të burgut me një kamikë.

Për ta thënë me edukatë, Mitrev nuk është qiriu më i ndritshëm në tortë, ai e përshkruan veten si “naiv”. Megjithëse babai i tij kishte financuar një numër shkollash private për të, djali arriti vetëm të pinte barishte dhe zhvatje me grabitje, gjë që nuk çoi në lëshimin e një shkolle, por në një dënim me dy vjet e gjysmë burg.

Ndërsa ishte ende në paraburgim në Frankfurt, Mitrev, siç thotë ai, gjeti rrugën e besimit, mes të burgosurve me mjekër të cilët lavdëronin Zotin dhe Shtetin Islamik nga mëngjesi në mbrëmje.

“Booah”, mendoi Mitrev me fjalët e tij, “ata janë të fortë, nuk mund të nënshtrohen nga jobesimtarët!” Për të mos u nënshtruar nga jobesimtarët, duhet së pari të bëheni besimtarë, dhe kështu ndodhi me Mitrev atëherë gjithashtu – me shpejtësinë e radikalizimit të rrufesë.

Dashuria për Zotin mbeti edhe pas lirimit nga burgu në prill të vitit 2019, por urrejtja ndaj shtetit dhe Perëndimit u rrit te Mitrev.

Pas lirimit shteti nuk e financoi banesën e tij, siç kishte shpresuar, por e ktheu përsëri në banesë me nënën dhe njerkun – pasi prindërit e tij ishin ndarë. Për ta rritur urrejtjen, Mitrevit iu desh të shikonte video të “sulmeve me bomba nga koalicioni anti-IS” mbi njerëz të moshuar dhe fëmijë të vegjël në internet, gjë që “e nervozoi atë shumë”.

Ai e pa si detyrë të tij të protestonte kundër këtyre bombardimeve me sulmin e tij me bombë, sepse “nëse është detyrë, atëherë duhet të bësh diçka!” Për më tepër, një sulm vetëvrasës dukej se ishte rruga më e shpejtë e arratisjes nga dhoma e fëmijëve.

Ëtshtë e dyshimtë nëse Zoti do të kishte qenë veçanërisht i kënaqur me aktin e Filan Mitrevit. Sepse vuajtja e tij e gjatë mund të jetë aq e madhe sa ajo e kryetarit të trupit gjykues, por edhe kjo vihet në provë të rëndë ditën e parë të gjykimit. Kur u pyet, për shembull, pse Filan M. nuk mori me qira një banesë të veten me 1000 eurot që babai i tij i transferonte në muaj, të cilat i kishte dëshiruar aq shumë, i riu nuk di të japë një përgjigje të mençur.

Procesi vazhdon.

Të fundit