E premte, 19 Korrik, 2024

DAKU PËR MEDIAN RUSE: KËRKOJ FALJE PËR OFENDIMET, NUK URREJ ASNJË POPULL

Pasi shau maqedonasit dhe serbët në Kampionatin Evropian në Gjermani, sulmuesi i kombëtares shqiptare Mirlind Daku ka kërkuar falje pasi është kthyer në Rusi, ku luan për ekipin e Rubinit

Duke u kthyer nga Gjermania, Daku ka dhënë një intervistë ekskluzive për Sport Express, ku ka kërkuar falje dhe ka thënë se nuk urren asnjë popull.

Më poshtë ju sjellim intervistën e plotë:

Mirlind, sa e vështirë ishte java pas asaj që ndodhi?

— Sigurisht, kjo javë doli të ishte shumë e vështirë. U përballa me një presion që nuk e kisha hasur kurrë më parë. U gjenda në qendër të një skandali, për të cilin më vjen shumë turp. Nuk doja të provokoja një situatë të tillë, për të mos përmendur faktin që bëri bujë të madhe në media. Gjithçka doli jashtë kontrollit. Pas diçkaje të tillë, gjithmonë filloj të stresohem, këto mendime dhe përvoja nuk më lënë.

Ky është momenti më i vështirë në karrierën tuaj, nëse flasim për komponentët psikologjikë dhe emocionalë?

– Po, ky është një nga momentet më të vështira në karrierën time.

Më thuaj, si lindi situata me megafonin në duar kur e këndove atë këngë?

– Ndoshta, jo të gjithë në Rusi i dinë plotësisht të gjitha nuancat e asaj që ndodhi, kështu që unë duhet të shpjegoj veten.

Pas ndeshjes së parë të turneut me Italinë, mbrojtësi ynë Elseid Hysaj mori kritika të shumta nga tifozët. Jo vetëm fansat, por edhe mediat i bënë presion.

Pas ndeshjes me Kroacinë, desha ta mbështes dhe shkova me të në tribunën që tifozët ta pranojnë, ta mbështesin dhe ta ndajnë këtë moment të gëzueshëm me të. Pastaj i dhanë një megafon, unë isha afër. Më vonë megafoni ishte në duart e mia dhe unë bërtita ato fjalë.

Në ndeshje të tilla, tifozët shpesh i lejojnë vetes të shajnë tifozët e vendeve të tjera. Kjo atmosferë ju shoqëron gjatë gjithë lojës dhe ju mbështjell. Kjo prek të gjithë në stadium. Ajo ndeshje pati një fund emocional: barazuam në minutat e fundit dhe unë debutova në turne. Prandaj, emocionet ishin të mëdha.

Por kjo nuk më justifikon aspak. Menjëherë pas të bërtiturave kuptova se çfarë kisha bërë: Kisha thënë gjëra të papërshtatshme. U trondita që u ekspozova ndaj emocioneve dhe i lejova vetes të qara të tilla.

Në media ka pasur informacione për thirrje kundër Serbisë, por nuk ka asnjë dëshmi video për këtë. Më thuaj si ishte në të vërtetë?

– Unë me të vërtetë nuk bërtita dhe nuk thashë asgjë për Serbinë. Por më e rëndësishmja, unë kurrë nuk duhet të kisha thënë fjalë të tilla kundër asnjë prej kombeve. Kjo është thjesht e papranueshme. Kjo është një gjë e tmerrshme për të bërë dhe nuk më bën të lumtur.

Pas incidentit, Federata Serbe e Futbollit nuk ka dërguar ankesa zyrtare në UEFA. Domethënë, nuk ka pasur asnjë ankesë ndaj meje konkretisht. Por e përsëris se kjo situatë nuk më bën të lumtur. Më vjen keq dhe kërkoj falje për të gjithë ata që u lënduan nga ky akt.

U fol shumë se si do të reagonin lojtarët serbë të Rubinit ndaj situatës. Si është marrëdhënia juaj?

– Ne kemi një skuadër ndërkombëtare në Rubin dhe të gjithë lojtarët e respektojnë njëri-tjetrin. Kemi një ekip të fortë, marrëdhënie shumë të mira dhe madje miqësore me Çumiq, Vujaçiq, JJçcq dhe të gjithë djemtë.

Por dua t’i kërkoj falje skuadrës, drejtuesve dhe stafit stërvitor. Gjithmonë e kam ndjerë mbështetjen e tyre gjatë gjithë sezonit. E di që është gabimi im. Vetëm me sjelljen time mund të vërtetoj se kjo mund t’i ndodhë kujtdo.

Klubi lëshoi ​​një deklaratë zyrtare, duke thënë se ndaj jush do të zbatohen sanksione disiplinore. Si keni reaguar ndaj kësaj?

— Gjëja kryesore që mësova për veten time është se një veprim i pamenduar mund të çojë në pasoja negative. Gjithçka për të cilën keni punuar shumë mund të shkatërrohet në një çast. E kuptoj negativitetin ndaj meje që ka shkaktuar situata.

Ajo që ndodhi u bë një mësim për mua. Ndonjëherë, nga emocionet, njerëzit mund t’i lejojnë vetes të thonë gjëra të panevojshme, të turbullojnë diçka marrëzi, megjithëse nuk i dëshirojnë dëm askujt. Kjo është pikërisht ajo që më ndodhi. Nuk kam asnjë keqdashje dhe urrejtje ndaj askujt, pa dallim kombësie. Prandaj jam shumë i shqetësuar.

Si reagoi skuadra shqiptare ndaj situatës?

– Ata panë përvojat e mia dhe unë jam mirënjohës për mbështetjen e tyre. Por ka pasur edhe zhgënjim, sepse e kuptuan se sanksionet do të vinin nga UEFA. Të gjithë e kuptojnë se kjo është një situatë e tmerrshme.

Kur do të ktheheni në fushën e Rubinit?

— Më dhanë një pushim të shkurtër pas kombëtares. Duhet të fokusohemi te puna. Do të përpiqem t’u dëshmoj të gjithëve se kjo nuk do të më ndodhë në të ardhmen.

 

Të fundit