E martë, 16 Korrik, 2024

CATEGORY

Aktuale

NË KËRKIM TË ENERGJISË BËRTHAMORE, SERBIA GJEN VETEN NË UDHËKRYQ MES KINËS, RUSISË E PERËNDIMIT

Serbia po punon për t’i dhënë fund ndalimit shumëvjeçar të ndërtimit të centraleve bërthamore në territorin e vet, e shtyrë nga nevoja për shumëllojshmëri...

SHBA DO TË VENDOSË NË GJERMANI RAKETA ME RREZE TË GJATË VEPRIMI

Shtetet e Bashkuara do të fillojnë vendosjen e raketave me rreze më të gjatë veprimi në Gjermani në vitin 2026, njoftuan të dy vendet...

REL: NË PARLAMENTIN EVROPIAN NIS NISMA QË HUNGARISË T’I HIQET E DREJTA E VOTËS

Në Parlamentin Evropian është ngritur nisma  që nga organet kompetente të Bashkimit Evriopian të niset procedura e suspendimit të së drejtës së votës së...

SENATORËT AMERIKANË RIKONFIRMOJNË PËRKUSHTIMIN E SHBA-së NDAJ STABILITETIT NË BALLKAN

Bashkëkryetarët e Grupit Vëzhgues të NATO-s në Senat, demokratja Jean Shaheen dhe republikani Thom Tillis shprehën të martën përkushtimin dypartiak ndaj paqes dhe stabilitetit...

NGA SARAJEVA NË SREBRENICË – NIS MARATONA NË KUJTIM TË GJENOCIDIT

Një kolonë motoçiklistësh, pjesëmarrës në maratonën “Të mos harrohet dhe të mos përsëritet”, u nis të mërkurën nga Sarajeva për në Srebrenicë, ku, më...

SARAJEVA PËRCJELL ESHTRAT E 14 VIKTIMAVE TË GJENOCIDIT NË SREBRENICË

Një autokolonë me eshtrat e 14 viktimave të gjenocidit në Srebrenicë parakaloi të martën në Sarajevë, në prag të shënimit të përvjetorit të 29-të...

KRYEMINISTRI SLLOVAK KTHEHET NË PUNË PAS ATENTATIT

Kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico, tha se është rikthyer në punë të martën, gati dy muaj pasi u plagos nga një person i armatosur,...

ËSHTË NDËRPRERË KONKURSI PËR BOTIMIN E TEKSTEVE PËR ARSIMIN FILLOR NËNTËVJEÇAR

Është ndërprerë konkursi për botimin e teksteve shkollore për arsimin fillor nëntëvjeçar me numër 26-592/1 të datës 9 prill 2024 konform konkluzionit me numër...

O’BRIEN: VERIU I KOSOVËS NË MESIN E RREZIQEVE PËR SIGURINË NË BALLKAN

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, James O’Brien, i tha agjencisë serbe të lajmeve Tanjug se veriu i Kosovës dhe kërcënimet...

SHBA: DORËHIQET GAZETARJA QË INTERVISTOI BIDENIN ME PYETJE TË STAFIT TË TIJ

Një prezantuese e radios në Filadelfia, e cila intervistoi Presidentin amerikian Joe Biden më 3 korrik, ka dhënë dorëheqjen pasi parashtroi pyetje të marra...

Latest news