петок, март 24, 2023

ГРАНИЦИТЕ НА НАШИТЕ УМОВИ

Доколку сакаме да и се придружиме на заедницата на демократски држави кои не војуваат...

11 НАЈВАЖНИ СЛУЧУВАЊА КОИ СВЕТОТ ГИ ОЧЕКУВА ВО 2023 ГОДИНА

Пишува: Марјан Забрчанец 01. Индија ќе ја претрка Кина и ќе стане држава со најмногу...

ШТО СЕ КРИЕ ЗАД ПОСЛЕДНИТЕ ТЕНЗИИ НА СЕВЕРОТ ОД КОСОВО

Со барикади, со повлекување на Србите од полицијата и другите јавни служби во...

ANALIZA

ВЛАДА БЕЗ АЛБАНСКА ПАРТИЈА

Политичари, за кои толеранција и несовршенство не се доволно добри и кои веруваат во својата национална мисија остварена низа перфектно кохерентен политички систем. Се...

ИСТОРИСКО РЕМЕК-ДЕЛО 

Иднината носи неизвесност. Внесување на бугарското малцинство во уставот бездруго ќе значи институционализирање на уште една поделба долж етничките линии и најмалку, усложување на...

СВЕТОТ И НИЕ, КОЈ КАДЕ ТЕРА

Со доза на горчина и гнев ги подголтнувам зборовите на Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг, дека светот денес се наоѓа во најтешкиот период по...

БЕРБОК: ГО ИМАТЕ МОЈОТ ЗБОР, ЕУ НЕМА ДА ВЕ ОСТАВИ НА ЦЕДИЛО

„Го имате мојот збор, ЕУ нема да ве остави на цедило“, порача денеска  шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок при посетата на Скопје, испраќајки силни пораки за...

КРИВИЧНА ЗА ТЕРОРИЗАМ ПРОТИВ МАЛОЛЕТНИК ПОРАДИ ЛАЖНИ ЗАКАНИ ДО УЧИЛИШТА

Македонската полиција денеска до Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против 15-годишник од Скопје, за сторено кривично...

НЕДЕЛНИК

ИНТЕРВЈУ