E premte, 19 Korrik, 2024

SAMITI I NATO-S: A DO TA VË MITSOTAKIS NË POZITË TË PALAKMUESHME MICKOSKIN?

A do të shohin njëri-tjetrin, do të flasin dhe çfarë mesazhesh do të shkëmbejnë? Këto janë pyetjet në opinionin grek dhe maqedonas në prag të Samitit të NATO-s që do të mbahet nga 9 deri më 11 korrik në Uashington, i cili do të shënojë jubileun e madh – 75 vjet nga formimi i Aleancës, raporton DW.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakisdenska po niset për në Uashington dhe mediat atje thonë se Greqia i përket “bërthamës së fortë” të anëtarëve që kontribuojnë të paktën 2% të PBB-së në kostot e mbrojtjes. Dhe Maqedonia e Veriut është ndër vendet anëtare të NATO-s që, duke filluar nga ky vit, përmbush kriterin e NATO-s për ndarjen e 2% të PBB-së për mbrojtje. Por në Athinë tërheq më shumë vëmendje fakti që përvjetori i NATO-s do të jetë një mundësi për praninë e parë në të njëjtin vend dhe në të njëjtën kohë të Mitsotakis dhe kryeministrit të ri maqedonas Hristijan Mickoski. Të dy liderët do të marrin pjesë në Samit dhe në darkën e shtruar nga presidenti amerikan Joe Biden për liderët e anëtarëve të Aleancës.

Në delegacionin qeveritar, përveç kryeministrit Mickoski, janë edhe ministrat e mbrojtjes, të punëve të jashtme dhe tregtisë dhe të punëve të brendshme. Sipas agjendës së mikpritësve, në të njëjtën tryezë do të jenë ministrat e punëve të jashtme të dy vendeve Timço Mutsunski dhe Giorgos Gerapetritis, të cilët do të marrin pjesë në eventet dhe një darkë të përbashkët të organizuar nga Sekretari i Shtetit Anthony Blinken, përkatësisht ministrat e mbrojtjes – në sekretarin e mbrojtjes Lloyd Austin.

Sipas mediave greke, pas “manovrave” të presidentit dhe kryeministrit të RMV-së për të anashkaluar emrin Republika e Maqedonisë së Veriut me qëllimin e përdorimit erga omnes (si brenda dhe jashtë vendit), është e pasigurt nëse Mitsotakis dhe Mickoski do shtrëngojnë duart.

Mitsotakis tashmë ka deklaruar se nëse Mickoski do të qëndrojë në të njëjtën retorikë (për përdorimin e emrit kushtetues) do të gjendet në një pozicion shumë të pakëndshëm brenda Samitit të NATO-s, sepse Greqia do ta ngrejë çështjen dhe Mitsotakis beson se do të ketë shumë aleatë në atë temë.

Kryedrejtori për Evropën dhe NATO-n në Pentagon, Olton Bjuland, shprehu shpresën pak ditë më parë se “mosmarrëveshjet dypalëshe do të mbeten jashtë Aleancës dhe se bashkëpunimi rajonal do të vazhdojë, veçanërisht kur rajoni dhe bota më gjerë janë në një situatë kaq të rrezikshme dhe momenti kritik tani”.

“Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqimisht Marrëveshjen e Prespës dhe shpresojnë se mosmarrëveshjet dypalëshe do të mbeten jashtë Aleancës së NATO-s,” tha Bjuland në një intervistë për Zërin e Amerikës në gjuhën maqedonase në prag të Samitit të NATO-s.

Derisa delegacioni qeveritar ndodhet në Uashington, BDI ka shprehur shqetësimin se RMV-ja për herë të parë është përfaqësuar nga një delegacion mono-etnik në Samitin e NATO-s.

“Delegacioni njëetnik nga Qeveria njëetnike është dëshmi e mëtejshme se vasalët e VLEN-it po shumëzohen me zero si pasojë e mungesës së legjitimitetit zgjedhor dhe etnik”, thuhet në komunikatën e partisë.

Aty thuhet se kur BDI ishte në qeveri, jo vetëm në samitin e NATO-s dhe në samitet e tjera ndërkombëtare, por edhe në institucionet më të larta të SHBA-së, vendi “përfaqësohej nga kryeministri shqiptar, zëvendëskryeministri i parë dhe shqiptar”.

Koalicioni “VLEN” është përgjigjur se kryetari i Kuvendit, Afrim Gashi, si bartës i detyrës më të lartë shtetërore në pushtetin legjislativ, ka agjendën e tij në Uashington, e cila organizohet nga dita e zgjedhjes së tij.

“BDI-ja opozitare në vend që të punojë në reformimin e saj, merret me shpërndarjen e lajmeve të rreme. Asgjë nuk varet më prej tyre, më së shumti se kur do të udhëtojë në SHBA dhe me kë do të takohet. Nëse do të kishin informacion në kohë nga partneri strategjik, nuk do të turpëroheshin kështu. Por kjo flet për besueshmërinë e tyre për të folur në emër dhe në emër të shqiptarëve. Na vjen keq që BDI zgjodhi metoda shumë të gabuara për të tentuar të krijojë pakënaqësi te shqiptarët”, thuhet në reagimin e “VLEN”.

 

Të fundit