E hënë, 22 Korrik, 2024

KORONAVIRUSI KAPLON EDHE POLITIKANËT DHE SPORTISTËT

Koronavirusi ka arritur në nivelet më të larta të politikës dhe botës sportive me kryeministrin e Kanadasë, i cili ka izoluar veten kur gruaja e tij rezultoi pozitive, njofton The Guardian, përcjell KDP.

Edhe menaxheri i Arsenalit dhe një lojtar i Chelsea u diagnostikuan me koronavirus, kurse Grand Prix Australian u anulua vetëm disa orë para se të fillonte ngjarja.

Të enjten, Sophie Grégoire Trudeau, gruaja e Justin Trudeau, njoftoi se ishte diagnostikuar me Covid-19 pasi u kthye nga Britania e Madhe. Simptomat e saj ishin të buta dhe ajo filloi dy javë izolim. Burri i saj gjithashtu filloi izolimin dhe ishte “në gjendje të mirë shëndetësore pa simptoma”.

Në Kombet e Bashkuara në New York, një diplomat nga Filipinet gjithashtu testoi pozitiv, në atë që besohet të jetë çështja e parë në selinë e KB.

Ambasadori i Filipineve në OKB, Kira Azucena, tha: “Deri më sot, misioni i Filipineve është në bllokim dhe i gjithë personeli udhëzohet të vetë-karantinohen dhe të kërkojnë kujdes mjekësor nëse krijojnë simptoma. Ne po supozojmë se të gjithë jemi infektuar.”

Mendohet se misioni ka 12 diplomatë në New York, që ndodhen në Avenue 5 në Manhattan. Gruaja, e cila nuk është emëruar, besohet të ketë qenë asimptomatike kur ishte në ndërtesën e KB të hënën, para se të sëmuret të martën.

Në Australi, Ministri i Punëve të Brendshme, Peter Dutton, konfirmoi të Premten se ai kishte testuar pozitivisht ndaj Covid-19.

Sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë, Stephanie Grisham, ndërkohë tha që Presidenti Donald Trump nuk kishte nevojë të testohej, pavarësisht takimit të një zyrtari brazilian të fundjavës së kaluar, i cili është diagnostikuar me Covid-19.

Grisham tha që dyshja nuk kishin “pothuajse asnjë ndërveprim”, pavarësisht se janë fotografuar së bashku.

Në botën e sportit, zbulimi të enjten mbrëma që menaxheri i Arsenalit, Mikel Arteta, dhe lojtari i Chelsea, Callum Hudson-Odoi, 19 vjeç, kishin testuar pozitive nga koronavirusi, duke shkaktuar spekulime se sezoni i Premier League mund të pezullohej.

Të dy burrat ishin në izolim, ashtu si skuadra e parë e Arsenalit dhe skuadra e plotë e Chelsea. Chelsea ishte planifikuar të luante në Aston Villa të shtunën pasdite, por ndeshja duket se nuk ka gjasa të mbahet. Premier League ka thirrur një takim urgjent me klubet e tij të Premten në lidhje me ndeshjet këtë sezon.

Divizionet më të mira të futbollit në Spanjë, Itali, Portugali, Hollandë, Irlandë dhe SH.B.A. janë pezulluar të gjitha në kohën e shpërthimit, ndërsa Bundesliga gjermane dhe Ligue 1 e Francës po zhvillojnë ndeshje pas dyerve të mbyllura.

Të fundit