E premte, 23 Shkurt, 2024

4 ngjarje globale që mbetën nën hijen e krizës me koronavirusin

Coronavirus po dominon ciklin e lajmeve dhe bisedat tona, por për muaj me radhë qeveritë kanë garuar për të kontrolluar një lloj tjetër shpërthimi, transmeton KDP.

Me histori të rëndësishme si kjo që marrin një pjesë më të vogël të mbulimit mediatik se zakonisht,

Ja një vështrim në disa tituj që mund t’iu kenë ikur në lajmet tuaja në javët e fundit.

1. “Shpërthimi” i karkalecave

Tufat e karkalecave të shkretëtirës po shkaktojnë një “kërcënim të paparë për sigurinë ushqimore dhe jetesën” në Afrikën Lindore, kanë paralajmëruar agjencitë e Kombeve të Bashkuara.

Në Kenia, e cila po vuan infektimin e saj më të keq të karkalecave për 70 vjet, një tufë pushtoi një zonë qielli tre herë më të madhe se New York City.

Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e KB (FAO) thotë se numri i karkalecave në Afrikën Lindore mund të rritet 500 herë deri në qershor, dhe ka bërë thirrje për 138 milion dollarë për të financuar përpjekjet urgjente për të zgjidhur krizën. Në fund të shkurtit kishte marrë vetëm 52 milion dollarë.

2. Ulja e çmimit të naftës

Cmimi i naftes me 9 Mars ka pesuar renie prej 30%

Kërkesa për naftë është në rënie, ndërkohë që aktiviteti ekonomik me Kinë dhe vendet e tjera në mbyllje është reduktuar.

Por një luftë për çmimin e naftës midis dy prej prodhuesve më të mëdhenj të naftës në botë, Rusisë dhe Arabisë Saudite, e ka shtuar frikën për shëndetin e ekonomisë globale.

Më 9 mars, tregjet botërore të aksioneve, të ndikuara nga rënia e çmimit të naftës dhe vazhdimi i krizës me koronavirusin, panë rëniet e tyre më të mprehta që nga kriza financiare e vitit 2008.

3. Kriza e re e Evropës me refugjatët

Dhjetëra mijëra azilkërkues janë përpjekur të hyjnë në Greqi, nëpërmjet tokës dhe detit, pasi që Turqia lehtësoi kontrollet e saj kufitare në 28 shkurt.

Turqia, e cila ishte pajtuar me BE-në në vitin 2016 për të ndaluar fluksin e azilkërkuesve nga Siria dhe vendet e tjera në këmbim të ndihmës, njoftoi se nuk do t’i ndalojë më ata duke u përpjekur të bëjnë rrugën e tyre për në Greqi, duke ngjallur frikë për një tjetër krizë evropiane të migracionit .

Greqia mbylli kufirin e saj dhe njoftoi se po pezullonte kërkesat për azil për një muaj, një veprim që BE i kërkoi asaj të rishqyrtonte. Dëshmitarët njoftuan topa uji përdoren për të shtyrë njerëzit që përpiqeshin të kalonin kufirin.

BE ka thënë se do të paguajë disa migrantë në ishujt e mbipopulluar grek për t’u kthyer vullnetarisht në vendet e tyre të lindjes.

4. Shkurti i dytë më i ngrohtë në histori

Toka sapo pati shkurtin e saj të dytë më të ngrohtë qëkur filluan regjistrimet e klimës në 1880, ka bërë të ditur NASA-s dhe Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës (NOAA).

Hemisfera veriore përjetoi një dimër të paarsyeshëm të ngrohtë me shumë pjesë të Evropës duke regjistruar temperaturë jashtëzakonisht të larta për këtë kohë të vitit. Norvegjia pati 19 ° C në janar – më shumë se 25 ° C mbi mesataren mujore.

Sipas NASA-s dhe NOAA, Evropa dhe Azia regjistruan dimrat e tyre më të ngrohtë ndonjëherë gjatë dhjetorit, janarit dhe shkurtit.

Të fundit