E enjte, 22 Shkurt, 2024

Rasti i Shqipërisë ngre pyetjet se kush e drejton politikën e jashtme të SHBA

Ka disa pyetje për t’u përgjigjur këtu. Pse Departamenti i Shtetit i SHBA duket se përfshihet në politikën e brendshme shqiptare? Dhe pse Shtëpia e Bardhë e ka lejuar departamentin të japë mbështetjen e saj për një qeveri socialiste që akuzohet për përfshirje në veprimtari kriminale dhe që e ka treguar vetë zoti Trump këtë mosrespektim?

 

Shkruan: L. Todd Wood / Washington Times

 

Kemi shkruar shpesh për “Never Trumpers” (Asnjëherë Tramp-ista) në Departamentin e Shtetit që punon kundër axhendës së presidentit në Ballkan, dhe posaçërisht në Shqipëri.

Udhëheqësi i ngarkuar me punë Leyla Moses-Ones u kap të shpërndante mesazhe anti-Trump nga ish drejtori i FBI James B. Comey. Tweet-et u fshinë vetëm pasi u publikuan. Emërimi i ish Ndihmësit të Zëvendëssekretarit Kathleen Ann Kavalec për ambasador në Shqipëri u tërhoq në fillim të këtij viti pasi u mësua se bisedoi me Steele, autorin e dosjes skandaloze të Presidentit Trump.

Por ende rezistenca ndaj politikave të z. Trump vazhdon.

Në një incident të raportuar gjerësisht, qeveria socialiste e kryeministrit Edi Rama u kap në një audiopërgjim duke blerë vota me figura të krimit të organizuar në Shqipëri përpara zgjedhjeve kombëtare të vitit 2017. Partia Demokratike konservatore ka udhëhequr protesta të mëdha në kryeqytetin shqiptar për disa javë duke bërë thirrje që qeveria Rama të japë dorëheqjen.

Presidenti shqiptar Ilir Meta, i vetmi autoritet kushtetues i cili mund të thërrasë zgjedhjet, kishte dekretuar që zgjedhjet bashkiake të planifikuara për të dielën duhet të zhvendosen në nëntor për t’u marrë së pari me krizën qeveritare, por qeveria e Ramës e ka injoruar dekretin.

Shkruani Departamentin Amerikan të Shtetit.

Matthew Palmer, i cili kryeson Byronë e Departamentit të Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, ka deklaruar publikisht se zgjedhjet duhet të mbahen, duke e anashkaluar efektivisht presidentin shqiptar dhe kushtetutën shqiptare.

Ish ambasadori i SHBA në Shqipëri, Donald Lu, gjithashtu shprehu mbështetje për qeverinë, madje duke shkuar aq larg sa të anullonte vizat në Shtetet e Bashkuara për zyrtarët e opozitës.

Pastaj fakti se kryeministri shqiptar Rama ka qenë me zë anti-Trump dhe është një besimtar i afërt i miliarderit liberal amerikan Xhorxh Soros, madje duke marrë pjesë në martesën e tij të fundit.

“Unë do të shpresoja shumë që [z. Trump] do të kuptonte se ajo për të cilën ai po flet nuk është aspak një mënyrë për ta bërë Amerikën përsëri të madhe, por po e turpëron Amerikën në sytë e botës dhe në sytë e të gjithëve që e shohin Amerikën si qytetin e ndritshëm në kodër “, tha Rama gjatë një fjalimi në Këshillin e Atlantikut në Uashington në 2016, siç raportohet nga ForeignPolicy.com.

Ka disa pyetje për t’u përgjigjur këtu. Pse Departamenti i Shtetit i SHBA duket se përfshihet në politikën e brendshme shqiptare? Dhe pse Shtëpia e Bardhë e ka lejuar departamentin të japë mbështetjen e saj për një qeveri socialiste që akuzohet për përfshirje në veprimtari kriminale dhe që e ka treguar vetë zoti Trump këtë mosrespektim?

Kush po drejton politikën e jashtme amerikane? Mike Pompeo mund të jetë sekretari, por shumë pengesa në Departamentin e Shtetit duket se nuk e kanë vënë re se populli amerikan zgjodhi një udhëheqës të ri me një axhendë të re në nëntor të vitit 2016. Që mesazhet e përziera po shpërndahen në një rajon aq të paqëndrueshëm sa vetëm Ballkani i bën gjërat edhe më keq.

Departamenti i Shtetit nuk ka thirrur madje as marrëveshjen e dyshuar të qeverisë së Rama me figura të krimit të organizuar. Ka pasur një heshtje të çuditshme për polemikat dhe pyetja është pse. A mund të jetë departamenti i qetë me simpati ndaj agjendës liberale të kufirit të hapur të zotit Soros, legalizimit të drogës dhe qeverisjes globale?

Fjalët e zotit Rama ia vlen të studiohen për këtë përgjigje.

Siç tha dikur, sipas ForeignPolicy.com: “Europa ka Donald Trumps e saj këtu dhe atje që erdhi përpara Donald Trump, i cili praktikisht e turpëron Europën me pikëpamjet e tyre mbi emigrantët, me pikëpamjet e tyre mbi muslimanët, me pikëpamjet e tyre mbi Bashkimi]. Ju keni [Shtetin Islamik] dhe keni këtë lloj, ju e dini, ekstremistët e gjakut të ftohtë në anën tjetër të monedhës. Është e pabesueshme. ”

 

Përktheu dhe përshtati: KDP

Të fundit