петок, февруари 23, 2024

CATEGORY

НАСЛОВНА

ИНКЛУЗИВЕН РАЗВОЈ ЗА РЕФОРМИ НА ОБРАЗОВНИТЕ ПОЛИТИКИ

Форум за разумни политики (ФРП), заедно со Институтот за општествени и хуманистички науки-Скопје (ИОХН-С) и Балканскиот институт за регионална соработка (БИРС) започнаа со имплементација...

АНКЕТА НА ЕВРОТИНК: ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ, НАЈДОБРАТА АЛТЕРНАТИВА ЗА ДРЖАВАТА

Повеќето граѓани сметаат дека влезот во Европската Унија е добра работа и дека ЕУ е најдобрата алтарнатива за државата, но повеќето сметаат дека односот...

БУЈАР ОСМАНИ: “ЕУ Е ВОЗДУХОТ ШТО ТРЕБА ДА ГО ДИШЕМЕ“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ) зборува за ветото на Бугарија против почеток на пристапните...

ЕВРОПА – ДА, ЕВРОПА – СЕГА!

Пишува: Фатмир Бесими  Ми претставува големо задоволство што во оваа колумна имам можност на јавноста да ѝ ја најавам третата годишна конференција на Скопскиот економски...

ЗАГРИЖУВАЧКИОТ ТРЕНД НА НАМАЛЕН КРЕДИБИЛИТЕТ КАЈ ГРАЃАНСКОТО ОПШТЕСТВО ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Пишува: Катерина Колозова Последиците од укинувањето на бугарското вето на преговорите на Северна Македонија што се одржаа летото 2022 година, под француското претседателство со Европската...

ИНТЕГРАЦИЈА КОЈА ДЕЗИНТЕГРИРА!

„Одлучното обединување“ на албанскиот блок против македонската опозиција дека нема да владее заедно со партија, која во овие геостратешки моменти ги блокира интеграциските процеси,...

Блокадата на ВМРО-ДПМНЕ и меѓуетничките односи

Пишува: Денко Малески Комплексниот етнички состав на нашата држава налага внимателност при формулирањето не само на домашната туку и на меѓународната политика. Деновиве, како Македонци...

ЗА МИТОТ ЗА „АНТИ-МАКЕДОНСКИОТ ЗАГОВОР“

Пишува: МИРЈАНА МАЛЕСКА Пред околу две децении, Коле Чашуле ме покани да направам осврт на неговите книги на политички есеи, “Болно племе” (2000) и “А...

​СТОЈАЛИШТЕ ПО ПОВОД ИЗВЕШТАЈОТ ДО СКРИНИНГ ПРОЦЕСОТ ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, СО ОСВРТ НА ДЕМОКРАТСКИ ИНСТИТУЦИИ И ИНТЕРСЕКТОРСКИОТ ПРИОД

Од Институт за општествени и хуманистички науки, Скопје Интерсекторскиот приод е сѐ уште практично отсутен во планирањето на политиките, тоа станува очигледно од самопрезентацијата на...

Примитивниот национализам и надворешната политика

Пишува: Денко Малески                      И колку да ни се чини чудно нам тука во Македонија, земја...

Latest news