E martë, 23 Prill, 2024

Heroina e revolucionit nën dyshim

U konsiderua simbol në luftën kundër korrupsionit, tani hetuesja Katica Janeva vetë duket se është e përfshirë në një çështje të madhe shantazhi. Pse afera e godet fort vendin në Ballkan?

 

Autor: Keno Verseck / SPIEGEL

 

U konsiderua e pakorruptueshme. Autoriteti i saj ishte simboli më i fuqishëm i sundimit të ligjit në vend. Por tani thuhet se është e përfshirë në një çështje serioze për shantazhe: Katica Janeva, kreu i dorëhequr së fundmi në Zyrën e Prokurorit Special të Maqedonisë (PSP), e angazhuar për hetimin e rasteve të korrupsionit dhe krimit të organizuar në nivelin më të lartë.

Afera e quajtur “Reket” ka shkaktuar tërmetin më të madh politik të viteve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Janeva thuhet se ka qenë e përfshirë në premtimin për lirimin e një oligarki pasi ka paguar 1.5 milion euro. Edhe pse shumë aspekte janë ende të paqarta, publiku është thellësisht i tronditur: media dhe rrjetet sociale janë vërshuar me komente ku shprehet shokimi nga afera.

Mbi të gjitha, PSP ishte një nga simbolet e “Revolucionit Laraman” të vitit 2016, i cili përmbysi regjimin nacionalist-autoritar dhe mafioz të ish-kryeministrit Nikolla Gruevski. Me muaj dhjetëra mijëra njerëz dolën në rrugë. Demonstratat zakonisht filluan përpara ndërtesës së PSP në kryeqytetin maqedonas Shkup. Shumë njerëz mbanin bluza ku shkruhej emri i Janevës, zëvendëses së saj Fatime Fetai dhe zëdhënëses Lençe Ristoska.

Ky mit i heroinës është thyer tani. Afera doli në dritë më 15 korrik, kur Janeva befasisht deklaroi dorëheqjen e saj si shefe e PSP. Në të njëjtën kohë, dy biznesmenët Bojan Jovanovski dhe Zoran Milevski u arrestuan, si kapot e shantazheve.

Jovanovski aka “Boki 13”, një personazh i njohur në media dhe bashkëpunëtori i tij thuhet se i kanë premtuar oligarkut Jordan Kamçev që të përdorë ndikimin e tij për ta mbrojtur atë nga ndjekja penale. Jovanovski u mbështet në miqësinë e tij me Janeva dhe u mburr se mund të ndikonte te shefi i PSP. Kamçev dyshohet se ka paguar 1.5 milion euro.

Kompromentimi  me regjistrime video dhe audio

Kamçev ka një konglomerat të korporatave në sektorët financiar, media, energjetikë dhe ndërtim. Ai konsiderohet si maqedonasi më i pasur dhe në të njëjtën kohë personifikim i korrupsionit dhe krimit të organizuar në vend.

Nën sundimin e Gruevskit, ai mori tenderë shtetëror me vlerë në miliona. Një nga partnerët e tij kryesorë ishte shefi i zjarrtë i inteligjencës Saso Mijalkov, një mendimtar i regjimit të Gruevskit.

Kamçev dhe Mijalkov janë gjithashtu dy figurat qendrore në çështjen e hetimit “Perandoria”, një lëndë që PSP hapi vjeshtën e kaluar. Në atë kohë, të dy kishin parë në paraburgim. Ndërsa Mijalkov u vu më vonë në arrest shtëpiak, Kamçev u la i lirë. Janeva thuhet se ka luajtur një rol vendimtar në këtë dhe se i ka premtuar personalisht oligarkut se nuk ka pse të frikësohet.

Provat për këtë sigurohen nga regjistrimet video dhe audio të bëra nga vetë Kamçev. Padyshim që ato u botuan në gazetën italiane me ideologji të djathtë si Salvini – “La Verita” – si dhe për çfarë interesi ata i publikuan atje deri më tani nuk dihet. Mund të shihet, ndër të tjera, se si Jovanovski dhe Milevski i marrin paratë nga Kamtschev. Në një regjistrim audio që shkoi në telefonin e Jovanovskit, Janeva e siguron Kamçevin se “gjithçka do të jetë mirë”.

Ish-shefi i PSP është shprehur deri tani vetëm pak për aferën. Regjistrimi ishte origjinal, ajo tha se kishte dashur të fitonte Kamtschev por vetëm si dëshmitare në rastin e “Perandorisë” – dhe se në asnjë rast nuk kishte kryer akte të paligjshme. Sidoqoftë, kjo deklaratë ka pak besueshmëri për publikun. Sidoqoftë, Janeva nuk është renditur ende si e dyshuar në rastin e “Reket”.

Pakënaqësia ndaj qeverisë po rritet

Qeveria e Lidhjes social-demokratike reagoi me ngurrim ndaj çështjes. Kryeministri Zoran Zaev madje la përshtypjen se ka diçka për të fshehur. Gazetarët e pyetën nëse e njihte personalisht Bojan Jovanovskin, pasi ai kishte thënë në një regjistrim tjetër audio që kryeministri nuk do të bënte “probleme” në zgjidhjen e çështjes Kamchatev. Zaev u përgjigj me nervozizëm se nuk do të lejonte që qeveria të rrëzohej nga “kriminelët, një gazetar i kotë dhe një pederast”. “Pederi” synonte vetë Jovanovskin. Një deklaratë që shkaktoi një stuhi indinjate.

Afera trondit Maqedoninë e Veriut në një situatë delikate. Për shkak të reformave të ngadalta të sundimit të ligjit, pakënaqësia ndaj qeverisë së Zaevit po rritet brenda. Për sa i përket politikës së jashtme, vendi është nën presion sepse fillimi i negociatave për anëtarësim në BE u shty në qershor, pjesërisht për shkak të rezervave në Francë, Hollandë dhe Gjermani për shkak të mungesës së masave antikorrupsion dhe reformave shumë hezituese në gjyqësor. Afera “Reket” tani duket se konfirmon rezervat.

Sipas Saso Ordanoski, një publicist maqedonas, thotë kjo mund të ketë qenë pikërisht arsyeja e shtyrjes së datës.

“Ne ende dimë shumë pak detaje,” i thotë ai SPIEGEL. “Deri më tani, e gjithë afera më duket  si një intrigë tipike dhe një operacion kompromentimi, me të cilin do të minoheshin proceset tashmë të vështira të reformës në vend dhe kështu do të diskreditoheshin deri në fund.”

 

Përktheu dhe përshtati: KDP

Të fundit