E shtunë, 23 Shtator, 2023

CATEGORY

R!POST

Udhëkryqi britanik

Britania e Madhe ka humbur Europën dhe nuk gjetur akoma një perandor Brexit është një fenomen anglez, jo britanik. Kapet pas nostalgjisë për fuqinë e...

Prokuroria kërkon paraburgim prej 30 ditësh për Katica Janevën

Policia maqedonase ndaloi të mërkurën Prokuroren e posaçme në largim, Katica Janeva, e cila mund të jetë përfshirë në skandalin e korrupsionit të njohur...

Gjuha shqipe zgjon interesimin e studiuesve nga e gjithë bota

Kristina Kushlova nga Bullgaria është për herë të parë në Prishtinë. Ajo po ndjek ligjëratat në Seminarin Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare....

Raportet me Kosovën, në fokus të takimeve të Vuçiqit në SHBA

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha se ka pasur një bisedë të gjatë, serioze dhe të përgjegjshme me zëvëndës-ndihmës sekretarin amerikan të Shtetit, Matthew...

Kur bota na befason dhe gjërat shkojnë për së mbari

Jo gjithçka po shkon shtrembër. Kishte të drejtë një politikan i moshuar kur tha: “Bota nuk shkon as djathtas dhe as majtas, vjen rrotull” Sergio...

Paradoksi i populizmit

Autor: Simon Johnson Mposhtja e populizmit, kërkon ballafaqimin me një realitet themelor:politikat e keqija ekonomike, nuk sjellin domosdoshmërisht humbjen e pushtetit nga një qeveri. Në...

A po shpërfillet thirrja e Kuint-it?

Autoritetet në Kosovë dhe në Serbi nuk kanë lëvizur nga pozicionet e tyre, të cilat kanë shkaktuar ngecjen e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve...

Europa ime: Për sa unitet dhe sa diversitet ka nevojë Europa?

BE-së i duhet uniteti, aty ku është e detyruar të kufizojë lirinë e shteteve anëtare, si monedha e përbashkët euro, por duhet të tregojë...

ME MIQTË EDHE KUR GABOJNË, KUNDËR ARMIQVE EDHE KUR KANË TË DREJTË

Autor: Denko Maleski Një rregull i lashtë në politikë i cili e minon shtetin ligjor thotë: Me miqtë edhe kur gabojnë, kundër armiqve edhe kur...

Heroina e revolucionit nën dyshim

U konsiderua simbol në luftën kundër korrupsionit, tani hetuesja Katica Janeva vetë duket se është e përfshirë në një çështje të madhe shantazhi. Pse...

Latest news