E enjte, 30 Maj, 2024

“VIZIONI I PRESIDENTIT TRUMP PO BËHET REALITET”

“Nuk ndodh shumë shpesh që diplomatët e vjetër amerikanë festojnë planet për një lidhje të re hekurudhore në Evropën juglindore. Kjo është pikërisht ajo që ndodhi të Premten në mëngjes, në buzë të Konferencës së Sigurisë së Mynihut: Richard Grenell, Ambasadori amerikan në Berlin, u ngjit në podium, së bashku me Presidentët e Serbisë dhe Kosovës, Aleksandar Vuçiq dhe Hashim Thaçi”, shkruan gazeta gjermane “Südeutsche Zeitung”, transmeton KDP.

“Të dy nënshkruan një letër qëllimi për të ndërtuar një linjë të re hekurudhore dhe një autostradë midis dy vendeve të tyre.
“Ky është një sinjal që ekonomia amerikane dhe evropiane të investojë në rajon”, tha Grenell, i cili gjithashtu ka qenë i dërguari special i Donald Trump për dialogun midis Serbisë dhe Kosovës që nga tetori”.

“Pak më vonë, Hashim Thaçi falënderoi presidentin amerikan Trump për “udhëheqjen” e tij dhe Grenell për “vendosmërinë” e tij. Sapo është ndërmarrë një “hap i madh drejt një marrëveshje përfundimtare paqeje midis dy vendeve”.

“Kolegu i tij serb Vuçiq pranoi – disi më rezervë – për falënderimet “në emër të Serbisë”. Ai shprehu besim se “paqja do të sigurohej për dekadat e ardhshme”.”

“Të paktën ka shenja shkrirjeje midis Serbisë dhe ish krahinës së saj të Kosovës, e cila shpalli pavarësinë në vitin 2008, por ende nuk është njohur si shtet nga fqinji i saj më i madh. Një proces dialogu i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian është ngrirë që kur qeveria e Kosovës vendosi tarifa ndëshkuese 100 përqind për mallrat nga Serbia në nëntor 2018 – dhe kështu de fakto një bojkot importi.
Më parë, Serbia e kishte ndaluar edhe një herë Kosovën të bëhet anëtare e forcës policore ndërkombëtare të Interpolit dhe kishte bindur disa vende që të tërhiqnin njohjen e tyre për provincën e shkëputur si shtet.”

“Nën udhëheqjen e Trump, Shtetet e Bashkuara tani po përpiqen gjithnjë e më shumë ta afrojnë zhvillimin ekonomik, me lidhjet e reja hekurudhore dhe rrugore në të vërtetë duke qenë një forcë lëvizëse. Në janar, qeveritë në Beograd dhe Prishtinë, përmes Shteteve të Bashkuara, ranë dakord të fillojnë fluturime të drejtpërdrejta midis dy kryeqyteteve për herë të parë në 21 vjet. Pas pak, kur vizituam Prishtinën, Grenell njoftoi se një marrëveshje tjetër e lidhjes hekurudhore ishte në tubacion dhe tha: “Vizioni i Presidentit Trump po bëhet realitet”.

“Në vendosmërinë e tyre për të zgjidhur konfliktin midis Serbisë dhe Kosovës, amerikanët dhe evropianët në thelb janë në marrëveshje. Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell e ka bërë rigjallërimin e dialogut midis qeverive të dy Ballkanit një përparësi për mandatin e tij në detyrë. Por ka pikëpamje thelbësore të ndryshme në detaje thelbësore. Administrata Trump në Uashington sinjalizoi mbështetje vitin e kaluar për planet për të ndryshuar kufirin midis Serbisë dhe Kosovës sipas kritereve etnike – d.m.th. që lidh zonat me shumicë serbe në veri të Kosovës me Serbinë dhe në këmbim të pjesëve me popullsi shqiptare të vendit në jug të Serbisë.”

“Në Berlin dhe ndërkohë edhe në Bruksel, plane të tilla shkaktojnë tmerr – sepse kanë frikë se mund të shkaktojnë një efekt domino në të gjithë Ballkanin dhe ngjallin dëshira të ngjashme përgjatë kufijve të vendeve të tjera të ish-Jugosllavisë.”

“Të dy presidentët, të cilët nënshkruan marrëveshjen hekurudhore dhe rrugore Mynih të premten, kishin parashikuar së bashku thjesht një shkëmbim të tillë në vitin 2018, të moderuar e të mirëpritur nga përfaqësuesja e atëhershme e politikës së jashtme të BE-së Federica Mogherini. Kritikët akuzuan Presidentin Hashim Thaçi se kishte fituar një imazh ndërkombëtar si paqebërës përmes një dialogu të tillë me Beogradin, ndërsa ai, i cili dikur drejtonte Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, po përballet me një thirrje para një gjykate për krime lufte në Hagë.”

“Kryeministri i atëhershëm Ramush Haradinaj, i cili duhej të jepte dorëheqjen në Hagë edhe pasi u thirr në thirrje, nuk pranoi të ndryshojë zonën. Pasardhësi i tij, Albin Kurti, fitoi zgjedhjet me premtimin se do të rrëzonte sistemin e vjetër të korrupsionit dhe nepotizmit. Marrëveshjet e dhomës së prapme si ajo mes Presidentit Thaçi dhe kolegut të tij serb thuhet se përfshihen.”, shkruan gazeta gjermane “Südeutsche Zeitung”, transmeton KDP.

Të fundit