E diel, 19 Maj, 2024

PROFIL: RIÇARD A.GRENELL, NJERIU I TRUMPIT NË BISEDIMET PRISHTINË-BEOGRAD

Shtëpia e Bardhë ka emëruar diplomatin Richard Allen Grenell për të dërguar të posaçëm në dialogun Kosovë-Serbi.

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë i tha Zërit të Amerikës se presidenti Trump e emëroi ambasadorin Grenell si të dërguarin e tij të posaçëm për shkak të besimit të madh që ka tek ai.

Emërimi i një zyrtari të këtij niveli të lartë dhe përfaqësuesi të aftë pasqyron angazhimin e presidentit Trump për të arritur një marrëveshje paqeje afatgjatë midis Serbisë dhe Kosovës.

Ndërsa Kosova pritet të zgjedhë së shpejti një qeveri të re, emërimi i zotit Grenell nënvizon rëndësinë që të dyja palët të hedhin hapa drejt rifillimit të dialogut, u shpreh zyrtari amerikan i pyetur nga Zëri i Amerikës lidhur me emërimin e zotit Grenell.

Në muajin gusht të këtij viti, Departamenti Amerikan i Shtetit ka emëruar gjithashtu të dërguarin e posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer.

DASH thotë se zoti Palmer do të punojë ngusht me zotin Grenell për të arritur marrëveshjen gjithëpërfshirëse ndërmjet Serbisë dhe Kosovës.

“I dërguari i posaçëm Palmer gjithashtu do të vazhdojë të punën e tij të rëndësishme për t’ia afruar rajonin Perëndimit, duke punuar me qeveritë në avancimin e reformave dhe për t’i forcuar ato kundruall ndërhyrjeve të jashtme malinje, dhe duke i ndihmuar t’i tejkalojnë çështjet të cilat janë duke penguar aspiratat e tyre evropiane dhe euro-atlantike”, thuhet në përgjigjen e Departamentit amerikan të Shtetit, dërguar Radios Evropa e Lirë.

KUSH ËSHTË GRENELL?

I lindur më 18 shtator 1966, Grenell është Ambasadori aktual i Shteteve të Bashkuara në Gjermani. Ai është zëdhënësi më i gjatë i shërbimit amerikan në Kombet e Bashkuara.

Grenell shërbeu për një kohë si zëdhënës i sigurisë kombëtare për Mitt Romney në fushatën e tij për Presidentin e Shteteve të Bashkuara për vitin 2012.

Grenell u diplomua për Qeveri dhe Administrim Publik nga Universiteti Evangel në Springfield, Misuri. Ai mori një diplomë master në Administratën Publike nga Shkolla e Qeverisë John F. Kennedy e Universitetit të Harvardit.

Në vitin 2001, Grenell u emërua nga Presidenti George W. Bush si Drejtor i Komunikimeve dhe Diplomacisë Publike për Përfaqësuesin e Përhershëm të Shteteve të Bashkuara në Kombet e Bashkuara. Duke shërbyer në atë rol deri në vitin 2008, Grenell u bë zëdhënësi më i gjatë i SH.B.A-së në Kombet e Bashkuara, duke këshilluar katër ambasadorë të ndryshëm amerikanë. Gjatë mandatit të tij, Grenell drejtoi strategjitë e komunikimit për çështje të tilla si Lufta kundër Terrorit, operacionet paqeruajtëse globale, programet e armëve bërthamore të Iranit dhe Koresë së Veriut dhe skandali i korrupsionit të Naftës për Ushqim .

BIZNESI ME MEDIAT 

Në vitin 2009, Grenell themeloi Capitol Media Partners, një media ndërkombëtare strategjike dhe konsulencë për çështje publike me zyra në Los Angeles, San Francisco, New York dhe Washington, D.C. Ai ishte në kontratë me Fox News, ku punoi një kontribues, duke komentuar punët e jashtme dhe mediat. Ai ka shkruar për Wall Street Journal, CBS News, CNN, Politico, Huffington Post, The Washington Times, Newsmax dhe Al Jazeera. Në vitin 2012, CNN renditi shtrirjen e mediave sociale të Grenell si një nga 5 kryesuesit dhe revista Time e quajti Grenell si një nga 10 politikanët më të mirë në Twitter. Në vitin 2013, Grenell ishte nënshkrues i një raporti të shkurtër të paraqitur në Gjykatën Supreme në mbështetje të martesës së të njëjtit seks gjatë çështjes Hollingsworth kundër Perry.

AMBASADOR KONTRAVERS NË GJERMANI 

Në Shtator 2017, Presidenti Donald Trump emëroi Grenell të ishte Ambasadori i SHBA në Gjermani. Ai u konfirmua nga Senati i Shteteve të Bashkuara me një votim 56 me 42 në 26 Prill 2018. Ai ia paraqiti letrat kredenciale Presidentit të Gjermanisë më 8 maj 2018.

Ai u betua nga zëvendës Presidenti Mike Pence më 7 maj 2018, duke e bërë Grenell zyrtarin homoseksual të rangut më të lartë ndonjëherë në një administratë republikane. Grenell ishte gjithashtu në shqyrtim për postet e ambasadorit amerikan në NATO dhe ambasadorit të Shteteve të Bashkuara në Kombet e Bashkuara.

Në maj të vitit 2018, brenda disa orësh nga marrja e detyrës në Berlin si Ambasadore e SHBA, Grenell ofendoi diplomatët dhe drejtuesit e biznesit kur ai cicëroi se “ndërmarrjet gjermane që bëjnë biznes në Iran duhet të pushonin nga puna menjëherë.” Tweet-i perceptohej gjerësisht si një kërcënim , me Ministrin e Jashtëm të Luksemburgut, Jean Asselborn, duke komentuar se “Ky njeri ishte akredituar si Ambasador vetëm dje. Për t’i dhënë bizneseve gjermane urdhra të tilla … kjo nuk është ashtu si të trajtosh aleatët e tu.”  Lideri i Social-demokratëve të Gjermanisë deklaroi se Grenell “duket se ka nevojë për disa mësime” në “artin e shkëlqyer të diplomacisë”, ndërsa partia Die Linke i kërkoi qeverisë Merkel të thërriste Grenell për të shpjeguar komentet e tij.

Në qershor 2018, Grenell ngjalli polemikë duke i thënë Breitbart News: “Unë absolutisht dua të fuqizoj konservatorët e tjerë në të gjithë Evropën.” Kjo u përshkrua si një shkelje e protokollit diplomatik dhe një shkelje e nenit 14 të Konventës së Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike, e cila kërkon që ambasadorët të jenë politikisht neutralë në politikën e brendshme të vendeve ku ata shërbejnë. Politikanët e shquar gjermanë kërkuan për shkarkimin e Grenellit. Martin Schulz, ish-drejtuesi i Partisë Socialdemokrate të Gjermanisë, tha: “Ajo që po bën ky njeri është e padëgjuar në diplomacinë ndërkombëtare. Nëse një ambasador gjerman do të thoshte në Uashington se ai është atje për të forcuar demokratët, ai do të kishte qenë larguar menjëherë”.

Grenell ishte një kontribues i rregullt në Tucker Carlson të Fox News sonte gjatë muajve të parë të Ambasadës së tij në Gjermani. Në nëntor 2018 ai bëri një paraqitje ku përsëriti kritikat e tij për politikat e emigracionit të Angela Merkel dhe e krahasoi atë në mënyrë të pafavorshme me Kancelaren e zgjedhur së fundmi të Austrisë Sebastian Kurz, për të cilën ai pretendoi se “fitoi në një mënyrë shumë të madhe” për shkak të qëndrimit të tij të rreptë për emigracionin.

Në janar 2019, Grenell i tha Handelsblatt se kompanitë evropiane që marrin pjesë në ndërtimin e tubacionit të gazit Nord Stream 2 janë “gjithmonë në rrezik, sepse sanksionet janë gjithmonë të mundshme”. Administrata Trump ka kundërshtuar për një kohë të gjatë Nord Stream 2 të mbështetur nga Rusia – një tubacion për dërgimin e gazit natyror nga Rusia në Gjermani. Brenda këtij konteksti ai gjithashtu dërgoi letra kompanive gjermane të përfshira në ndërtimin e tha Nord Stream 2, duke kërcënuar sanksione. Në përgjigje, pasardhësi i Angela Merkel si drejtues i Unionit Kristian Demokrat, Annegret Kramp-Karrenbauer, deklaroi se “Ambasadori Amerikan operon në një mënyrë, do të them, disi të pazakontë diplomatike.”

Der Spiegel publikoi një profil të Grenell më 11 janar 2019, duke përdorur intervista me 30 “diplomatë amerikanë dhe gjermanë, anëtarë të kabinetit, ligjvënës, zyrtarë të nivelit të lartë, lobistë dhe ekspertë të grupeve të ekspertëve”. Revista pretendoi se “Pothuajse të gjitha këto burime pikturonin një portret të pakursyer të ambasadorit, një njeri jashtëzakonisht i ngjashëm me Donald Trump, njeriun që e dërgoi në Berlin.

Në mars të vitit 2019, Wolfgang Kubicki, nënkryetar i Partisë Demokratike të Lirë, bëri thirrje që Grenell të dëbohej nga Gjermania, duke deklaruar, “cilido diplomat amerikan që vepron si një komisioner i lartë i një pushtimi okupues duhet të mësojë se edhe toleranca jonë i di kufijtë e saj. ”

REAGIMET- RINGJALLET IDEJA E SHKËMBIMIT TË TERRITOREVE 

Florian Bieber e Tim Judah e kanë quajtur emërimin e Richard Grenell si një lajm të keq dhe vendim të çuditshëm, ndërsa ish-diplomati amerikan, Daniel Serwer, e cilëson si një vendim bizar përmes të cilit SHBA-ja ka ofenduar edhe më shumë Gjermaninë, shkruan Gazeta Express.

Në një reagim në ‘peacefare’, Serwer ka thënë se emërimin e Matthew Palmer në pozitën e Përfaqësuesit Special për Ballkanin, e kishte parë si një garancë se askush tjetër nuk do të merrej me negociatat e ndjeshme në mes të Prishtinës dhe Beogradit.

Tutje ish-diplomati amerikan e ka cilësuar Grenellin si një figurë politike kontroverse, që sipas tij ka ofenduar Gjermaninë, një prej aleatëve më të mëdhenj të SHBA-së.

“Është bizare. Unë kisha menduar se me emërimi e Matthew Palmer së fundi si Përfaqësues Special Për Ballkanin, nëse jo për diçka tjetër, do të ishte një garancë që askush tjetër të mos merrte detyrën për të zgjidhur çështjet e mbetura në mes të Kosovë dhe Serbisë si dhe brenda Bosnje e Hercegovinës. Tani administrata ka zgjedhur të emëroj një figurë politike kontroverse për të trajtuar çështjet e ndjeshme të bisedimeve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, dikë  që ka arritur të ofendojë thellësisht Berlinin, një nga aleatët më të rëndësishëm të Amerikës”, ka thënë Serwer.

Serwer thotë se një lëvizje e tillë e presidentit të SHBA’së tregon për një çrregullim dhe konfuzion të politikës së Washingtonit zyrtar. Tutje shton se fakti që Grenell është i emëruar politik dhe ka pozitën e Ambasadorit në Berlin, tregon që është më i afërt me Shtëpinë e Bardhë.

 

Përgatiti: KDP

 

Të fundit