E shtunë, 24 Shkurt, 2024

Mos pini duhan dhe alkool, bëni ushtrime dhe mos shikoni shumë lajme

Mos pini duhan, kufizoni alkoolin, bëni ushtrime dhe përpiquni të mos shikoni shumë lajme.

Këto janë disa nga rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetit për të qëndruar të shëndetshëm fizikisht dhe mendërisht ndërsa jetoni nën karantinë, njofton CNBC, përcjell KDP. Koronavirusi i ri që ka origjinën në Wuhan, Kinë më pak se tre muaj më parë është përhapur në më shumë se 300,000 njerëz në pothuajse çdo vend në të gjithë botën.

Më shumë se 100 milion njerëz në të gjithë botën po jetojnë nën një formë të mbylljes sociale ndërsa zyrtarët publikë përpiqen të kontrollojnë shpërthimin e COVID-19 që tashmë ka marrë më shumë se 12,000 jetë.

“Ne jemi të gjithë në nivele të ndryshme të karantinës dhe është e vështirë,” tha Guvernatori i New York, Andrew Cuomo të Premten, pasi urdhëroi bizneset jo-thelbësore që të mbajnë të gjithë punonjësit e tyre në shtëpi dhe banorët të qëndrojnë brenda, përveç nëse është e domosdoshme, si marrja e ushqimit, ilaçet , duke shkuar tek mjeku, banka ose duke ecur qenve të tyre.

Stresi i qëndrimit brenda dhe shikimi i rasteve dhe rritja e numrit të vdekjeve në të gjithë globin mund të marrë një numër të konsiderueshëm. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha të Premten WHO do të nxjerrë këshilla në javët e ardhshme se si të qëndrosh i shëndetshëm dhe të përballesh me krizën.

“Gjatë kësaj kohe të vështirë, është e rëndësishme të vazhdoni të kujdeseni për shëndetin tuaj fizik dhe mendor. Kjo jo vetëm që do t’ju ndihmojë për një kohë të gjatë, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të luftoni COVID-19 nëse e merrni atë”, tha Tedros.

Këtu janë këshillat e OBSH-së:

  1. Hani të shëndetshëm për të forcuar sistemin tuaj imunitar.
  2. Kufizoni alkoolin dhe pijet me sheqer.
  3. Mos pini duhan. Mund të përkeqësojë simptomat e COVID-19 dhe të rrisë rrezikun për t’u sëmurë rëndë.
  4. Ushtroni të paktën 30 minuta në ditë për të rriturit dhe një orë në ditë për fëmijët.
  5. Nëse ju lejohet të dilni jashtë, shkoni për shëtitje, vrap ose udhëtim me biçikletë duke mbajtur një distancë të sigurt nga të tjerët.
  6. Nëse nuk mund të dilni nga shtëpia, vallëzoni, bëni disa yoga ose ecni lart e poshtë shkallëve.
  7. Njerëzit që punojnë nga shtëpia nuk duhet të qëndrojnë shumë gjatë në të njëjtin pozicion.
  8. Bëni një pushim 3 minutash çdo 30 minuta.
  9. Largoni mendjen tuaj nga kriza. Dëgjoni muzikë, lexoni një libër ose luani një lojë.

“Është normale të ndjeheni të stresuar, të hutuar dhe të frikësuar gjatë një krize. Biseda me njerëzit që ju i njihni dhe i besoni mund të ndihmojë,” tha Tedros. “Dhe përpiquni të mos lexoni ose të shikoni shumë lajme nëse kjo ju bën të shqetësuar. Merrni informacionin tuaj nga burime të besueshme një ose dy herë në ditë. “

Të fundit