вторник, јули 16, 2024

САМООПРЕДЕЛУВАЊЕ ВО СКОПЈЕ И ТИРАНА: КОМУ (НЕ) ГИ  МАТИ СМЕТКИТЕ?

За разлика од кампањата за претседателските избори, Курти беше претпазлив во оваа кампања. Барем досега.

Пишува: Џелал Незири

На крајот на говорот по повод 15-тиот роденден на Движењето Самоопределување, нејзиниот лидер Албин Курти официјално ги откри своите амбиции неговиот политички проект да биде сеалбански. На јавната демонстрација одржана на 12 јуни, која наликуваше на протест, Курти предупреди за формирање субјекти со истото лого во Северна Македонија и Албанија.
Додека во Тирана се очекува лидер да биде Боикен Абази, кој исто така се обрати пред публиката, ВВ во Скопје се предупредува да го предводи Блерим Река, поранешен амбасадор на Република Македонија и поранешен вицепремиер на Косово.

ОДНОСОТ КУРТИ-СЕЛА

Минатата година Река излезе како независен претседателски кандидат за државата на РСМ, кој подоцна беше поддржан од Алијансата за Албанците (АСХ) на Зијадин Села и БЕСА од Билал Касами. Курти исто така учествуваше во неговата кампања заедно со други високи функционери на ВВ. Оваа коалиција беше претставена како увертира за обединување на албанската опозиција, коалиција што би била избалансирана од Река. Изборниот резултат не се чинеше како што се очекуваше – Река, иако единствениот албански кандидат, доби само 80.000 од 250.000 гласови што обично ги добија албанските партии..

По претседателските избори, Река се пресели во Косово, каде за време на кампањата беше десен човек на Курти, а по изборите – вицепремиер за евроинтеграции. Албанската опозиција во РСМ не успеа да го одржи единството заради недостаток на високопрофилен политичар, со обединувачки вештини, како што може да се опише и Река. Денес, во пресрет на предвремените избори на 15 јули во РМВ, опозициската АА и БЕСА формираа коалиции одделно со две владејачки партии – првата со Алтернатива на Африм Гаши и втората со СДСМ на Зоран Заев.

Најавата на Курти дека ќе биде проширена на РМВ доаѓа во време кога се формирани коалиции, а списоците со кандидати за пратеници ги верификуваше Државната изборна комисија (ДИК). Значи нема време да се кандидира на овие избори. Она што тој сега може да го направи е дезориентиран албанскиот гласач на опозицијата. Тоа е затоа што испраќа сигнал дека опозицијата предводена од Села не успеала да си ја заврши својата работа како што треба.
Во меѓувреме, Села отворено ги поддржуваше изборите во октомври минатата година во Косово, каде што остро го поддржа Курти. На функцијата ФБ, тој отворено го поддржа Курти како кандидат за премиер.
„Албанците во Косово на изборите на 6 октомври се пред можноста да донесат промени, да го направат Косово послободно, по демократско, поправедно, понормално. Јас немам дилема дека Албин Курти и Ветевендосје можат да го понудат Косово (и не само) многу повеќе од тоа што го напишав погоре, но ова не е веќе во рацете на Албин. На вас е да го поддржите на 6 октомври “, напиша Села.

За разлика од кампањата за претседателските избори, Курти беше претпазлив во оваа кампања. Барем досега.

ЗАДГРАНИЧНИ ПАРТИИ

Всушност, од појавувањето на Самоопределување во јавноста, а потоа и на политичката сцена на Косово, овој предмет отсекогаш се стремил да има поддржувачи и милитанти дури и надвор од државната граница каде што е регистриран. Курти честопати се видел дека одржувал состаноци и протести во албанските региони во северна Македонија или ги поддржува политичките движења во Албанија.
Тој ги поддржа, па дури и учествуваше во протестите на етничките Албанци организирани во Северна Македонија пред 2016 година, по што се родија две нови партии – БЕСА и АСХ.
Не само што Курти има активности надвор од границите на Косово. Ваквите соработки се познати уште порано, како на пример во изборите во 2008 година, кога ПДК на Хашим Тачи отворено ја поддржуваше ДПА на Мендух Тачи, додека ААК на Рамуш Харадинај му даде сеопфатна поддршка на ДУИ. на Али Ахмети. По 2011 година овие сојузи се сменија – Ахмети се приближи со Тачи од Косово, а Тачи од Северна Македонија со Харадинај.

Но, она што ВВ се стреми да го постигне е инсталацијата на движење со иста платформа и идеологија како онаа на VV во Северна Македонија, што би се водело на следните парламентарни избори.

ДАЛИ ВАКВАТА ПРАКСА Е ПОЗНАТА ВО СВЕТОТ? 

Постојат многу прашања што произлегуваат од овие прекугранични политички движења. Но, случаите на транснационални партии се добро познати во светот, особено во Европа, но се засноваат на идеолошка блискост, а не на етничка припадност.

Транснационалните партии се политички субјекти кои имаат членови и учествуваат на парламентарни избори во повеќе од една држава. Партијата „Листа за Кипар“ освои две места на последните избори во Италија, додека таа беше основана со поддршка од грчката партија СИРИЗА на поранешниот премиер на Грција, Алексис Ципрас.
Четирите партии во Ирска – Зелената партија, Шин Фејн, Народот пред профит и Лабуристичката партија – исто така се кандидираат за парламентот на Северна Ирска, како дел од Велика Британија.

На ниво на избори за парламентот на Европската унија (ЕУ), има вкупно 11 европски политички партии организирани врз основа на вредностите што тие ги претставуваат и произлегуваат од идеолошкото профилирање на политичките групи во 28-те земји членки на Унијата. Високиот од одзив на последните парламентарни избори во ЕУ дополнително го охрабри формирањето на транснационални партии.
На глобално ниво, постои транснационална партија, Муслиманско братство или Муслиманско братство, која се обидува да ја доведе демократијата во живот во религиозен амбиент, што не е случај во западните демократии.

Të fundit