сабота, февруари 24, 2024

CATEGORY

НЕДЕЛНИК

ИНКЛУЗИВЕН РАЗВОЈ ЗА РЕФОРМИ НА ОБРАЗОВНИТЕ ПОЛИТИКИ

Форум за разумни политики (ФРП), заедно со Институтот за општествени и хуманистички науки-Скопје (ИОХН-С) и Балканскиот институт за регионална соработка (БИРС) започнаа со имплементација...

СЕ ОДРЖУВА ШКОЛА ЗА ЕВРОПСКИ ПОЛИТИКИ, ДИСКУСИЈА ЗА ЕВРОИНТЕГРАТИВНИТЕ ПРОЦЕСИ НИЗ ПРИЗМАТА НА НОВАТА МЕТОДОЛОГИЈА

Овогодинешнoто издание на школата тематски и е посветена на пренос на знаења за евроинтегративните процеси низ призмата на новата модифицирана методологија. Обучувачите и експертите...

,,ГЛАСНА ТИШИНА”- ПРВА САМОСТОЈНА ИЗЛОЖБА НА МАРТИНА СПАСОВСКА

На 5ти декември, во 20 часот, во Младински Културен Центар - Скопје ќе биде отворена изложбата ,,Гласна тишина” (Loud Silence) на Мартина Спасовска. ,,Мартина Спасовска...

АНКЕТА НА ЕВРОТИНК: ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ, НАЈДОБРАТА АЛТЕРНАТИВА ЗА ДРЖАВАТА

Повеќето граѓани сметаат дека влезот во Европската Унија е добра работа и дека ЕУ е најдобрата алтарнатива за државата, но повеќето сметаат дека односот...

МАРИЧИЌ: ВАЖНО Е ДА СЕ ПРОДОЛЖИ СО ОТВОРЕН И ИСКРЕН ДИЈАЛОГОТ, НЕМА ВЕЌЕ ПРИЧИНА ЗА НЕУСПЕХ НА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска гостуваше во „Аудиториум“ на Институтот БИРЦ, каде изјави дека понудата од страна на...

ГРУБИ СО АПЕЛ ЗА ПОМИРУВАЊЕ: ДА СЕ ОБЕДИНИМЕ ОКОЛУ ЕВРОПСКАТА ИДНИНА

Првиот вицепремиер, Артан Груби на свеченото одбележување на Денот на победата против фашизмот и Денот на Европа го истакна големото значење кое храброто донесување на одлуки...

ЕКОНОМСКИОТ (ИНВЕСТИЦИСКИ) НАЦИОНАЛИЗАМ

Познатиот писател и есеист Данило Киш (1935-1989) напишал дека национализмот е идеологија на баналноста, односно нешто познато што всушност се појавува меѓу нас и...

Можност повеќе за сите оние кои во иднина сакаат да студираат на најелитните универзитети во светот

ПСУ "Јахја Кемал" објавува конкурс за доделување на стипендии за средно образование. Можат да се пријават ученици од деветтите одделенија на веб страната   https://www.ykc.edu.mk/scholarship ,...

ПОЧНУВА ПРОЕКТОТ „МЕДИУМИТЕ ЗА ЕУ“, ГИР: МЕДИУМИТЕ НИ ТРЕБААТ КАКО ПАРТНЕРИ НА ПАТОТ КОН ЕУ

Евротинк – Центарот за европски стратегии, заедно со партнерите Европска асоцијација за локална демократија – АЛДА и Балкански институт за регионална соработка – БИРС,...

МЛАДИТЕ НАУЧНИЦИ И ИНЖЕНЕРИ ИМПРЕСИОНИРААТ НА ASEF 2023

Од ПСУ “Јахја Кемал“ Скопје, Тетово и Струга беа меѓу учесниците на ASEF 2023. Учениците ги прикажаа своите иновативни проекти и ги воодушевија судиите...

Latest news