недела, декември 10, 2023

МОЖЕ ЛИ ГРУЕВСКИ ДА СЕ ВРАТИ СО „БЕЛ КОЊ“ ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА?

Автор: Џелал Незири

Човекот што ја отвори вратата за интеграција на земјата во Европската унија (ЕУ) и НАТО и им донесе надеж за подобра перспектива на сите граѓани на Северна Македонија, полека го губи сјајот. Премиерот Зоран Заев се чини дека ги доживува најлошите моменти од својата политичка кариера. Владата што тој ја води, од 2017 се соочува со случаи на непотизам, злоупотреба на службената должност, корупција и организиран криминал.

Разочарани од корумпираната инерција на младите функционери на СДСМ, партијата што организираше масовни протести против корупцијата на владата на поранешниот премиер Никола Груевски, граѓаните ја изгубија довербата дека оваа влада ќе биде различна од претходната

Обидот на Заев да ги сврти своите надежи пред јавноста преку инвестициски залог од 5 милијарди евра во наредниот период, се чини дека не успеале. Со таа изјава, тој почна да личи на Груевски во 2015 година, кога започна да ветува за „бум“ инвеститори токму кога беа објавени првите прислушкувања на корупцијата на неговата влада.

Заев сега е во исти чевли. Италијанскиот весник „Ла Верита“ објави шокантен материјал кој покажува висока корупција и организиран криминал. Овој случај, познат како „Рекет“, се чини дека многу го ослаби СДСМ и премиерот Заев. Специјалното јавно обвинителство (ПСП) и обвинителката Катица Јанева беа првите што ги погодија Груевски и неговите олигарси од основањето во 2015 година. Груевски успеа да избега во моментот кога Јанева ги забрза истрагите, додека остатокот од мрежата што ја контролираше и изнудуваше економијата на државата продолжи да застанува на патот на правдата. Наместо олигарсите, Јанева во среда е во затворот Шутка во Скопје.

Овој голем пресврт во турбулентните процеси во Северна Македонија, кои се обидуваат да воспостават владеење на правото и неселективното право, отвори дилема во јавноста за тоа кои се членовите на корумпираната и организираната криминална мрежа: дали се олигарсите на Груевски или Јанева и нејзините поддржувачи на политиката, вклучувајќи го и премиерот Заев.

Во оваа прилика се чини дека има знак на еднаквост меѓу Заев и Груевски, што може да произведе два конкретни ефекти на политичката сцена на Северна Македонија: Прво, да се промовира формирање на трета алтернатива што ќе го канализира незадоволството на етничките македонски гласачи од двете традиционални партии; и второ, да се изготви договор за амнестија за корумпираните акти на обете страни, што би го вратило Груевски на политичката сцена, иако не на функцијата премиер.

Парламентарните избори следната година ќе бидат главно непознати. Огромните пресврти што ќе ги донесе политичкиот реваншизам може да предизвика нови политички кризи.

Уште повеќе, кога следниот мандатар ќе нема обврска да го почитува принципот „победник до победник“, што подразбира етничката македонска победничка партија да формира коалиција со победничката партија на етничките Албанци

Овој принцип го инсталираше ДУИ во 2008 година, но истиот беше укинат во 2016 година.

Të fundit