E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

PREMIER LEAGUE ANULON TË GJITHA NDESHJET FUTBOLLISTIKE

Premier League angleze – divizioni më i pasur në botë i futbollit – është goditur nga vendimi për të shtyrë të gjithë futbollin profesional në Angli deri në fillim të prillit për shkak të shpërthimit të koronavirusit.

“FA, Premier League, EFL dhe FA Super League dhe FA e Kampionatit të Femrave të FA kanë rënë dakord kolektivisht të shtyjnë lojën profesionale në Angli deri të premten, 3 Prill” thuhet në një deklaratë në faqen e internetit të Federatës së Futbollit, njofton BBC, përcjell KDP.

“Ky veprim, i cili do të mbahet nën rishikim të vazhdueshëm, është ndërmarrë për shkak të rritjes së numrit të klubeve që ndërmarrin hapa për të izoluar lojtarët dhe stafin e tyre për shkak të virusit Covid-19”.

Vendimi i së premtes erdhi pasi një numër i klubeve, lojtarëve dhe menaxherëve të Premier League u ndikuan nga COVID-19.

Menaxheri i Arsenalit, Mikel Arteta është duke u izoluar pas testimit pozitiv, tha klubi në një deklaratë të enjten, duke bërë që ndeshja e së shtunës kundër Brighton të shtyhej.

Arsenal ka mbyllur qendrën e saj të stërvitjes në Londër Colney – për të cilën thotë se do t’i nënshtrohet një pastrimi të thellë – dhe personeli i klubit, “përfshirë skuadrën e plotë të ekipit të parë dhe stafin stërvitës”, i cili kishte kontakt të afërt së fundmi me Arteta gjithashtu do të izolohet.

“Kjo është vërtet zhgënjyese, por unë e bëra provën pasi u ndjeva keq,” tha Arteta në një prononcim në faqen e internetit të klubit. “Unë do të jem në punë sa më shpejt që të lejohem.”

Ndërkohë, Callum Hudson-Odoi i Chelsea u bë lojtari i parë i Premier League që testoi pozitivisht për koronavirusin e romanit

Chelsea thotë se i riu “shfaqi simptoma të ngjashme me një ftohje të butë” të hënën dhe qëndroi larg terrenit të trajnimit si një masë paraprake.

Ndërtesa e ekipit për burra do të mbetet e mbyllur dhe stafi që kishte kontakt të fundit me Hudson-Odoi, duke përfshirë ekipin e parë të ekipit, stërvitjen dhe dhomën e prapme, gjithashtu do të izolohet si një masë paraprake.

“Siç mund të jeni në dijeni, unë kam pasur virusin për dy ditët e fundit nga të cilat jam shëruar”, tha 19-vjeçari në një video të postuar në Twitter.

“Unë po ndjek udhëzimet e shëndetit dhe po izolohem nga të gjithë për këtë javë. Shpresoj të shoh të gjithë së shpejti dhe shpresoj se do të kthehem në fushë shumë shpejt.”

Të fundit