понеделник, јули 22, 2024

АЛАРМОТ НА ПОМПЕО ЗА РИЗИКОТ ОД РУСИЈА И КИНА

Ако Пауел беше загрижен за насилството на Балкан, Помпео денес го вклучи алармот за опасност од штетни влијанија од Истокот, чија цел е да го спречи поврзувањето на балканските земји со Западот.

Автор: Џелал Незири

Во април 2001 година, еден висок официјален претставник на Соединетите Држави (САД) за прв пат слета во Северна Македонија. Се работеше за Колин Пауел, човек на кој најмногу му веруваше поранешниот претседател Џорџ  Буш младиот. Тој дојде во клучно време за земјата и регионот – среде меѓуетнички конфликт што се закануваше дека ќе се прошири и на другите жаришта на Балканот. „Насилството нема да функсионира“, беше пораката на Пауел по средбите во затворени врати со државните и политичките лидери во Скопје, Приштина и Сараево.

По 18 години, во оваа мала балканска земја со 2 милиони жители, повторно слета друг државен секретар. Тоа е Мајк Помпео кој во петокот реализира важна посета на турбулентниот регион, каде се судрија интересите на некои регионални и глобални политички чинители. За разлика од Пауел, кој дискутираше за присуството на американските мировници во земјата во кои има конфликт, Помпео дојде во пресрет на целосното членство на Македонија во НАТО и нејзиното воено присуство на Далечниот Исток. Една голема позитивна промена: за помалку од две децении од потрошувачот на безбедност, земјата стана нејзин гарант. Покрај тоа, се проценува дека овој напредок ќе ја доведе С. Македонија до уште поголем напредок откако официјално стана 30-та членка на Северноатлантската алијанса. „Убеден сум дека американскиот Сенат ќе го ратификува протоколот за членство оваа есен за да можеме официјално да се приклучиме на тимот на НАТО“, рече секретарот Помпео. Помпео се состана со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев на разговори околу проширувањето и зајакнувањето на економските и безбедносните врски меѓусебно со Западот.

„Злобното руско и кинеско влијание е опасност за земјата“, беше неговата порака по средбата со шефот на државата во Скопје. „Силните демократии исто така мора да одговорат на загриженоста на јавноста и да преземат силни мерки за да се спротивстават и да се заштитат од малигни влијанија. Срцата и умовите на граѓаните на Северна Македонија мора да ја водат вашата земја напред, а не штетните активности на Русија на социјалните медиуми “.

Ако Пауел беше загрижен за насилството на Балканот, Помпео денес го вклучи алармот за опасност од штетните влијанија од Исток, чија цел е да го спречи поврзувањето на балканските земји со Западот. Русија го зголеми своето присуство во С. Македонија од последната политичка криза во 2015 година, предупредувајќи ја земјата дека членството во НАТО ќе го претвори ова мало парче територија во легитимна цел за Русија. Поранешниот руски амбасадор Олег Шчебак ова го рече отворено минатата година. Иако руското економско присуство во Македонија е мало во споредба со западните земји, сепак има големо влијание со искористување на религиозни и културни врски со македонската етничка припадност. Во овој контекст, „руските ботови на социјалните медиуми“ играат главна пропагандна улога, за која спомена Помпео, кои влијаат на новата медиумска јавност со антизападни идеологии. Длабокото навлегување на Русија во државните институции, разни организации и во сферата на културата се чини дека го зголемува американскиот фокус во С. Македонија и регионот, простори кои се карактеризираат со голема ранливост кога станува збор за безбедноста.

Во меѓувреме, Кина не ги загрозува западните интереси во политичката сфера, туку во економската. Поради својата ефтина работна сила, добрата позиција за увид и посилното присуство на големиот европски пазар и лесното обезбедување на услуги преку корупција на државните службеници, Кина одеднаш го зголемува своето економско присуство на Балканот. Инвестиции од околу 5 милијарди американски долари се концентрирани во Албанија, Србија, Македонија и В. и Босна и Херцеговина. Загриженоста на Западот е дека кинеските инвестиции преку заеми само го зголемуваат јавниот долг на балканските држави, кои потоа може да станат политички зависни од Кина. Уште повеќе, кога кинеските инвестиции започнаа да навлегуваат во технолошкото подрачје, преку изградба на 5g мрежи, како што е случајот во Србија.

Дека САД го зголемува своето присуство на Балканот, укажува не само посетата на секретарот Помпео. По решавањето на прашањето за името меѓу Северна Македонија и Грција, договорот меѓу Косово и Србија е следната мисија за стабилизирање на Балканот. По назначувањето на Метју Палмер за специјален пратеник на Балканот, претседателот Доналд Трамп го номинираше американскиот амбасадор во Германија Ричард А. Гренел да ги претставува разговорите Приштина и Белград, што се очекува да се засилат по предвремените парламентарни избори во Косово на 6-ти октомври. Гренел е амбасадор на Соединетите Држави во Германија од мај минатата година. Тој е експерт за надворешна политика, основач на „Капитол Медиа Партнери“ во 2010 година, кој обезбедува консултантски услуги за надворешни работи. Амбасадорот Гренел бил портпарол на амбасадата на Соединетите Држави во Обединетите Нации за седум години, 2001-2008 година, одржувајќи ја оваа функција подолго од кој било друг амбасадор, служејќи четворица различни амбасадори. Тој го држи рангот Магистер по Јавна Администрација од Универзитетот Харвард. / ПСК

Të fundit