E premte, 19 Korrik, 2024

TURISTËT NË GREQI ZHDUKEN DHE GJENDEN TË VDEKUR! ÇFARË PO NDODH?

Turistët thjesht zhduken në Greqi. Disa turistë janë raportuar të vdekur ose të zhdukur gjatë javës së kaluar. Zhvillimi vjen pasi vendi përballet me një valë vdekjeprurëse të të nxehtit. Çfarë po ndodh? A mund të jetë nxehtësia ekstreme arsyeja e zhdukjeve dhe vdekjeve?

Autoritetet po kërkojnë furishëm për dy gra franceze në ishullin Sikinos dhe një oficer policie amerikane në Amorgos.

CNN raportoi se gratë, të moshës 73 dhe 64 vjeç, u zhdukën gjatë një shëtitjeje.

Sipas Petros Vasilakis, kreu i shërbimit të shtypit të policisë së Egjeut Jugor, kërkimi është në vazhdim, por policia nuk e di se ku po ecnin apo destinacionin e tyre përfundimtar.

Vasilakis tha se një nga gratë dërgoi një SOS në shtëpinë ku ajo po qëndronte.

Ilias Gavanas, i cili është pronar i konakut ku qëndronte gruaja, ka thënë për “The Independent” se ka marrë një mesazh nga ajo ku thuhej “Rashë”.

“Ne i paralajmërojmë që të mos dalin jashtë në vapë, të na informojnë gjithmonë se ku janë, të mos enden vetëm”, tha Havanas. “Ishte 40 gradë”.

Sikinos është një ishull relativisht i izoluar në detin Egje. Ka më pak se 400 banorë. Vasilis Marakis, kryebashkiaku i Sikinos, tha për Guardian se kërkimi kishte qenë “i pamëshirshëm”.

“Ne kemi qenë jashtë gjatë gjithë mëngjesit duke kërkuar,” tha Marakis. “Vullnetarët mbërritën nga Santorini, zjarrfikësit, policia, një qen i trajnuar posaçërisht të gjithë kërkuan, por terreni është shkëmbor dhe plot lugina. Përpjekja ishte e madhe, por zona ku ata u zhdukën është e vështirë dhe, për fat të keq, ende nuk i kemi gjetur”.

Albert Kalibeth, oficeri 59-vjeçar i policisë amerikane, është zhdukur në Amorgos që prej 11 qershorit. Siç raporton CBS News, Kalibeth vjen nga Hermosa Beach, Kaliforni. Ai është një Zëvendës Sherif i Qarkut të Los Anxhelosit në pension. Vasilakis tha se Kalibethi po pushonte vetëm në ishull.

Por Popy Despotidis, nënkryetari i bashkisë së ishullit për turizmin, i tha CNN: “Nuk ka gjasa që ai të humbasë sepse ai ka ardhur këtu për 10 vjet dhe ka shëtitur nëpër Amorgos”.

Robin Leon, një mik i familjes, tha për NBC News: “Ai e njeh këtë rrugë, ai e njeh këtë ishull. Kryetari i bashkisë e di atë, çdo kafene e njeh, njerëzit e njohin Albertin në atë ishull. Ata e duan atë”, shtoi Leon.

“Dy operacione kërkimi janë duke u zhvilluar në ishujt e tjerë. Policia, zjarrfikësit dhe vullnetarët janë vendosur me ndihmën e një droni dhe një qeni shpëtimi”, tha Vasilakis.

CBS News citoi një zëdhënës të Departamentit të Shtetit të thoshte se ai ishte në dijeni të raporteve për zhdukjen e Kalibeth. Një zëdhënës tha se departamenti “do të punojë ngushtë me autoritetet lokale ndërsa ata kryejnë përpjekjet e tyre të kërkimit”.

“Programi grek i alarmit për personat e zhdukur ka lëshuar një njoftim në lidhje me këtë rast,” shtoi zëdhënësi i Departamentit të Shtetit.

“Ne jemi në pritje duke e ditur se ai është atje diku”, tha e dashura e Kalibeth, Debbie LeShane. Lechaine tha për New York Post se ishte “e tmerruar” nga qasja e autoriteteve greke.

“Jam krejtësisht i tmerruar nga mënyra se si na trajtuan. Alberti ka qenë reaguesi i parë që kur ishte 25 vjeç. Të gjithë meritojnë të jenë të kërkuar. Është qesharake, është dita e shtatë dhe ne jemi në panik,” tha LeShane.

Njësitë K-9 janë sjellë në Amorgos për të ndihmuar në kërkimin e Kalibeth, raportoi ABC News.

Përveç Klibethit, të hënën në ishullin grek Matraki u gjet i pajetë edhe një tjetër 55-vjeçar amerikan. ABC News raportoi se viktima u identifikua si 55-vjeçari Toby Sheets. Ioannis Aivatidis, mjek në Korfuz, tha për mediat se Sheets vdiq nga mbytja. Sheets, i cili ishte nga Nju Jorku, u raportua i zhdukur të enjten. Ai u pa për herë të fundit i gjallë të martën në një kafene në shoqërinë e dy turistëve që janë larguar nga ishulli.

Sipas Agjencisë së Lajmeve të Athinës, ai ishte në Matraki me pushime me një mik greko-amerikan.

Një tjetër turist e gjeti Sheetsin në det pranë portit të vjetër të Matrakit dhe informoi policinë, raportoi AFP. Sipas The Independent, Matraki është një ishull i vogël, shumë i pyllëzuar në perëndim të Korfuzit. Vetëm 100 njerëz jetojnë në 3.9 kilometra katrorë të saj.

Një turist holandez 74-vjeçar u gjet i vdekur të shtunën në ishullin Samos. CNN raportoi se trupi i turistit u zbulua nga një dron i zjarrfikësve në një luginë. Trupi ishte me fytyrën poshtë rreth 300 metra nga vendi ku turisti u pa gati një javë më parë.

Pak ditë më parë, trupi i prezantuesit britanik Michael Moseley u zbulua në ishullin Simi, afër bregdetit turk. Trupi u gjet pas një operacioni kërkimi katër-ditor që përfshinte avionë, drone dhe varka.

Të fundit