сабота, февруари 24, 2024

CATEGORY

ИНТЕРВЈУ

БУЈАР ОСМАНИ: “ЕУ Е ВОЗДУХОТ ШТО ТРЕБА ДА ГО ДИШЕМЕ“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ) зборува за ветото на Бугарија против почеток на пристапните...

ШТО СЕ КРИЕ ЗАД ПОСЛЕДНИТЕ ТЕНЗИИ НА СЕВЕРОТ ОД КОСОВО

Со барикади, со повлекување на Србите од полицијата и другите јавни служби во северниот дел на Косово, српскиот претседател А.Вучиќ има намера да...

ИНТЕРВЈУ, ХРИСТИЈАН МИЦКОВСКИ: АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ ЗГРЕШИ ШТО ГИ ЗАМРЗНА ОДНОСИТЕ СО НАЈГОЛЕМАТА ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА ВО ДРЖАВАТА

Првиот човек на македонската опозиција, Христијан Мицковски, вели дека власта го нема легитимитетот да владее со државата па затоа, според него, се неопходни предвремени...

БЕЈЏАН ИЛЈАЗ ЗА КДП: ПРОЦЕНТИТЕ ОД ПОПИСОТ СЕ НЕРЕАЛНИ, НИТУ ГИ ПРИФАЌАМЕ НИТУ ГИ ПРИЗНАВАМЕ

Пописот предизвика реакции кај етничките Турци во Северна Македонија. Лидерот на партијата ТДП (Демократска партија на Турците), Бејџан Илјаз, во интервју за КДП вели...

РЕМЗИ МЕХМЕДИ ЗА КДП: НЕМА ПОДЕЛБИ ВО АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

Ремзи Мехмеди, потпретседател на партијата Алијанса за Албанците (АзА), рече дека Конгресот на 27 март е втор на оваа партија. Мехмеди во ексклузивното интервју...

ИНТЕРВЈУ, АКАДЕМИК АБДУЛМЕНАФ БЕЏЕТИ: РУСКАТА ИНВАЗИЈА ВРЗ УКРАИНА – ВРТОГЛАВА БРЗИНА ВО ЕКОНОМСКИТЕ ПОРЕМТЕУВАЊА!

Академикот и Ректор на УЈИЕ, Абдилменаф Беџети, предлага мерки на Владата за надминување на економската криза предизвикана од руско-украинската војна. За разлика од кризата...

АКАДЕМИК А.БЕЏЕТИ: ВОЈНАТА ВО УКРАИНА – ЗАКАНА ЗА ПРОМЕНА НА СВЕТСКИОТ ПОРЕДОК

Руската воена интервенција во Украина во четвртокот наутро го вклучи алармот во сите западни канцеларии. Какви економски последици може да има оваа војна? Дали...

ИНТЕРВЈУ, БУЈАР ОСМАНИ: ТОПКАТА Е ТУКА, НЕ ВО ПАРИЗ – БЛИСКУ СМЕ ДО РЕШЕНИЕ НА СПОРОТ СО БУГАРИЈА

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи, вели дека не е импресиониран од етничките предрасуди со кои се соочува како шеф на...

НУРЕДИНИ ЗА КДП: ЖИВОТНАТА СРЕДИНА НЕ ПОЗНАВА ПОЛИТИКА, КАКО ШТО НЕ ПОЗНАВА ГРАНИЦИ

Во ексклузивно интервју за BIRC/KDP, министерот за Животна средина и просторно планирање, Насер Нуреди зборува за многу прашања поврзани со заштитата на животната средина,...

ЦАРОВСКА ЗА КДП: РЕФОРМИТЕ ВО ОБРАЗОВАНИЕТО НЕМААТ ВРСКА СО ПОЛИТИЧКИТЕ ИЛИ ИДЕНТИТЕТСКИТЕ ПРАШАЊА, ДЕЦАТА НИ СЕ НАЈВАЖНИ

Планот за реформа на националниот образовен систем се покажува како добар сега за сега и во таа насока го одржуваме интензитетот за негово целосно...

Latest news