E shtunë, 2 Mars, 2024

LAJM I MIRË: PËR HERË TË PARË KINA NUK REGJISTRON TË PREKUR TË RINJ NGA CORONAVIRUSI

Për herë të parë që nga fillimi i shpërthimit të koronavirusit, Kina nuk ka raportuar transmetime të reja të Covid-19, një moment historik në luftën e vendit kundër pandemisë, raporton The Guardian, përcjell KDP.

Komisioni kombëtar i shëndetësisë i Kinës tha të enjten se kishte 34 raste të reja, por të gjitha ishin ardhjet e fundit jashtë shtetit. Në Hubei, provinca kineze ku filloi shpërthimi, nuk pati raste të reja të çfarëdo lloji gjatë ditës së mërkurë.

Pandemia filloi në qytetin Wuhan të Hubei në fund të vitit të kaluar, përpara se të përhapet në mbarë botën. Ndërsa kombet aziatike që u prekën për herë të parë duket se kishin kaluar më të keqen prej saj, tani ekzistojnë shqetësime për një valë të dytë infeksionesh, të nxitur nga njerëz që ktheheshin nga jashtë.

Lajmi i mirë nga Kina erdhi ndërsa Australia dhe Zelanda e Re njoftuan se do të mbyllnin kufijtë e tyre për të gjithë jo-rezidentët dhe jo qytetarët. Kryeministri Scott Morrison tha se kufijtë e Australisë do të mbyllen nga ora 9 e premte, ndërsa homologia e tij e Zelandës së Re Jacinda Ardern tha që masa do të ndodhte të enjten në mbrëmje.

Morrison tha se vendimi ishte arritur sepse rreth 80% e rasteve të Australisë ishin rezultat i dikujt ose kontraktues të virusit jashtë shtetit ose që ishin në kontakt të drejtpërdrejtë me dikë që kishte.

Disa orë më parë, shteti ishull i Tasmania njoftoi një gjendje të jashtëzakonshme dhe në mënyrë efektive u mbyll nga pjesa tjetër e vendit.

Linja ajrore e vendit Qantas gjithashtu tha që do të pezullojë të gjitha fluturimet ndërkombëtare nga fundi i muajit dhe do të qëndrojë në këmbë dy të tretat e forcës së saj të punës 30,000 pa pagë. Qeveria vendosi gjithashtu kufizime në blerjet e ilaçeve pa para, pasi njerëzit vazhduan të blinin artikuj të shumtë, pavarësisht këshillave dhe udhëzimeve për të mos grumbulluar në mënyrë të panevojshme.

Megjithë kritikat e vazhdueshme të Kinës për shtypjen e saj fillestare të informacionit dhe reagimin e ngadaltë ndaj virusit, Pekini tani po vendos veten si një udhëheqës në trajtimin e tij, duke ofruar ndihmë për kombet e tjerë të prekur.

Kina përdor fuqi të butë për të pozicionuar veten si një udhëheqës në trajtimin e koronavirusit

Në konferencën e tij të përditshme të enjten, komisioni kombëtar i shëndetësisë i Kinës tha se nuk kishte raste të reja shtëpiake në vend. Pasi të mos ketë raste të reja për 14 ditë, bllokimi i Wuhan mund të hiqet, njoftoi China Daily.

Të fundit