E shtunë, 24 Shkurt, 2024

INFOGRAFIKË E KDP / KORONAVIRUSI PËRHAPET ME SHPEJTËSI NË BOTË, BALLKANI TASH PËR TASH I PAPREKUR

Koronavirus Wuhan është përhapur në të gjithë botën qëkur rastet e para u zbuluan në Kinë qendrore në dhjetor. Të paktën 132 njerëz kanë vdekur dhe më shumë se 6,000 janë duke luftuar simptoma duke përfshirë ethe dhe vështirësi në frymëmarrje. Ky virus ka mbërritur në të gjitha kontinentet, përfshirë këtu edhe Evropën dhe Amerikën. Në rajonin e Ballkanit ende nuk është regjistruar asnjë i sëmurë, njofton KDP.

Më poshtë ju sjellim listën e plotë e vendeve jashtë Kinës kontinentale me raste të konfirmuara të koronavirusit Wuhan.

AUSTRALIA (TË PAKTËN 7 RASTE)

Të paktën shtatë persona në Australi janë konfirmuar të kenë koronavirusin Wuhan. Rasti i fundit është një 44-vjeçar kinez nga Wuhan i cili është në një gjendje të qëndrueshme në izolim në Spitalin Universitar Gold Coast, sipas një deklarate nga shefi i shëndetit i Queensland të Mërkurën.

Të mërkurën, Kryeministri Scott Morrison njoftoi se qeveria po negocion planet për të evakuuar më shumë se 600 shtetas australianë nga provinca Hubei. Ata do të karantinohen për 14 ditë në ishullin e Krishtëlindjes, një territor Australian që aktualisht pret një qendër kryesisht të zbrazët të ndalimit të imigracionit.

 

KAMBOXHI (TË PAKTËN 1 RAST)

Kamboxhia raportoi rastin e parë të koronavirusit Wuhan të hënën – një burrë 60-vjeçar kinez që fluturoi në vend nga Wuhan me tre anëtarë të familjes. Ai rezultoi se e ka virusin, sipas një deklarate të Ministrisë së Informacionit. Gjendja e burrit ishte e qëndrueshme dhe ai vetëm shfaqte simptoma të buta.

 

KANADA (TË PAKTËN 2 RASTE)

Një çift kanadez ka rezultuar pozitivisht në testin për koronavirusin Wuhan në Ontario – burri dhe gruaja kishin vizituar Wuhan para se të sëmureshin.

Qeveria Kanadeze ka paralajmëruar qytetarët e saj kundër të gjitha udhëtimeve në provincën Hubei, përfshirë qytetet Wuhan, Huanggang dhe Ezhou. Qeveria tha që rreziku i përhapjes së koronavirusit të ri brenda Kanadasë mbetet i ulët.

 

FRANCË (TË PAKTËN 4 RASTE)

Franca ishte vendi i parë evropian që konfirmoi rastet e koronavirusit Wuhan, me dy pacientë të shtruar në spital në Paris dhe tjetri në Bordeaux, sipas shefit të departamentit të shëndetit të vendit Jerome Salomon.

Një rast i katërt i koronavirusit u konfirmua të martën, që përfshinte një turist kinez nga Hubei. Gjendja e tij ishte “serioze”, tha Salomoni.

Franca do të dërgojë një aeroplan të parë për të evakuuar qytetarët e saj përsëri nga Wuhan të enjten, sipas ministrit francez të shëndetësisë Agnes Buzyn.

Fluturimi pritet të marrë shtetasit francezë që nuk kanë simptoma të virusit. Një aeroplan i dytë që transporton ata që mund të jenë infektuar gjithashtu është duke u planifikuar.

 

GJERMANI (TË PAKTËN 4 RASTE)

Gjermania ka konfirmuar gjithsej katër raste të koronavirusit Wuhan në shtetin e Bavarisë – të gjitha rastet ishin të lidhura dhe ndodhën në të njëjtin vend pune, sipas ministrisë së shëndetësisë.

Pacienti i parë, një 33 vjeçar gjerman që jeton në Landsberg dhe punon në Starnberg të Bavarisë nuk kishte qenë në Kinë, por ishte në një takim me një shtetas kinez që më vonë u diagnostikua me koronavirusin, kreun e bavarezës Zyra e Shtetit për Shëndetin dhe Sigurinë e Ushqimit tha të martën.

40 punonjës të tjerë të kompanisë janë identifikuar si kontakte të ngushta dhe do të testohen nga autoritetet si masë paraprake.

Ministri gjerman i shëndetësisë Jens Spahn tha të martën kërcënimi i koronavirusit për publikun në Gjermani mbetet i ulët.

 

HONG KONG (TË PAKTËN 8 RASTE)

Qyteti gjysmë-autonom i Hong Kongut, i cili kufizohet me Kinën kontinentale, ka konfirmuar tetë raste – të gjithë pacientët e infektuar kishin kaluar kohë në Wuhan.

Hong Kongu ka mbyllur përkohësisht disa nga kufijtë e saj me Kinën dhe ka ndaluar lëshimin e lejeve të udhëtimit për turistët kontinent.

Stacioni West Kowloon, ku hekurudha me shpejtësi të lartë shkon midis qytetit dhe territorit të Kinës, është i mbyllur deri në njoftimin e mëtejshëm. Gjysma e të gjitha fluturimeve hyrëse nga Kina janë anuluar. Banorët e provincës Hubei, ku u raportua për herë të parë për virusin, gjithashtu po u mohohet hyrja në qytet.

Shumica e zyrave qeveritare, përveç atyre të përfshira në shërbime emergjente dhe thelbësore, do të mbyllen për pjesën tjetër të javës. Të gjitha shkollat ​​fillore dhe të mesme gjithashtu do të mbyllen deri në të paktën 17 shkurt. Radhë të gjata shihen jashtë barnatoreve ndërsa njerëzit shikojnë të blejnë maska ​​për fytyrën. Kjo vjen ndërsa Hong Kong kujton kujtime të dhimbshme nga shpërthimi i sindromës së rëndë akute të frymëmarrjes (SARS) në 2003, një pandemi që vrau më shumë se 280 njerëz në qytet.

 

JAPONI (TË PAKTËN 7 RASTE)

Ekzistojnë shtatë rast të konfirmuara në Japoni, duke e treguar një person pa histori udhëtimi në Wuhan. Burri, në të vërtetë ’60 për të përmbushur, është një automobil autobusi që drejtoi grupe turne nga Wuhan për ditë më parë para se të zgjedhuret. E tërë kjo është rasti i parë i transmeton të dyshuar njeri-në-njeri në Japoni.

Qeveria japoneze po evakuon qytetarët nga Wuhan. Të mërkurën, 206 shtetet japonezë arritën në një fluturim të çartur të operuar nga ANA, sipas zyrtarëve japonezë. 450 të më shumë do të nisen nga Wuhan në fluturimet e mëvonshme që aktualisht janë rregulluar nga qeveria.

Kushdo që të bëjë më simptoma të pneumonisë do të jepet në një qendër të shërbimit mjekësor për ndihmë, dhe ata që nuk mund të shfaqin simptoma do të donë më shumë në spitale të ofrojnë për të kërkuarim të mëtejshëm.

Në të vërtetë për më tepër, fluturimet japoneze bartnin ofrojnë shërbime mjekësore për qeverinë kineze. Ato informacionin mijera maska ​​kirurgjikale, syze sigurie dhe 50 grupe të rrobave mbrojtëse.

 

MAKAO (TË PAKTËN 5 RASTE)

Macao, një qytet gjysëm autonom në Kinën Jugore, ka konfirmuar të paktën pesë rast të koronavirusit Wuhan.

Përhapja ka një fytyrë kufizuese në turizëm në enklavën e lojërave të fatit, i cili mbështetet më shumë për vizitorët kontinentale kineze. Kumar është i paligjshëm në kontinent dhe Viti i Ri Lunar është vetëm një informacion i ngarkuar për kazinotë e Macao. Por jo kjo vit – turizmi në qytet ka 73%% nga viti në vit, njofton për mërkurën qeveria Macao.

Gjithë banorët e provincës Hubei dhe jorezidentët ku udhëtuan në Hubei në 14 ditët e kaluara do të mohohen hyrja në Makao, të pranojnë një letër të vetme një mjeku që është vërtetuar se do të qarta, kështu Sekretarit për Administrim dhe Drejtësi Cheong Weng- chon. Kushdo që ka vendosur në Hubei në dy javët e kaluara është i ndaluar të hyjë në kazino.

Të gjithë shërbimet e ofruara mund të mbyllen për dhurata të tjera të janarit, dhe zgjidhbyesit civilë të ofruara të qëndrojnë në shtëpi. Të gjithë shkollat ​​fillore dhe të mesme do të mbyllen deri në njoftimin e mëtejshëm, dhe të gjithë bankat mund të mbyllen deri në hënën.

 

MALAJZIA (TË PAKTËN 7 RASTE)

Malajzia ka konfirmuar shtatë raste – të gjithë shtetasit kinezë. Rastet më të fundit përfshijnë një fëmijë katër vjeç, një grua dhe një burrë 52 vjeç, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Bernama.

Malajzia ka pezulluar përkohësisht të gjitha vizat për shtetasit kinezë nga provinca Hubei. Ajo gjithashtu ka krijuar një ekip reagimi urgjent në ambasadën e tij të Pekinit për të ofruar ndihmë për qytetarët Malajzia në Kinë.

 

NEPAL (TË PAKTËN 1 RAST)

Kishte një rast të konfirmuar në Nepal – një 31-vjeçar student i doktoratës Nepali, i cili jeton në Wuhan, por fluturoi për në Nepal në fillim të këtij muaji. Ai u pranua në spital në Kathmandu më 13 janar, por më pas u la i lirë në 17 janar pasi gjendja e tij u përmirësua.

Ministria e Shëndetësisë tha se njerëzit në kontakt të ngushtë me pacientin janë identifikuar dhe po monitorohen.

 

SINGAPORI (TË PAKTËN 5 RASTE)

Singapori konfirmoi të martën rastin e pestë të koronavirusit Wuhan, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në pesë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë. Rasti i fundit, një grua 56-vjeçare nga Wuhan, është në një dhomë izolimi në Qendrën Kombëtare të Sëmundjeve Infektive.

Ministria e Shëndetësisë ka këshilluar kundër të gjitha udhëtimeve për në provincën Hubei dhe udhëtime jo thelbësore në territorin e Kinës, duke shtuar se të gjithë udhëtarët duhet të monitorojnë shëndetin e tyre nga afër për dy javë pas kthimit të tyre në Singapor.

Ajo gjithashtu u ka kërkuar punëdhënësve që të zbatojnë aranzhime fleksibël të punës, siç janë puna nga shtëpia ose telekomunikimi, për punonjësit që kanë qenë në Kinë në 14 ditët e fundit.

 

KOREJA E JUGUT (TË PAKTËN 4 RASTE)

Koreja e Jugut konfirmoi të hënën rastin e saj të katërt të koronavirusit Wuhan, pasi një 55-vjeçar nga Koreja e Jugut që vizitoi Wuhan testoi pozitiv për virusin.

Qeveria e Koresë së Jugut planifikon të dërgojë katër aeroplanë të çartur në Wuhan për të evakuuar qytetarët e saj, sipas zëdhënësit të ministrisë së punëve të jashtme Kim In-chul. Ai tha se kishte rreth 700 Koreanë të Jugut në Wuhan që duan të kthehen në Korenë e Jugut.

Kim tha që ata që dëshirojnë të hipnin në fluturim do të duhet të kalojnë një proces inspektimi nga stafi mjekësor, dhe atyre do t’u kërkohet të qëndrojnë në një strukturë të siguruar nga qeveria për të parandaluar përhapjen e koronavirusit Wuhan në komunitet.

Koreja e Jugut po planifikon gjithashtu të dërgojë artikuj të ndihmës mjekësore në fluturimet drejt Wuhan, duke përfshirë dy milion maska ​​mbrojtëse dhe 100,000 syze mbrojtëse.

 

SRI LANKA (TË PAKTËN 1 RAST)

Ekziston një rast i koronavirusit Wuhan në Sri Lanka.

Një deklaratë e ministrisë së shëndetësisë siguroi banorët se spitalet lokale ishin të gatshme për të trajtuar ndonjë shpërthim të mëtejshëm. Qeveria po kontakton njerëz që mund të kenë rënë në kontakt me rastin e vetëm për të zbuluar ngjitjen e mundshme.

 

TAJVAN (TË PAKTËN 8 RASTE)

Tetë raste janë konfirmuar në Tajvan. Më e fundit përfshin një burrë tajvanez në të 50-tat e tij, familja e të cilit u konfirmua më parë me koronavirusin, sipas Qendrave të Tajvanit për Kontrollin e Sëmundjeve (CECC).

Të gjithë banorët e provincës Hubei janë të ndaluar të hyjnë në ishullin vetëqeverisës. Studentëve kinezë nga provincat e tjera gjithashtu do t’u mohohet hyrja për dy muaj. Eksporti i maskave për fytyrën gjithashtu është pezulluar përkohësisht për të siguruar furnizim të qëndrueshëm.

 

TAJLANDË (TË PAKTËN 14 RASTE)

Tajlanda konfirmoi edhe gjashtë raste të tjera të koronavirusit Wuhan këtë javë, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 14 – numri më i lartë i rasteve të konfirmuara jashtë Kinës.

Nga gjashtë rastet e reja, pesë janë nga e njëjta familje që udhëtojnë së bashku nga provinca Hubei. Aeroportet Thai tani po kontrollojnë të gjithë vizitorët kinezë për simptoma. Qytetarëve Thai gjithashtu u kërkohet të raportojnë këdo që duket se është sëmurë pas udhëtimit kohët e fundit nga Kina.

 

EMIRATET E BASHKUARA ARABE (TË PAKTËN 4 RASTE)

Emiratet e Bashkuara Arabe konfirmuan katër raste të koronavirusit, tha Ministria e Shëndetit dhe Parandalimit të Emiratet e Bashkuara Arabe në një deklaratë të Mërkurën.

Katër rastet e raportuara janë të gjitha brenda një familje të vetme kineze nga Wuhan, tha ministria.

“Situata e përgjithshme e shëndetit nuk është një shqetësim,” shtoi deklarata.

 

SHTETET E BASHKUARA (TË PAKTËN 5 RASTE)

Shtetet e Bashkuara kanë konfirmuar pesë raste, duke përfshirë një në shtetin Uashington, dy në Kaliforni, një në Arizona dhe një në Illinois.

SH.B.A. ka ngritur nivelin e saj të këshillimit të udhëtimit dhe ka paralajmëruar udhëtarët të rishqyrtojnë vizitën e Kinës. Ai gjithashtu ka urdhëruar evakuimin e të gjithë personelit jo-urgjent dhe familjeve të tyre nga provinca Hubei.

Fluturimi i parë i cili mbante 200 amerikanë, do të zbresë të martën vonë në aeroportin Ted Stevens në Anchorage, Alaska për një ndalesë karburanti, ku pasagjerët do të marrin ekzaminime shëndetësore për të siguruar që ata nuk po përjetojnë simptoma. Më pas, avioni do të zbresë në Bazën e Rezervës Ajrore në Mars në Riverside County, California.

 

VIETNAMI (TË PAKTËN 2 RASTE)

Vietnami konfirmoi dy raste të koronavirusit Wuhan në qytetin Ho Chi Minh – një baba dhe bir nga Wuhan, sipas Agjencisë shtetërore të lajmeve Vietnam (VNA).

Vendi ka ngritur një ekip të shpejtë reagimi, dhe Kryeministri Nguyen Xuan Phuc ka udhëzuar ministritë që të zbatojnë rreptësisht ndalimin e importimit të kafshëve të egra në vend, sipas VNA.

 

Të fundit