E premte, 19 Korrik, 2024

NATO: PO FORCOJMË MBROJTJEN AJRORE TË UKRAINËS

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg theksoi se “NATO dënon fuqishëm sulmet ruse me raketa dhe dronë ndaj civilëve ukrainas, duke përfshirë armët nga Koreja e Veriut dhe Irani”.

Kievi u përqendrua në nevojën për forcimin, veçanërisht të sistemeve të mbrojtjes kundërajrore, gjatë takimit të kësaj të mërkure të Këshillit NATO-Ukrainë në nivel ambasadorë.

Në veçanti, sipas informacioneve, Ukraina ka theksuar se çelësi i një kundërsulmi të suksesshëm është superioriteti ajror me prokurimin e F-16-ve që është hapi i parë. Në të njëjtën kohë, pala ukrainase informoi për sulmet e fundit, ndërsa aleatët nga ana e tyre iu referuan asistencës që ofrojnë, veçanërisht në nivelin e mbrojtjes kundër raketave. Theks i veçantë u vu edhe në mjetet, raketat, dronët, të cilat Rusia i blen nga Irani dhe Koreja e Veriut.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg theksoi se “NATO dënon fuqishëm sulmet ruse me raketa dhe dronë ndaj civilëve ukrainas, duke përfshirë armët nga Koreja e Veriut dhe Irani”.

“Për të dytin vit radhazi, Putini po përpiqet të shkatërrojë Ukrainën me goditje masive, por nuk do t’ia dalë. Fushata e mizorisë së Rusisë vetëm e forcon vendosmërinë e Ukrainës. Ndërsa Moska rrit sulmet e saj ndaj qyteteve dhe civilëve ukrainas, aleatët e NATO-s po forcojnë mbrojtjen ajrore të Ukrainës”, shtoi ai.

Takimi urgjent u zhvillua me kërkesë të Ukrainës.

Në të njëjtën kohë, në një deklaratë të përbashkët të bashkë-nënshkruar nga ministrat e jashtëm të më shumë se 40 vendeve, përfshirë Greqinë , eksportet e Republikës Popullore Demokratike të Koresë dhe furnizimi i raketave balistike nga Republika Popullore Demokratike e Koresë nga Rusia ishin dënohet në termat më të ashpër, si dhe përdorimi i këtyre raketave nga Rusia kundër Ukrainës më 30 dhjetor 2023 dhe 2 janar 2024.

Siç u përmend, “transferimi i këtyre armëve rrit vuajtjet e popullit ukrainas, mbështet luftën e agresionit të Rusisë dhe minon regjimin global të mospërhapjes. Përdorimi i raketave balistike të DPRK-së nga Rusia në Ukrainë i ofron gjithashtu DPRK-së njohuri të vlefshme teknike dhe ushtarake”. “Ne jemi thellësisht të shqetësuar për implikimet e sigurisë së këtij bashkëpunimi në Evropë, në Gadishullin Korean, në rajonin Indo-Paqësor dhe në mbarë botën”, nënvizuan ministrat e jashtëm.

Të fundit