E shtunë, 23 Shtator, 2023

CATEGORY

Analiza

Po lind Republika anti-perëndimore e Shqipërisë

Shkruan: Mero Baze   Shqipëria duhet t’i japë shpejt zgjidhje krizës presidenciale, jo aq për ndonjë rëndësi të Ilir Metës brenda vendit, se sa për imazhin...

SFIDAT E PAS 30 QERSHORIT

“Rezultati” i këtyre zgjedhjeve tash mund të lexohet si një poezi, ku çdo kush “vargun” e lexon ashtu si dëshiron vetë, e jo si...

Ballkani Perëndimor – i padëshiruar apo pa vullnet?

Sa seriozisht e kanë shtetet e Ballkanit Perëndimor me hyrjen në BE? Integrimi në BE instrumentalizohet shpesh nga elitat lokale, për të forcuar pushtetin...

DILEMA NDAJ DIALOGUT MAQEDONASO – BULLGAR (2)

Dymbëdhjetë vjet më parë kam botuar një tekst të cilin e titullova “Dilema e unitetit kombëtar maqedonas”, i cili u mor dhe u citua...

Oferta e një “dritareje” për darkë

...dhe për desert lajmi i mirë Shkruan: Veton Surroi 1. Isha në darkë me një mik në Washington këtë javë dhe më tha se “dritarja e mundësisë”...

MES KLISHEVE DHE PARALAJMËRIMEVE

Shkruan: Bardhyl ZAIMI   Rruga drejt Bashkimit Europian po kalon përmes klisheve dhe një realiteti të zymtë që dita-ditës po krijon një zhgënjim te qytetarët. Entuziazmi...

Dilema e unitetit kombëtar maqedonas (1)

Shkruan: Denko Maleski   Me një lëvizje rastësore të dorës dhe libri hapet në faqen me hartën linguistike të Evropës, e publikuar në Atllasin për çështje...

LE TË JETË PASTËR

Shkruan: Denko Maleski   “Vreshtat e liqenit”, lagje pranë liqenit rrugës drejt Ohrit, ku është shtëpia e babait gjithmonë për mua ka qenë paradigmë për progresin...

BE LË ENDE NË TENSION SHQIPËRINË DHE MAQEDONINË E VERIUT

Ministrat e Jashtëm të BE nuk kanë përmendur datë konkrete për dy vendet aspirante për në BE, Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Por në...

LISTAT E HAPURA, NJË FUND PËR TRIBALIZMIN POLITIK

Shkruan: Bardhyl ZAIMI   Tranzicioni i përjetshëm ka prodhuar dhe etabluar parti politike që në essence janë autoritare. Përkundër akronimeve demokratike, fuqia vendosëse politike i është...

Latest news