E premte, 23 Shkurt, 2024

CORONAVIRUSI FATAL PËR NJË ZYRTAR TË LARTË TË IRANIT

Një anëtar i një Këshilli që këshillon udhëheqësin suprem të Iranit vdiq në 2 mars pasi u sëmur nga koronavirusi i ri, njoftoi radio shtetërore, përcjell KDP. Ai është zyrtari i parë i lartë që i nënshtrohej sëmundjes që po prek anëtarët e udhëheqjes së Republikës Islamike.

Anëtari i Këshillit të Përshtatshmërisë Mohammad Mirmohammadi vdiq në një spital të Teheranit nga virusi, tha radio shtetërore. Ai ishte 71 vjeç.

Këshilli këshillon Udhëheqësin Suprem, Ajatollah Ali Khamenei, si dhe zgjidh mosmarrëveshjet midis udhëheqësit suprem dhe parlamentit.

Vdekja e tij vjen pasi zyrtarë të tjerë të lartë kanë kontraktuar virusin në Iran, i cili ka numrin më të lartë të vdekjeve në botë pas Kinës, epiqendra e shpërthimit.

Të sëmurët përfshijnë nënkryetarin Masoumeh Ebtekar, zëdhënësi anglisht-folës për studentët që kapën ambasadën amerikane në Teheran në 1979 dhe ndezën krizën e pengjeve 444-ditore, njoftuan media shtetërore. Po ashtu i sëmurë është Iraj Harirchi, kreu i një force pune të qeverisë iraniane mbi koronavirusin i cili u përpoq të minimizojë virusin para se të sëmuret.

Irani ka raportuar 978 raste të konfirmuara të virusit të ri me 54 vdekje nga sëmundja që ajo shkakton, e quajtur COVID-19. Në të gjithë rajonin e gjerë, ka mbi 1,150 raste të koronavirusit të ri, shumica e të cilave janë të lidhura me Iranin.

Ekspertët shqetësohen se përqindja e vdekjeve nga infeksionet në Iran, rreth 5.5 përqind, është shumë më e lartë se vendet e tjera, duke sugjeruar se numri i infeksioneve në Iran mund të jetë shumë më i lartë nga sa tregojnë shifrat aktuale.

Duke u përpjekur të frenojë shpërthimin e koronavirusit të ri, Irani të hënën mbajti një konferencë të vetme në internet nga Ministria e saj e Jashtme.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Abbas Mousavi hapi konferencën për shtyp në internet duke adresuar shpërthimin, duke hedhur poshtë një ofertë ndihme për Iranin nga sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo.

Irani dhe Sh.B.A kanë kaluar disa nga tensionet më të këqija që nga Revolucioni Islamik i tij në 1979 muajt e fundit, duke arritur kulmin në sulmin me avionë amerikanë që vrau një gjeneral të lartë iranian në Bagdad dhe një kundërsulm pasues të raketave balistike iraniane kundër forcave amerikane.

“Ne as nuk mbështetemi në një ndihmë të tillë dhe as nuk jemi të gatshëm të pranojmë ndihmë me gojë,” tha Mousavi. Ai shtoi se Irani ka qenë gjithmonë “i dyshimtë” në lidhje me qëllimet e Amerikës dhe akuzoi qeverinë e SHBA se po përpiqet të dobësojë shpirtrat e iranianëve për shkak të shpërthimit.

Ambasada Britanike ndërkohë ka filluar evakuimet mbi virusin.

“Personeli thelbësor i nevojshëm për të vazhduar punën kritike do të mbetet”, tha Zyra e Jashtme Britanike. “Në rast se situata përkeqësohet më tej, aftësia e Ambasadës Britanike për të ofruar ndihmë për shtetasit britanikë nga brenda Iranit mund të jetë e kufizuar.”

Ndërsa Irani ka mbyllur shkollat ​​dhe universitetet për të ndaluar përhapjen e virusit, faltoret kryesore shiite kanë mbetur të hapura, pavarësisht se autoritetet civile bëjnë thirrje që ato të mbyllen. Qytetet e shenjta të Mashhad dhe Qom në veçanti, të dyja shtëpitë e faltoreve, janë goditur rëndë nga virusi. Shiitët shpesh prekin dhe puthin faltoret si një shenjë e besimit të tyre. Autoritetet kanë qenë duke pastruar faltoret me dezinfektues.

Policia ka arrestuar një njeri, i cili postoi një video ku tregon veten duke lëpirë metalin duke mbyllur faltoren imam Reza në Mashhad, shenjtori më i rëndësishëm shiit i varrosur në vend, sipas raporteve nga agjensitë e lajmeve gjysmë zyrtare. Në video, burri tha se ai e shau metalin për të “lejuar të tjerët të vizitojnë faltoren me paqe mendore”.

Ndërkohë, më 2 mars, shpërthimi i virusit u pa duke u zvarritur në bojkotin gjatë gjithë jetës së Katarit nga katër vende arabe për një mosmarrëveshje politike.

Një kolumnist i shquar në gazetën Al-Bayan në pronësi të qeverisë së Dubait në Twitter e përshkroi në mënyrë të gabuar virusin si një komplot të Katarit për të dëmtuar panairin e ardhshëm botëror të Expo 2020 në Dubai dhe Arabinë Saudite. Noura al-Moteari më vonë e përshkroi cicërimin si “satirë” për Associated Press pasi ajo mori vëmendjen e gjerë.

Në mënyrë të ngjashme, Dubai Media e përshkroi cicërimin si të shkruar në një “stil cinik” ndërsa distanconte çdo ditë gjuhën arabe nga al-Moteari.

“Noura është një shkrimtar e pavarur dhe nuk është një punonjës i Al-Bayan dhe as ajo përfaqëson pikëpamjet e botimit,” i tha ajo AP.

Tweet-i vjen pasi Katar shprehu zhgënjim në 1 mars që gati të gjithë fqinjët e saj të Gjirit kishin pranuar të marrin pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të paqes në fundjavë midis Sh.B.A dhe Talibanëve.

Të fundit